1

Nostalji Severler için Steam İndirimlerinden Seçtiğim 30’dan Fazla Efsane Oyun

steam-logo

Steam Kış İndirimleri kapsamında birçok oyunda %90’a kadar indirimler var. Ben de bunu fırsat bilerek oyuncuların mutlaka bilmeleri/oynamaları gerektiğini düşündüğüm oyunlardan fiyatları uygun olanları derleyerek bir liste hazırlamak ve sizlerle paylaşmak istedim. Listeyi hazırlarken gerçekten yoğun bir çalışma yaptığımı ifade etmeliyim, tek tek oyun almak mı daha avantajlı yoksa bundle olarak mı almak daha avantajlı bunu listedeki her bir oyun için değerlendirmeye çalıştım. Aslında listeyi çoktan hazırlamıştım; ancak Steam’de yakın zamanda yaşanan cache sorunu nedeniyle bir süre bekletmenin daha uygun olduğunu düşündüm.

Bu liste nostalji severlere hitap ettiğinden daha çok 90’lı yıllara ve 2000’li yılların başlarına ait önemli oyunlar bulacaksınız. Tabii yakın tarihten de birkaç oyun bulabileceksiniz 🙂 Bu listede bulamayacağınız bazı oyunlar da göreceksinizdir elbette. Toplam fiyatı artırmamak adına eklemediğim bazı oyunlar oldu. Bunlara yazının sonunda değineceğim 🙂 Toplam fiyat demişken görselde göreceğiniz üzere bu oyunların toplamı 248.63 TL tuttu. Yazı başlığında “30,’dan fazla” dedim ama seri haldeki oyunları bir tane değil de her birini tek tek saysaydım “50’den fazla” diyebilirdim (örnek olarak Tomb Raider I, Tomb Raider II, Tomb Raider III diye sıralanan listeyi sadece 1 oyun gibi saydım)

Hazırladığım listeyi aşağıda ekran görüntüsüyle sunuyorum. Görselin altında bazı bundle paket içerikleriyle ilgili olarak da ek açıklamalar sundum. Listede Half-Life, System Shock, Max Payne, Hitman, Tomb Raider, Doom, Fallout, Duke Nukem, The Witcher, Portal, Mass Effect gibi çok ses getirmiş oyunlar bulunduğunu belirteyim.

steam-oyun-listem-1

steam-oyun-listem-2

steam-oyun-listem-3

Oyunlar ile ilgili ek açıklamalar:

 • Duke Nukem Collectionlarında birden fazla Duke Nukem oyunu bulacaksınız. Bu seriyi tatmak için gözden çıkarılabilir uygun teklifler sunulmuş olduğunu düşünüyorum.
 • System Shock Pack içinde System Shock 1 ve 2 bulunuyor. Bioshock oynamadıysanız önce System Shock oynamanızı öneririm.
 • BioShock Triple Pack içerisinde BioShock 1, 2 ve Infinite oyunları bulunuyor. Tek tek almak yerine bu Pack’i almanız çok daha uygun fiyata geliyor.
 • Max Payne Bundle içerisinde serinin 1. ve 2. oyunu bulunuyor.
 • Mass Effect oynamadıysanız Mass Effect Collection ile serinin 1. ve 2. oyununa erişebilirsiniz.
 • Portal Bundle ile Portal ve Portal 2 oyunlarına erişebilirsiniz.
 • Doom 3: BFG Edition aslında kendi başına bir collection. Bu oyunun içerisinde Doom, Doom 2 ve Doom 3 bulunuyor, yani üç oyuna birden erişebiliyorsunuz. Bu efsane serinin ilk oyunu getirdiği ilklerle kendinden sonra gelen FPS oyunlarında izlerini yaşatmıştır.
 • Eidos Anthology listedeki en yüksek tutarlı oyun olarak göze çarpıyor. Bu paket ierisinde Deus Ex serisi, Hitman serisi, Just Cause 1 ve Just Cause 2, Thief serisi ve Tomb Raider serisi bulunuyor. Paketteki oyunları görünce fiyatın hakkını verdiğine sanıyorum hak vereceksiniz 🙂

Neden listede … oyunu yok?

Şimdi “Neden listede … oyunu yok?” şeklindeki sorularımıza geri dönelim 🙂 Bazı örnekler aşağıda:

 • Wasteland 1 – The Original Classic oyunu Fallout öncesi oynanması ya da incelenmesi gereken bir oyun. Ancak fiyat olarak çok uygun bulmadığımdan listeye bu oyunu eklemedim, yerine Fallout 1 ve 2 çok daha uygun. Dilerseniz Youtube’dan Wasteland Gameplay videolarını izledikten sonra Fallout oynamaya başlayabilirsiniz.
 • Henüz Crysis oynamamış olanlar için listeye Crysis ve Crysis Warhead paketini ekledim. Bu oyunlar Crysis evrenine girmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle yine toplam fiyatı daha fazla artırmamak için listeye Crysis 3 oyununu eklemedim.
 • 1989 yılında çıkan Prince of Persia oyunu olmadığından listeye ekleyemedim.
 • QUAKE Collection 16,66 TL değerinde ancak Quake oyununu daha önce fazlaca oynayıp bitirdiğimden listeye eklemedim. Fiyat olarak uygun bir bundle olmuş, siz listenize ekleyebilirsiniz.
 • Beyond Good and Evil listeye eklenebilir; ancak şu an Ps3 için PSN’de indirimli fiyattan sunuluyor ve ben bu oyunu konsolda oynamayı tercih ediyorum. Siz PC’de oynamak isterseniz Steam listenize ekleyebilirsiniz.

 

Umarım beğendiğiniz bir liste olmuştur. Siz de yorumlarınızı ve listede olması gerektiğini düşündüğünüz oyunları iletebilirsiniz.

Bol oyunlu günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın