0

Jason Bourne (2016) İzlemeden Önce Hangi Filmleri İzlemeliyim?

jason_bourne-2016

Yakın zamanda vizyona giren Jason Bourne filmi Bourne serisinin aslında 5. ve şimdilik son filmi. Peki serinin daha önceki filmlerini izlemediyseniz Jason Bourne izlenebilir mi? Yoksa doğrudan 5. filmi izleyebilir misiniz? Siz de benim gibi benzer soruları düşünmüş olabilirsiniz. Kendi deneyimlerimi aktararak bu soruyu yanıtlamaya çalışacağım.

Bourne, ilk olarak ABD’li yazar Robert Ludlum tarafından 1980’li yıllarda piyasaya çıkmış kitap serisinden oluşmaktadır aslında. Daha sonra bu kitaplardan uyarlanarak başrolünde Marslı filminden de tanıdığımız Matt Damon‘un oynadığı ilk 3 sinema filmi ve son olarak 5. film çekilmiştir. 4. filmde ise Matt Damon yer almamaktadır.

İlk 3 kitap sırasıyla şu isimlerle ve yıllarda çıkmıştır.

  • The Bourne Identity (1980)
  • The Bourne Supremacy (1986)
  • The Bourne Ultimatum (1990)

İlk 3 film benzer şekilde aynı isimlerle ve şu yıllarda çıkmıştır.

  • The Bourne Identity (2002)
  • The Bourne Supremacy (2004)
  • The Bourne Ultimatum (2007)

Dikkat ederseniz ilk sinema filmi 3. kitaptan 12 yıl sonra çıkmış. 2004’te ise serinin ikinci filmi vizyona girerken, benzer tarihlerde The Bourne Legacy isimli 4. kitap çıkmıştır. Aynı isimdeki 4. film ise 2012 yılında çıkmıştır. Yani buraya kadar film ile kitap aynı isimlerle gitmektedir. 5. filmde ise bu isim benzerliği bozulmuştur.

Jason Bourne Books adlı sayfada kitaplarla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 2014’e kadar kitap serisi 12’ye ulaşmış.

Bu kadar bilgiden sonra gelelim asıl sorumuza 🙂 Şu an vizyonda olan Jason Bourne filmini izlemeden önce seriye ait hangi filmleri izlemeliyim?

jason_bourne-series

Eğer benim gibi kitap, film ya da oyun her ne olursa olsun hikayeye/senaryoya önem veren biriyseniz kesinlikle önerim ilk 3 filmi izleyip ondan sonra 5. film olan Jason Bourne filmini izlemeniz. 4. filmi izlemediğinizde inanın hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz; ama ilk 3 filmde Jason Bourne karakterinin tüm geçmişini öğreneceğinizden Jason Bourne filmini izlerken hem daha rahat anlayacak hem de Matt Damon’ın oyunculuğunu ve serinin neden bu kadar tuttuğunu çok daha iyi gözlemleyeceksiniz.

Şu yanıtı da paylaşmadan geçmeyeyim. Bazı arkadaşlarım serinin önceki filmlerini izlemeden doğrudan Jason Bourne filmini izlediklerini ve çok zevk aldıklarını dile getirdiler. Ben de seriyi izlememiş olsam muhtemelen benzer bir yanıt verirdim; ancak 5. film öncesinde serinin tüm filmlerini olması gereken sırada izleyince çok daha büyük bir zevk aldığımı belirtmeliyim. Nedenlerini zaten bir yukarıdaki paragrafta açıklamaya çalıştım.

Özetle; serinin 4. filmini izlemenize hiç mi hiç gerek yok. İlk 3 filmi izleyip izlememe kararı ise size kalmış, ben kendi yorumlarımı mümkün olduğunca net anlatmaya çalıştım 🙂

Son olarak Jason Bourne filminin fragmanını hadi tekrar izleyelim.

Bol sinemalı günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın