2

Küçük Prens Filmi (Le Petit Prince)

kucuk-prens-film

Ama gözler gerçeği görmez ki, yüreğiyle aramalı insan…

Bütün dünyada milyonlarca hayrana sahip unutulmaz bir klasik olan Antoine de Saint-Exupery‘in klasikleşmiş eseri Küçük Prens (orijinal adıyla Le Petit Prince; İngilizce adıyla The Little Prince), ‘Küçük Prens’, çocuklar ve her daim çocuk kalanlar için animasyon uyarlaması ile karşımızda. Bu uyarlama bizleri yeniden yazarın müthiş hayal dünyasına davet ediyor.

Küçük Prens Filminin Konusu:

kucuk-prens-anne-kiz

Hikayenin merkezinde küçük bir kız çocuğu bulunuyor. Annesi tarafından artık yetişkinlerin dünyasına hazırlanan, çocukluktan çıkmak üzere olan kız büyüklerin mükemmelliyetçi dünyasına doğru yol alırken annesinin tüm talimatlarına uymaktadır. Annesi tarafından her gün hangi saatte ne yapması gerektiği zaten kendisi adına planlanmıştır ve küçük kızın tek yapması gereken bu plana sadık kalarak tüm yapılacaklar listesini tamamlamaktır.

kucuk-prens-pilot-ve-kucuk-kiz

Küçük kız annesinin belirlediği planla hayatına devam ederken bir gün iyi kalpli olduğu kadar ilginç de olan yaşlı komşuları Pilot ile arkadaş tanışır ve onunla arkadaş olur. Pilot, yeni arkadaşı bu küçük kızı her şeyin mümkün olduğu bir dünyaya götürür, daha önceleri kendisini de Küçük Prens’in götürmüş olduğu o dünyaya. Böylece Küçük Kız’ın kendi hayal dünyasına – Küçük Prens’in dünyasına olan büyülü ve duygu yüklü yolculuğu başlar. Küçük Kız bu dünyada kendi çocukluğunu yeniden keşfeder ve nihayetinde öğrenir ki her şeyden önemlisi insan bağlarıdır ve asıl görülmesi gereken ancak kalpten görülebilir.

Fragman:

Küçük Prens Kitabı:

kucuk-prens-kitap

 

Hikaye ilk defa 6 Nisan 1943’te hem Fransızca hem İngilizce olarak yayımlandı. Günümüzde 210 ayrı dil ve lehçeye çevrildi.

kucuk-prens-ve-pilot

Küçük Prens kitabını okumayan ya da en azından hikayesini duymayan kalmamıştır. En çok sevilen eserlerden biri olan kitapta Sahra Çölü’ne düşen bir pilot ile başka bir gezegenden gelen küçük bir prensin hikayesi anlatılıyor.

kucuk-prens-gul

Küçük Prens yaşadığı yeri, yaşadığı maceraları pilota anlatmaya başlar. O, B612 Asteroidinde tek başına yaşayan bir prenstir. Gezegeninde çok sevdiği güle özenle bakar. Gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için diğer gezegenleri gezmek zorunda kalmıştır.

kucuk-prens-fil-sapka

Pilot daha çocukken resim çizmeye başlar ve televizyonda gördüğü sahne karşısında dehşete düşerek bunu resmine yansıtır. Resimde fili yutmuş olan bir piton yılanı çizer fakat resme bakan kimse bunu anlamaz. Bazısı şapka zanneder bazısı ise farklı bir şeye. Çocuk buna bir anlam veremez. Yıllar geçer ve pilot olur. Bir gün uçağı çölün ortasına düşer. Gizemli bir şekilde karşısına küçücük bir çocuk çıkar ve ondan bir koyun resmi çizmesini ister. Pilot resimleri çizer ama çocuk beğenmez. Bunun üzerine çocukken çizdiği fil yutan piton yılanı resmi çizer fakat çocuk fil yiyen piton yılanı resmi istemediğini söyleyince pilot oldukça şaşırır. İkili arasında çölün ortasında farklı bir arkadaşlık başlar ve küçük prens dünyaya olan yolculuğunu anlatmaya başlar.

Sonuç & Yorum:

Bu uyarlama film hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden bir film olmuş.

Bu kısımda hafif bir spoiler vereceğimi belirteyim, bunu görmek istemiyorsanız bir alt paragraftan devam ediniz 🙂 Filmin sonlarına doğru Küçük Prens’in büyümüş olduğu bölümlerde biraz sıkıldığımı belirtmeliyim. Film boyunca Küçük Prens’in her şeyi sorgulama yönünü çok beğenirken büyüdüğünde sıradan insanlardan farkı kalmadığını görmek üzücü oluyor.

Filmi Türkçe dublaj izledim ve seslendirmeden oldukça memnun kaldım. Seslendirenler arasında Ahmet Taşar, Elif Acehan, Hakan Vanlı, Özden Ayyıldız, Ender Yiğit var.

Film genel olarak yer yer seyirciyi güldürüyor ama duygusal yönü ağır basan bir film olmuş.

Küçük Prens Kitabıyla İlgili Ek Bilgiler:

Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.

Yazar, New York’ta bir otel odasında kaleme aldığı hikayenin çizimlerini de yapmıştır. Exupery hem çizimleri hem de hikayeleri bir çocuk kitabı gibi kurgulamış olsa da, bu kitap onun moderniteye ve II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma eleştirisini ifade ettiği bir kitap olarak da değerlendirilir.

Hikaye ilk defa 6 Nisan 1943’te hem Fransızca hem İngilizce olarak yayımlandı. Günümüzde 210 ayrı dil ve lehçeye çevrildi.

Küçük Prens ve Exupéry’nin resmi Fransa’da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır. Banknotların üzerine gözle görülemeyecek küçüklükte yazılmış alıntılar işlenmiştir.

 

Bu ek bilgiler için aşağıdaki kaynaklara bakmanızı tavsiye ederim.

Vikipedi – Küçük Prens

Onedio – Küçük Prens Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Şey

 

Bol sinemalı günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

2 Comments

 1. Merhabalar,

  Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry’in dünyaca ünlü eseri “Küçük Prens” masalını üniversiteden mezun olduktan sonra bir arkadaşımın bu kitabı bana hediye etmesiyle okumuştum. Bazen diyorum keşke okumakta bu kadar geç kalmasaydım bu masalı çünkü masal hayata dair ilham alınacak öğütlerle dolu. Masalda geçen en sevdiğim alıntılar da:

  ‘’İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.’’
  ’’İnsanların arasında da yalnızlık duyulur.’’

  Bu sözleri ne zaman Küçük Prens masalını görsem hemen hatırlarım. İzninizle ben de sizinle okumanız üzere masaldan kalbime kazınan diğer sözleri paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/antoine-de-saint-exupery-kucuk-prens-masalindan-kalbime-kazinan-24-alinti/

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın