0

Jane McGonigal – Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)

jane mcgonigal gaming can make a better world ted Jane McGonigal   Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması

Wikipedia‘da ütopyanın tanımı Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır.” şeklinde aktarılmış. 10 yıldan fazla süredir Game Designer olarak çalışan Jane McGonigal, oyunların daha güzel bir dünya yaratabileceğinden bahsettiği bu “Gaming Can Make a Better World” TED konuşmasında “Gelecek 10 yıldaki amacım, dünyayı kurtarmanın gerçek hayatta da oyunlardaki gibi kolay olmasını sağlamak.” diyor. Bence bir ütopyadan bahsediyor; ama görüşlerini kesinlikle dinlemeniz gereken güzellikte örneklerle açıklıyor.

Sizin de oyunlarda çok başarılıyken gerçek hayatta kendinizi başarısız ve mutsuz hissettiğiniz anlar oluyor mu? Oyunlarda başarısız olduğunuzda yılmadan tekrar tekrar o bölümü geçmeyi denerken gerçek hayatta benzer bir başarısızlıkta hemen yılıyor musunuz? Neden oyunlarda tekrar deneyip üstesinden gelmeye çalışırken gerçek hayatta bundan kaçınıyoruz? Oyunlarda biliyoruz ki bize verilen görevler tam da bizim yapabileceğimiz zorlukta (tabii GTA Vice City’de yer alan şu küçük helikopterli görevi saymazsak simple smile Jane McGonigal   Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması ), bunları başardığımızda geri bildirimleri de hızlıca alıyoruz. Hangimiz Street Fighter’da “Perfect” yazısını görmek için çabalamadı ki simple smile Jane McGonigal   Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması

street fighter perfect Jane McGonigal   Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması

Gerçek hayatta ise bu geri bildirimleri her zaman alamıyoruz, alsak da doğruluğuna güvenmekte bile zorluk çekebiliyoruz. Siz de bu videoyu izlerken Jane McGonigal’ın dediği gibi hayatta artı 20 (yirmi) puan ya da bir trophie kazanmayacaksınız, gerçek hayatta bu tür geri bildirimler almazsınız. Oyunlar daha güzel bir dünya yaratmayı nasıl başaracak, hadi bunu videoda görelim.

Jane McGonigal’ın tüm TED konuşmalarına ulaşmak isteseniz sizi buraya alalım.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jane McGonigal - Oyun Oynamak Daha İyi Bir Dünya Yaratabilir TED Konuşması, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Volkan Sel

Merhaba, Telekom sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Yorum Yaz