1

M1 Çıktı! Intel İşlemcili 16 inç MacBooklarımız Çöp mü Oldu?

intel-islemcili-macbook-ne-olacak

Son Apple etkinliğinde M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro ve MacBook Air cihazlar tanıtılmıştı ve Intel işlemcili 16 inç MacBook Pro cihazlarına ne olacağı soruları sorulmaya başlanmıştı. Ben de aşağıdaki kategorilerde konuyu ele alarak hangi senaryoda M1 işlemci, hangisinde Intel işlemci tercih edebilirsiniz bunları yanıtladım.

Intel vs M1 incelemesi için konu başlıkları:

 • Gündelik işler (online ders, gazete okumak, blog yazmak, …),
 • Video editleme,
 • Windows kullanmak,
 • Oyun oynamak,
 • Mobil yazılım geliştirmek,
 • Donanım yükseltme,
 • Harici monitör kullanmak,
 • Isınma problemi

konuları için hangisini tercih etmeliyim?

Intel işlemcili 16 inç MacBook Pro hala alınır mı? Videoyu izledikten sonra sizin de yorumlarınızı bekliyorum. Videonun altında son durumu toparladığım maddeleri de bulabilirsiniz.

Video:

 

======================
👉Bu video için anahtar kelimeler:
#Apple #MacBookPro #IntelM1 #AppleM1 #IntelvsM1 #M1vsIntel #Appleİşlemci #işlemci

======================

Intel vs M1 Değerlendirme Sonucu:

 1. Eğer gündelik basit işler için kullanacaksanız ama şarjı daha uzun gitsin istiyorsanız artık M1 işlemcili bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Örnek olarak; online dersleriniz için alacaksanız, Web’de gezinmek için alacaksanız, blog yazarlığı ya da kitap yazma gibi işlerde kullanacaksanız M1 işlemciyi tercih edin. Bu işler için hatta MacBook Pro yerine M1 işlemcili MacBook Air tercih edin artık.
 2. Eğer video edit işlemleri için alacaksanız yine M1 işlemciyi tercih edebilirsiniz. Örnek olarak Adobe Premierekullanıyorsanız, M1 işlemciler çıktından çok kısa süre sonra zaten uygulama desteği geldi. M1 ile çok daha rahat şekilde 4K videolarınızı editleyebilirsiniz. Hem de daha az şarj tüketimi olacaktır.
 3. Eğer MacBook’unuzda aynı zamanda Parallels gibi sanallaştırma uygulamaları üzerine Windows kurup Windows’u da kullanacağım diye bir düşünceniz varsa o zaman şimdilik M1’i tercih etmeyin, Intel işlemciyi tercih edin.
 4. Eğer oyun amaçlı alıyorsanız yine Windows için söylediklerim geçerli olacak. Zaten asıl amacınız oyun oynamaksa MacBook doğru bir tercih değil, oyun tarafında özellikle Windows 10 yüklü ve ekran kartı üst seviye olan PCler toplamanızda fayda var. Steam’de bile hala Mac tarafından desteklenmeyen oyunların sayısı oldukça fazla. Yine de ben MacBook’ta oyun oynamak istiyorum derseniz ve yine Windows kurup onun üzerinden Steam gibi platformlardaki oyunlarımı oynayacağım diyorsanız Intel işlemciyi tercih edin.
 5. Mobil Yazılım tarafına da değinelim. Eğer Xcode kullanarak iOS uygulama geliştirecekseniz bu konuda bir kısıt yok, hemen M1 işlemcili MacBook Pro alıp kullanabilirsiniz ama Android tarafında özellikle emulatör kullanımı hala sıkıntılı. Android Studio kullanmak istiyorsanız ve eğer mevcutta kullanabileceğiniz Android telefonunuz yoksa M1 için acele etmeyin, Intel tercih edin.
 6. Bazı kullanıcılar hem PC hem de Mac tarafında mevcut bilgisayarlarını upgrade etmekten hoşlanıyorlar. M1 çipli yongalarda birçok donanım ayrıştırılamaz bir yapıda olduğundan örneğin sonradan Ram’i ya da ekran kartını upgrade ederim gibi işlemleri yapamayacaksınız. Buna da dikkat edin. Donanım upgrade işlerinden hoşlanıyorsanız Intel işlemcili MacBook’u tercih edin.
 7. Eğer gerçekten 16 inç gibi bir ekrana ihtiyacınız varsa zaten şimdilik tek seçeneğiniz Intel işlemlici MacBook Pro. M1 işlemcili 16 inç MacBook Pro çıkana kadar bekleyebilirsiniz ya da harici bir monitör alıp M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro’yu bu monitöre bağlayabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer sadece 1 adet harici monitör kullanacaksanız M1 bunu destekliyor ama 3–4 ve daha fazla sayıda monitör kullanacaksanız M1 maalesef şimdilik buna izin vermiyor. Bu noktada Intel kullanmanız gerekecek.

BANA ULAŞIN:

Twitter: http://twitter.com/volkan_sel
Instagram: https://www.instagram.com/volkansel
Facebook: http://facebook.com/volkan.sel
LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/volkansel
Blog: https://volkansel.com
Medium: https://medium.com/@sel.volkan
Youtube: https://www.youtube.com/volkansel

👉👉👉Youtube kanalıma abone olun:
https://www.youtube.com/volkansel

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi seyirler 🙂 🎬🎮💻📚

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

 1. Merhaba,
  En büyük problemlerimizden biri olan modemin uzağında wifi hız problemi ile ilgili bir video çekebilir misiniz? Hangi çözümleri kullanabileceğimize dair bir video olursa ve ne gibi değişikliklerle karşılaştığınızı, öncesi ve sonrasında alınan hızları da içeren bir video olursa memnun olurum.

Bir Cevap Yazın