1

Marslı Filmi (The Martian)

marsli-filmi

“Mars’ta su bulundu.” haberleriyle gündemin meşgul olduğu şu sıralarda Andy Weir’in aynı adlı kitabından uyarlanan, Matt Damon’un başrolde olduğu, Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Marslı (orijinal adıyla The Martian) filmi vizyona girdi.

Filmin Konusu:

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde beklenmedik bir anda şiddetli bir fırtına baş gösterir. Bu fırtına sırasında kopan ağır metal bir alet Mark Watney (Matt Damon) isimli astronota  çarpar ve Mark’ı sürükler. Diğer astronotlar görüş mesafesini azaltan fırtınanın etkisiyle Mark’ı bulamayınca onun öldüğünü düşünürler ve Mars’tan ayrılırlar. Aslında çarpan parçadan kopan bir cisim Mark’ın kıyafetini delip vücüduna saplanmıştır. Biriken kan ve saplanan bu cisim Mark’ın astronot elbisesindeki noktaları kapatır ve Watney şans eseri hayatta kalır. Uyandığında ise Mars’ta kendisini yapayalnız bulur.

marsli-yalniz-kalir

Botanik dalında uzman olan Mark bundan sonra elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak hayatta kalma çalışma serüvenine başlar. Ne kadar yiyeceğe sahip olduğunu kontrol eder ve bunların kendisine kaç gün yetebileceğini hesaplar. Bir sonraki uzay aracının en yakın 4 yıl sonra geleceğini düşününce Mars’ta kendi imkanlarıyla su yapmaya ve bir sera ortamı kurarak patates yetiştirmeye başlar. Böylece hayatta kalma süresini uzatabilecektir.

marsli-botanik

Hayatta kalmayı başaran Mark, bir yandan dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermenin arayışı içine girer. Bu sırada NASA uydu görüntülerini izlerken Mark’ın yaşadığını farkeder. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim adamı bundan sonra durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için plan yapmaya başlarlar. Mark’ı geride bırakmış olmanın suçluluğunu yaşayan eski ekip arkadaşları da cesur bir karar alarak bu kurtarma operasyonunda yer almayı kabul ederler. Dünya Watney’nin güvenli bir şekilde geri dönmesi için kenetlenir.

marsli-filmi-heksadesimal-kod

Fragman:

Oyuncu Kadrosu:

Mark Watney rolüyle Matt Damon

marsli-matt-damon

Botanikçi Astronot Mark Watney rolünü canlandıran Matt Damon gerçekten rolünün hakkını veriyor. Mars’ta tek başına kalan bir insanın hayatta kalabilmek için göstereceği azmi yansıtırken, hayattan hala keyif alabilen neşeli yönünü de çok eğlenceli bir şekilde aktarıyor. Bazı sahneleri gerçek dışı bulacak olsanız da sonuçta bilimkurgu olduğundan bunlara çok takılmayacağınızı düşünerek Watney’in zekasına hayran kalacağınızı tahmin ediyorum.

Diğer Oyuncular:

marsli-filmi-oyuncu-kadrosu

marsli-filmi-oyuncu-kadrosu-2

Matt Damon’a bu filmde Kate Mara, Jessica Chastain, Michael Pena, Game of Thrones dizisinden ve birçok filmde ölmesiyle tanıdığımız Sean Bean, 12 Yıllık Esaret filminden tanıdığımız Chiwetel Ejiofor, Salak ile Avanak filminden tanıdığımız Jeff Daniels gibi oyuncular eşlik ediyor. Bu karakterler de özenle seçilmiş diyebiliriz.

Marslı Kitabı:

marsli-kitap-andy-weir

Film kitabın uyarlaması olduğundan filmi daha çok seven ve kitabı daha çok seven iki ayrı kitle olacaktır muhtemelen. Film kurtarma operasyonuna odaklanırken kitapta Watney’in hayatta kalma mücadelesindeki ayrıntılara daha çok yer veriliyor.

Yönetmen:

Ridley Scott

ridley-scott-marsli-filmi

Marslı filminin yönetmeni Ridley Scott (d. 30 Kasım 1937, Durham, İngiltere) Oscar adayı İngiliz film yönetmeni ve yapımcısıdır. American Gangster filmini yönetmiştir. Öğrenimini çeşitli sanat okullarında sürdürüp International Film School da master yapmıştır. BBC’nin popüler dizilerinden Doctor Who (1963)’nun yapımında çalışmıştır. Body Of Lies, A Good Year, Kingdom Of Heaven, Hanniball, Gladiator, Alien, Black Hawk Down gibi başarılı filmlerin yönetmen koltuğuna oturmuştur.

Kaynak: Vikipedi

Sonuç & Yorum:

Interstellar filminden sonra yine uzay temalı bir film olan Marslı’da karşımıza çıkan Matt Damon çok iyi bir oyunculuk sergiliyor. Karakterin kendisi o zorlu süreçte sürekli neşeli ve esprili ve Damon bu özelliğini bizlere çok iyi yansıtıyor.

Filmde kullanılan müzikler de bilimkurguya iyi bir şekilde yedirilmiş. Bunda ödüllü sanatçı David Bowie’nin etkisi var.

Son yıllarda izlediğimiz Gravity ve Interstellar filmlerinden sonra bu film Mars gezegeninin atmosferini bize yaşama şansı veriyor. Marslı filmini mutlaka sinemada ve 3 boyutlu olarak izlemenizi öneririm. 🙂

Bol sinemalı günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın