4

Half Life Evreni, Hikayesi ve Portal Serisi ile İlişkisi

half-life-portal-header

Oyun dünyası ile ilgili yazılara yer verirken çocukluğumuzda oynadığımız ilk oyunlardan olan Half Life serisine değinmemek olmazdı 🙂 Bir türlü gelmeyen Half Life 3 (ya da Half Life 2 Episode 3) oyunu, soru işaretleriyle bırakılan hikaye ve serinin oyun dünyasına getirdiği yenilikler…

Half Life denilince, aklıma gelen ilk şeyin hala serinin ilk oyunundaki  tren yolculuğunun olduğunu söyleyebilirim. Aynı yıllarda çıkan Metal Gear Solid video şeklinde ara sahneleriyle hikaye anlatımı sunarken ve çok beğenilirken; Half Life ise oyuncuyu kontrolden uzaklaştırmayan sahneleri daha oyunun başında sunuyordu. Oyunun başındaki bu efsanevi tren sahnesi, birazdan değineceğimiz spinoff oyunlara da bağlanınca güzelliği birkaç kat artmıştı gözümüzde 🙂

Valve Corporation ve Gabe Newell

gabe-newellOyunun detaylarına geçmeden önce biraz daha geriye giderek Gabe Newell‘dan bahsedelim. 1962 doğumlu Newell, Vikipedi sayfasında verilen bilgiye göre 1983 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakıp, Microsoft’un 271. çalışanı olarak işe başlar. Newell, 1996 yılında diğer bir Microsoft çalışanı olan Mike Harrington ile birlikte Microsoft’tan ayrılır ve birlikte Valve Corporation‘ı kurarlar. 1997 yılında FPS türündeki bilimkurgu aksiyon oyunu olan Half Life oyununu sergilerler; ancak oyun bölümleri hızlı oynanışa izin vermediğinden bilimkurgu yazarı ve oyun tasarımcısı olan Marc Laidlaw‘ı da ekibe dahil ederek bölümleri yeniden tasarlarlar, artık daha hızlı ve kolay oynanabilir olan serinin ilk oyununu yaklaşık 1 yıl sonra yani 1998’de resmi olarak yayınlarlar. Oyun birçok video oyunu eleştirmeninden beğeniler alır, devam serileri beklenir olur ve daha bu ilk oyundan “G-Man kimdir?” gibi bir türlü net olarak yanıt bulunamayan sorularla oyuncuları başbaşa bırakır.

Birçok başarılı oyun serisine imza atan Valve Corporation, şu an PC oyunculuğunda büyük yere sahip olan Steam uygulamasını Half Life 2’den 1 yıl önce yani 2003 yılında resmi olarak yayınlarlar. Newell o günden bugüne hala sık sık Steam ve Half Life 3 ile ilgili haberlerde bolca karşımıza çıkmaktadır.

Half Life ve Portal Oyunları Çıkış Sırası vs Hikaye Sırası

Hikayeye etkisi olan oyunları çıkış sırasına göre sıralayacak olursak: (Hikayeye etki eden teknik demo sürümleri ve multiplayer oyunları listeye almadım)

 • Half-Life – 1998
 • Half-Life: Opposing Force – 1999
 • Half-Life: Blue Shift – 2001
 • Half-Life: Decay – 2001
 • Half-Life 2 – 2004
 • Half-Life 2: Episode One – 2006
 • Half-Life 2: Episode Two – 2007
 • Portal – 2007
 • Portal 2 – 2011

Bu oyunları oyunda geçen hikaye sırasına oynamak gerekirse aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Sıralamayı daha rahat anlayabilmek için yazının devamında yer verdiğim oyun özetlerini okumanızı tavsiye ederim.

 • Half-Life
 • Half-Life: Decay veya Half-Life: Blue Shift ve Half-Life: Opposing Force
 • Portal
 • Half-Life 2
 • Half-Life 2: Episode One
 • Half-Life 2: Episode Two
 • Portal 2

 

Half Life Anlamı ve λ (Lambda) Sembolü

Half Life yani Yarı Ömür, bir radyoaktif maddenin bozunarak miktarının yarıya inmesi için gereken zaman anlamına gelmektedir. Lambda (λ) sembolü aynı zamanda, kimyada radyoaktif bozunma sabitini simgeler. Oyunda Black Mesa tesisi; 6 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan Lambda Core (λ Core), tesisteki 3. en büyük araştırma merkezidir. Teleportasyon, ışınlama ve bunlarla ilgili araştırmalar bu kısımda yapılmaktadır. Uzaydaki gezegenlerden örneklerin toplanmasını bu merkez üslenmektedir. En sıkı güvenlik bu kısımdadır ve 3 güvenlik kapısından birine girebilmek için 4 aşamalı bir güvenlik kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Diğer oyunların isimleri için Vikipedi’den kopya çekecek olursak; 🙂

 • Half-Life: Opposing Force yani Türkçesiyle “Karşı Güç“, büyük ihtimalle Newton’ın hareket yasalarının üçüncü yasasına göndermedir. (Bir cisme, bir kuvvet etkiyorsa; cisimden kuvvete doğru eşit büyüklükte ve zıt yönde bir tepki kuvveti oluşur.)
 • Diğer bir ek paket olan Half-Life: Blue Shift‘in adı Doppler etkisine bir göndermedir. Türkçesiyle “Maviye Kayma” terimi, Doppler etkisine göre bir objenin gözlemciye doğru ilerlemesi sonucu objeye iletilmiş bir dalga boyunun kısalması veya frekansının artması ile mavi renkte görülmesine denir.
 • Half-Life: Decay oyununda ise Türkçesi “Bozunma” olan “decay” terimi yine kimyadaki radyoaktif bozunmaya bir göndermedir.

 

Half Life (1998)

half-life-1

Yazının başında da belirttiğim üzere serinin bu ilk oyununa bir tren yolculu ile başlıyoruz. Bu yolculuk sırasında ve oyunun devamında Gordon Freeman adlı bir bilmadamını canlandırdığımızı, bu kişinin Black Mesa Araştırma Tesisi‘nde çalıştığını, tesiste ulaşımı sağlamak amacı ile bir raylı sistemin düzenlendiğini ve Freeman’ın yetişmesi gereken bir deneye yarım saat geç kaldığını öğreniyoruz.

G-Man isimli gizemli karakter, özel olarak seçilmiş bir kristali Xen gezegenine giden insan araştırma grubuna teslim eder. Bu kristal yeterince incelenemeden deneyde kullanılır ve dünya ile Xen gezegeni arasında bir portal açılır. Gordon Freeman birkaç kez dünya ile Xen arasında ışınlanmış, Xen gezegenindeki yaratıkların dünyaya ışınlandığını görmüştür. Oyun, yanlış giden bu deneyin ardından Dr. Freeman’ın içinde bulunduğu Black Mesa’dan kaçışını konu almaktadır. Elimizde levye, başlıyoruz vurup kırmaya. Bu kaçış sırasında tesisin büyük bir yıkıma uğradığını, birçok çalışanın yaralandığını, öldüğünü ya da headcrab gibi yaratıklar tarafından zombiye dönüştüklerine şahit olmaktayız.

BlackOps timi bu tesiste yaşananların dışarı sızmaması için tesisteki herkesin öldürülmesi üzere emir alır. Freeman giydiği HEV kıyafetinin de avantajıyla hem BlackOps timinin üstesinden gelir hem de Xen gezegeninin lideri olan Nihilianth‘ı öldürür. Freeman’ın bu yetenekleri G-Man’in dikkatini çeker ve oyunun sonunda G-Man, Gordon Freeman’ı bir seçime zorlar. Freeman ya G-Man için çalışmayı kabul edecektir ya da silahsız bir şekilde tüm yaratıkların arasına itilerek ölüme terkedilecektir. Freeman çalışmayı kabul eder ve G-Man tarafından Half Life 2 oyununun başına kadar uyutulur.

Black Mesa faciasından az sayıda insan kurtulmuştur. Wallace Breen (Black Mesa Başkanı ve aynı zamanda ikinci oyunun başında City 17’nin başındaki isim), Güvenlik Görevlisi Barney Calhoun, Dr. Issac Kleiner, Dr. Arne Magnusson, Dr. Eli Vance ve kızı Alyx Vance bu isimler arasındadır.

Half Life: Opposing Force (1999)

half-life-opposing-force

Bu oyun ilk oyunun hikayesinde bir değişiklik yapmamakta, bize farklı bir karakter olan Adrian Shephard’ın gözünden yaşananları aktarmaktadır.

Black Mesa tanıklarını yok etmek amacıyla, içinde Adrian Shephard‘ın da bulunduğu geniş çaplı bir operasyon düzenlenir ve HECU (Hazardous Environment Combat Unit : Tehlikeli Çevre Savaş Birimi) isimli özel askeri güçler bölgeye gönderilir. Bunlar, Black Mesa’nın yüzeyindeki önemli konumlara büyük kamplar kurarlar ve birlikler halinde tesisin derinliklerine inerler. Fakat uzaylı yaratıklara karşı fazla direnemezler ve işi ellerine yüzlerine bulaştırırlar. Alınan raporları göz önünde bulunduran hükümet, HECU’nun geri çekilmesini ister. Kalan askeri personel geldiği gibi giderken, onların yerine profesyonel suikastçılar gönderilir. Bu suikastçıların amacı Black Mesa’nın ana bölümlerini ele geçirmek ve durumu bir nebze olsun kontrol altına almaktır. Bunun yanı sıra önlerine çıkan canlıları yok etmek de görevleri arasındadır.

Karakterimizin de bulunduğu hava aracı, Xen gezegeni yaratıkları tarafından düşürüldükten sonra Adrian Shephard baygın bir halde saatler geçirir. Ayıldıktan sonra karşılaştığı bir bilim adamından son durumları öğrenir ve Black Mesa’dan kaçmanın yollarını arar. Tesiste mahsur kalan HECU askerleriyle iş birliği yapar, yalnız devam etmesi gereken yerlerde dev yaratıklarla savaşır.

Xen’in önemli yaratıklarından birini öldürdükten sonra, kendini bir anda G-Man ile bulur. Black Mesa faciasını kısaca özetleyen G-Man, onda büyük bir potansiyel keşfettiğini söyler ve Gordon Freeman’a yaptığı gibi Adrian Shephard’ı da zaman boşluğuna hapseder.

Bu oyunda karakterimiz bir bölümde Freeman’ı görmekte; ancak öldürememektedir. Youtube’da ufak bir arama yaparak bu konuyla ilgili birçok videoya ulaşabilirsiniz.

Half Life: Blue Shift (2001)

half-life-blue-shift

Bu oyun da Opposing Force’ta olduğu gibi ilk oyunu farklı bir karakterin gözünden yaşamamızı sağlamaktadır. İlk oyundaki tren yolculuğunu hatırlarsanız bir sahnede bir polis memurunun (ya da güvenlik görevlisi) kapıyı zorladığını ancak açamadığını görürüz. İşte bu oyunun ana karakteri olan kişi Black Mesa’da çalışan Barney Calhoun adındaki kişidir.

Blue Shift, güvenlik görevlisi Calhoun’un tesisten kaçma çabasını, bu yolda birlikte çalıştığı araştırma takımı üyelerinin yaşadıklarını konu almaktadır. Half-Life’da ters giden deney sonucu yaşananları benzer, ama farklı bir açıdan göstermektedir.

Oyunun başlarında Freeman’ın bir tren içerisinde önümüzden geçtiğine şahit olmaktayız. Ben oyunun bu güvenlik görevlisine bağlanmasına gerçekten çok şaşırmıştım 🙂

Gordon Freeman ve Adrian Shephard karakterleri G-Man’in ilgisini çekmeyi başarırken, Barney böyle bir etki yaratmamıştır. Barney ile bir sonraki karşılaşma noktamız Half Life 2 oyunu olacaktır. Barney, Half Life 2 oyununun başında Freeman’a yardım edecektir. Kaybettiğimiz levyemizi de bize verecektir 🙂

Half Life: Decay (2004)

half-life-decay

Half Life serisinde üçüncü eklenti olma özelliğini taşıyan Half Life: Decay, diğer eklentilerde olduğu gibi ana konuyu, aynı zaman diliminde, farklı karakterlerin gözünden anlatmaktadır. Oyun, Dr. Gina Cross ve Dr. Colette Green isimli araştırma takımı üyelerinin maceralarını konu almaktadır. Dr. Gordon Freeman ile aynı yerde çalışan ikili, burada yer alan donanınımın çalışmasından sorumludur. Gerçekleştirilen deneyin sonucunda işlerin ters gitmesi ile birlikte ikili, kendilerini Dr. Rosenberg ve Dr. Richard Keller‘a işlerin düzeltilmesi konusunda yardım ederken bulmaktadır.

Portal (2007)

portal

Hikaye sırasına göre ilerlersek bu noktada Portal’a bir göz atmamız gerekiyor. Half Life’ta olduğu gibi konumuz bir şekilde ışınlanmak ama elimizdeki bir silahla.

Half Life serisinde olaylar Black Mesa Araştırma Tesisinde geçerken, Portal serisinde ise olayların rakip firma olan Aperture Science şirketinde geçtiğini görürüz. Oyun, oyuncuya verilen Aperture Science Handheld Portal Device (kısaca ASHPD, ya da Portal silahı) isimli aygıtın kullanılarak açılan geçitlerden yararlanma ve de karşılaşılan ışınlanma bulmacalarını çözme mantığı üzerine kuruludur.

Portal’da oyuncu Chell isimli bir karakteri yöneterek, karşılaştığı bulmacaları Portal silahından yararlanarak geçmek zorundadır. Bu silah, oyuncunun içinden geçerek diğer tarafa ulaşabileceği sadece iki geçit açabilme özelliğini içermektedir. Bunun yardımı ile oyuncu, açtığı birinci geçidin içinden geçerek ikincinin içinden çıkabilmektedir. Ayrıca aygıt ile çevrede genel olarak bulmacaların çözümü için bulunan nesneler de taşınabilmektedir.

Oyunda Aperture Science Bilgisayar Destekli Zenginleştirme Merkezi’nde, GLaDOS isimli Cave Johnson’nın yardımcısı Caroline’in beynini taşımakta olan bilgisayarın hazırladığı bulmacaları geçmeye çalışıyoruz.

Portal 1 oyunu Half-Life 1’den birkaç gün sonrasını anlattığından zaman olarak Half Life 2’den önce hikayeye sahip. Half Life 2 ise 1. oyundan 20 yıl sonrasını anlatmaktadır.

Half Life 2 (2004)

half-life-2

Half-Life 2, ilk oyundaki Black Mesa Kazası’ndan 20 yıl sonra City 17 (Şehir 17)’de geçmektedir. G-Man, Gordon Freeman‘ı uyandırır ve City 17’deki yine bir tren içerisinde oyunumuz başlar. Freeman oyunun başında birçok yere yerleştirilmiş ekranda Wallace Breen‘i City 17 hakkında konuşurken görür.

Black Mesa’da yaşanan faciadan sonra Combine güçlerinin Dünyayı işgal etmesiyle başlayan Yedi Saat Savaşı sonunda Wallace Breen, Dünyanın teslim olduğunu Combine kuvvetlerine bildirmiş, Birleşmiş Milletler adına Combine ile Dünya güçleri arasında Dünya güçlerinin tam teslimiyetini içeren bir barış anlaşması imzalamış, bunun sonucunda Dünya, Combine İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. Dr. Breen’in tüm yardımlarına karşılık Combine kuvvetleri onu güç, para ve ödüllendirmekle kalmamış ayrıca onu dünyada yer alan Combine kuvvetlerinin başına geçirmişlerdir. Dr. Breen her zaman Combine kuvvetlerinin dünya için yararlı olduğunu düşünmüş ve onları propaganda yoluyla desteklemiştir. Combine tarafından Dünya’nın yöneticisi olarak atanan Dr. Breen, ofisini City 17’nin Citadel‘ına taşımış, işlerini buradan yürütmüştür.

Gordon’un geri dönüşü anlaşılınca Wallace Breen Combine Overwatch subaylarına Gordon’un yakalanmasını veya öldürülmesini emreder. Bu Combine Overwatch’ın görev listesinde ilk sıraya getirilir. Freeman’ın yanında savaşmak için sivil halk da direnişe katılır. Ayrıca Xen’den gelmiş Vortigauntlar insan isyancılarla işbirliği yapar ve isyana destek olurlar. Çünkü Combine onlar için de daha büyük bir tehdittir.

Half Life 2’nin sonunda Gordon, G-Man için gerekli olan görevi tamamladı. Citadel’in reaktörlerine aşırı yük bindirerek Citadel’i patlattı ve Combine iletişim ağını çökertti. G-Man bu patlamadan hemen sonra tekrar Gordon Freeman’ı dondurmak için geldi; ancak Vortigauntlar buna engel oldu. Bu sahnede ilk defa G-Man’in yeteneklerinin de bir yerde sınırlanmış olduğunu görmüş olduk.

Half Life 2: Episode One (2006)

half-life-2-episode-1

İlk iki oyunda olduğu gibi yine bu oyunda da Gordon Freeman’ı yönetiyoruz ve Half-Life 2’den kaldığımız yerden tepesinde bir patlamaya neden olduğumuz Citadel’den başlıyoruz. Episode One’ın ana karakteri Gordon Freeman ve yardımcı karakter Alyx Vance, insan ırkının Combine’a karşı savaşını sürdürmektedir. Oyun başladığında, Gordon Freeman kendisini Citadel’in yıkıntıları arasında bulur ve oyun boyunca Alyx ile birlikte City 17’yi tahliye etmeye çalışırlar.

İlk ve ikinci oyunu trende başlayan seri, bu oyun sonunda bir tren sahnesi patlaması ile sonlanır.

 

Half Life 2: Episode Two (2007)

half-life-2-episode-2

Oyun Episode 1’in bıraktığı yerden tren kazasından başlar, Alyx ve Freeman patlamadan kurtulmuşlardır. Episode Two, Episode One’da Gordon Freeman ve Alyx Vance’in Citadel’den çaldıkları bilginin, Citadel’de büyümekte olan boyut kapısının kapatılması için Dr. Kleiner ve Eli Vance’nin bulunduğu, White Forest’teki karargaha götürülme sürecini konu alır.

Oyunun başlarında Alyx bir saldırıya uğrar ve ağır yaralanır. Vortigauntlar yardıma yetişir ve Alyx’in iyileşmesi için antlion larvası özütü kullanılması gerektiğini söylerler. Freeman ile birlikte bu özütü bulduktan sonra Alyx’i iyileştirme seansına başlar. Seans sırasında G-Man çıkagelir. Alyx’in hayatının kendisi için büyük önem arz ettiğini belirterek yaşamasına izin vereceğini söyler ve babasına bir mesaj iletmesini ister: “Prepare for unforeseen consequences.“(“Öngörülmedik sonuçlara karşı hazırlıklı ol”) der. Öngörülmedik Sonuçlar aynı zamanda Half-Life 1’deki chapter’lardan birinin adıdır.

Pek çok badire atlattıktan sonra White Forest’a varan Alyx ve Freeman, geldikleri gibi Combine saldırısıyla karşılaşır. Saldırıyı savuşturduktan sonra Citadel’den aldıkları önemli bilgiyi White Forest’takilere verirler ve Combine’nın asıl saldırısına hazırlanmaya başlarlar. Bu saldırıda Striderların çok oluşu oradaki bilim adamlarından Dr. Magnusson‘ın Magnusson Device adlı bombayı geliştirmeye itmiş ve bunu aletin başarıyla kullanılması sonucu büyük saldırının da üstesinden gelinmiştir. Geliştirilen rokette yapılacak patlamayla portalı kapamayı hedefleyen grup son ayarlamaları Citadel’den alınan bilgilerle yapıp roketi ateşlemiş ve portalı başarıyla kapamıştır. Citadel’deki belgelerin detaylı incelenmesiyle Judith Mossman’ın (Episode One’daki kayıtta görmüştük kendisini) Borealis‘te olduğu anlaşılır. Borealis Aperture Science tarafından kullanılan bir gemidir ve çok önemli bir teknolojiyi içermektedir (oyun bu noktada Portal ile bir bağlantı kurmaktadır). Dr. Kleiner bu teknolojinin kendilerinin işine yarayacağını savunsa da Dr. Vance Borealis’in kesinlikle yok edilmesi gerektiğini söyler. Borealis’e yola çıkmaya hazırlanırken Alyx Vance babası Dr. Vance’e G-Man’in lafını söyler ve Dr. Vance Gordon’a G-Man’i tanıdığını ima eder. (Our Mutual F(r)iend, kelime oyunu) Borealis’e gitmek üzere araca binmek üzereyken Gordon, Alyx ve Dr.Vance iki tane Advisor’ın saldırısına uğrar, Dr. Vance önce kendisini öldürmeleri için Advisorları zorlar ve ölür, sonra da ikilinin imdadına D0g yetişir. Oyun, Alyx babasının cansız bedeninin önünde ağlarken biter.

G-Man’i tanıyanlardan birinin de Dr. Vance olduğunu öğrenmiş oluruz; ancak Freeman’a söylemek istediklerini söyleyemeden öldüğünden G-Man ile ilgili bildiklerimize yeni bir şey katamaz.

Half Life 3

Eee nerede bu oyun? Yıllardır yok… G-Man kim peki?

 

Sonuç:

Yazı çok daha fazla uzamasın diye bazı kısımları alıntılar yaparak geçtim, aşağıda özellikle Türkçe içerikli faydalandığım kaynakların linkini de vermeye çalıştım. Bu linklerdeki yazılara da göz atarak Half Life evreni ve hikayesi ile ilgili daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Half Life Türkiye

Half Life 2 Vikipedi

Portal Vikipedi

Valve OrangeBox

Mösyö Pikselans – Half Life Nedir?

Oyungezer – Valve’ın 3 Takıntısı (Half-Life 3, Portal 3, L4D 3…)

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

4 Comments

 1. Belki 3. Serileri hepsini arka arkaya çıkarmak istiyor olabilirler. Veya oyunculara bir sürpriz yapıp tarih vermeden direk yayınlayabilirler.

  • öyle bir şey söz konusu olamaz. tabi olarak beklenen bir oyun lakin rekora koşmak söz konusu. para biriktirip alacak kitle bile onlar için büyük önem taşıyor. bir anda süpriz yaptık derlerse herkes çıkar çıkmaz oyunu satın alamaz ve bu bir rekor kaybettirebilir. girerlerse gta 5 i geçmek hedefleri olacak zaten şu saatte.

Bir Cevap Yazın