0

8 Maddede Xiaomi Mi Box S 4K vs Xiaomi Mi TV Stick – Hangisini Almalı?

xiaomi-mibox-vs-mistick-volkansel

Bu yazıda (ve videoda), TV’nizi akıllandıran uygun fiyatlı Xiaomi Mi TV Stick ile biraz daha pahalı olan Xiaomi Mi Box S 4K cihazlarını karşılaştırdım. İki ürünün de artılarından ve eksilerinden bahsettim, 8 maddede konuyu toparladım. “Hangisini alayım?” sorusunu soruyorsanız yanıtı bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Xiaomi Mi TV Stick ve Xiaomi Mi Box S 4K aslında birer Android TV. Bu cihazları televizyon, projeksiyon cihazı ya da monitör gibi bir görüntü kaynağına bağladıktan sonra Netflix, Amazon Prime Video, Turkcell TV+, YouTube, BluTV, Spotify, Tidal gibi birçok uygulamayı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Akıllı olmayan TV’nizi akıllandıran cihazlar da diyebiliriz bu TV Boxlara. İki cihaz arasındaki en temel fark ise birinin 4K desteklerken; diğerinin yalnızca 1080P desteklemesi.

Her iki cihazda şu an Android 9 işletim sistemi bulunuyor ve ara ara yazılım güncellemesi almaya devam ediyorlar. İsterseniz Google Play Store uygulama mağazasından bu cihazlar için desteklenen uygulamaları indirebilirsiniz, isterseniz de apk kurulum dosyasını bulduğunuz bir uygulamayı bu cihazlara kurabilirsiniz.

Videoda tek bir yanıt yok, ihtiyaca göre cihazların avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladım. Sizin için önemli olan kriterlere dikkat ederek tercihinizi yapabilirsiniz.

Aşağıda ilk olarak videoyu paylaşıyorum, videonun altında ise bu konuları kısa kısa yazı olarak da toparlamaya çalıştım.

Video:

Videoda Karşılaştırdığım 8 Madde:

Bu iki cihazı karşılaştırmak için aşağıdaki kriterleri dikkate aldım. Sizin de eklemeleriniz olursa yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

  1. Çözünürlük: Mi Box S 4K zaten adından da anlaşılacağı üzere 4K desteklerken; Mi TV Stick ise 1080P’ye kadar destekliyor. Eğer 4K bir görüntü cihazınız varsa ya da ileride 4K’ya geçmek gibi bir hedefiniz varsa mutlaka Mi Box S 4K’yı tercih edin derim.
  2. RAM: Mi Box’ta 2 GB Ram bulunurken; Mi TV Stick’te ise 1 GB Ram bulunuyor. Menü geçişleri ya da Netflix gibi video uygulamalarında çok hissedilebilir bir fark şu an için pek yok ama ileride bu Ram farklılığı sorun yaratmaya başlatır mı bilemedim, o döneme kadar belki yeni bir cihaz da görebiliriz. Her iki cihaz da basit Android oyunlarını çalıştırıyor ama ben oyun da oynamak istiyorum diyorsanız Mi Box’ı tercih edebilirsiniz.
  3. Güç Kaynağı: Mi Box’ı kutusundan çıkan güç kablosu ile prize bağlamanız gerekiyor. Mi Stick’te ise iki farklı yöntem var. İlk olarak kutusundan çıkan güç adaptörünü prize takarak kullanabiliriz yani Mi Box ile aynı yöntemi kullanmış olacaksınız bu durumda. Mi Stick’in arkasında 5V & 1A ile çalıştığı bilgisi yer alıyor ve ikinci yöntem olarak (ve Mi Box’tan farklılaştığı nokta burası) güç kaynağını prize takmak yerine USB ucunu doğrudan 5V verebilecek görüntü cihazınıza (TV, monitör, projeksiyon cihazı, vs.) ya da Powerbank gibi harici bir cihaza takıp enerjiyi buradan alabilirsiniz. Böylece Mi Stick’i isterseniz piknikte bile kullanabilirsiniz.
  4. Taşınabilirlik ve Boyut: Aslında bir önceki maddede bu konuya biraz değinmiş oldum. TV Stick zaten USB belleklere benzer bir görünüme sahip, onlardan biraz daha boyut olarak büyük olan ama Mi Box S 4K ile karşılaştırıldığında ise epey ufak kalan bir cihaz. Bu nedenle taşınabilirlik konusunda Mi Stick öne geçiyor. Yine örnek olarak taşınabilir bir projeksiyon cihazınız var diyelim, Mi Stick’in USB ucunu direkt bu projeksiyon cihazına bağlayıp ya da bir Powerbank cihazına bağlayıp Mi Stick’i piknikte bile kullanabilirsiniz.
  5. Ses Portu: Mi Box S 4K cihazının arkasında 1 adet ses girişi bulunuyor ve bu sayede kablolu kulaklıklarımızı ya da ses sistemlerimizi bu porta bağlayabiliyoruz. Mi Stick’te ise bu ses portu yer almadığından sadece Bluetooth üzerinden ses cihazlarınızı kullanabiliyorsunuz. Bu belki de sizin için önemli bir kriter olabilir, bu nedenle bu maddeyi dikkate almakta fayda var.
  6. USB Portu: Mi Box S 4K cihazının arkasında 1 adet USB girişi bulunuyor ve bu sayede USB bellek ya da harici HDD gibi depolama cihazlarımızı doğrudan Mi Box’a takıp içerisindeki videoları, fotoğrafları, müzikleri açabiliyor ve cihaza dosya transferi yapabiliyoruz. Yine eğer kablolu bir klavye mouse kullanıyorsanız ya da USB dongle ile klavye mouse kullanıyorsanız yine Mi Box’taki USB portu çok işinize yarayacaktır. Mi Stcik’te ise USB portu olmadığından ancak Bluetooth cihazları bağlayabileceksiniz, videoda kullandığım Logitech MX ürünlerinden bahsettim ama onlar pahalı cihazlar, siz daha ucuz ürünlere yönelebilirsiniz. Yine USB’den film izlemek isterseniz aslında dolaylı yoldan çok da işinize yarayacak bir yöntem sundum daha önce, bunun için de Modemin Arkasındaki USB Ne İşe Yarar? Xiaomi Mi TV Stick’te Bile USB’den Film İzleyin videomu mutlaka izleyin, cep telefonunuzda bile bu yöntemi kullanabiliyorsunuz, ev içinde harika bir medya sunucunuz olacak bu yöntem sayesinde.
  7. Kumanda: Aslında kumanda üzerinde çok farklılık var diyemem ama benim yıllar önce aldığım Mi Box kumandasında örnek olarak Amazon Prime butonu yoktu; yeni Mi Stick’te ise bu buton yer alıyor. Ufak bazı tasarım farklılıkları var ama bu madde belki kararınızı çok etkilemeyebilir.
  8. Fiyat: Elbette bütçe çok önemli bir kriter. Mi Box S 4K daha pahalı bir cihaz. Eğer bütçe sorununuz yoksa ileriye dönük de düşününce benim tercihim yine de Mi Box S 4K oluyor ve aradaki fiyat farkına 4K için değer diye düşünüyorum. Yine de yukarıda saydığım diğer 7 maddeyi dikkate alarak siz de kendiniz için en uygun olan cihazı seçin derim 🙂

👉Youtube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/channel/UCb_DKMe0SkHu31hDR8NIYrg?view_as=subscriber?sub_confirmation=1

👉 ÖNCEKİ VİDEOLARIMI DA İZLEYİN!

Keyifli okumalar ve yeni yazılarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın