0

Xbox One X’e 6 TB Harici Disk Bağlamak

xbox-one-x-seagate-backup-plus-hd

Uzun süredir PC ve konsol (PlayStation ve Xbox) platformlarında oyun oynayan biri olarak ne PC’de Steam kütüphanem için disklerim ne de Xbox Game Pass kütüphanem için 1 TB’lik Xbox One X diski yeterli gelmiyordu.  Bunun için bir arayışa girmiştim ve bu konuyu geçtiğimiz Black Friday döneminde hallettim.

Xbox özellikle Game Pass hizmeti ile büyük bir atak başlatınca ben de hemen indirimler kapsamında uzun süreli abonelik satın almıştım ve her gün büyüyen kütüphanesindeki oyunları hemen indirip oynamak isteyince maalesef 1 TB disk yetersiz gelmeye başlamıştı. PlayStation 4 Pro için halihazırda 1 TB’lik harici bir disk kullanıyordum ama o diski PlayStation’a özel formatta biçimlendirmiş olduğum için eş zamanlı olarak Xbox’ta kullanma imkanım yoktu. Bu durumda 2 (iki) seçeneğim olduğunu düşündüm; ya bu diski artık Xbox’ta kullanıp PlayStation 4 Pro için yeni bir disk alacaktım ya da bu diski PlayStation’da kullanmaya devam edip Xbox One X için yeni bir disk alacaktım.

Araştırmalarım sonucunda Xbox One X’in desteklediği harici disklerin daha geniş olduğunu gördüm. PlayStation için o dönem hem inç konusunda hem de 2 TB+ destek konusunda bazı sıkıntıları vardı (şu an yazıyı tekrar yazarken son durumu araştırmadım ama o dönem bu tür kısıtlamaları görünce risk almak istemedim) ve en az 4 TB bir disk almak istediğim için artık bu diski Xbox için almaya karar vermiştim.

2019 Black Friday kapsamında MediaMarkt’ta Seagate Backup Plus Hub 6 TB harici disk için güzel bir indirim vardı ve diğer satıcılarla kıyaslama yaptığımda fiyat uygun gözüküyordu. Bundan sonraki tek soru işareti ise bu diskin Xbox One X tarafından desteklenip desteklenmediği idi. Bu konuda önce MediaMarkt çalışanlarından bilgi almaya çalıştım ama bu soruyu soran ilk kişinin ben olduğumu söylemişlerdi ve net yanıt verememişlerdi 🙂 Aslında benim de bu yazıyı yazma sebebim tam olarak bu kısım 🙂 Tatmin edici bir yanıt alamadığım için hızlıca kendim araştırmalara başlamıştım. Blog yazıları ve Youtube videoları derken yine yeterli kaynağa ulaşamasam da birkaç kişinin “Çalışıyor.” dediklerine şahit olunca “Diski en kötü kişisel dosyalarımı yedekleme amacıyla ya da Steam kütüphanemdeki oyunlar için kullanırım.” diyerek satın almıştım.

Diski satın aldıktan sonra maalesef bir sorunla karşılaştım, Xbox bu diski görmüyordu. Hemen PC’de denemeye çalıştım, orda da görmeyince bu sefer Macbook Air’de denedim. Maalesef burda da diski görmüyordu ama bu benim için bir anlamda iyiye işaretti. Diski hemen aldığım yere götürdüm ve onlar da hızlıca inceleyip diskte problem olduğunu görünce yenisi ile değiştirdiler 🙂

Yeni diski aldıktan sonra hemen Xbox One X’e bağladım veee evet diski gördü 🙂 Diski hemen Xbox’ın istediği gibi kendi formatında biçimlendirdikten sonra yaptığım ilk ayar ise bundan sonra indireceğim tüm oyunların bu harici diske indirilmesi idi. Bu ayarı da hallettikten sonra oyunları indirip sorunsuzca oynamaya başladım. Şu an 4 TB’lık bölümünü doldurmuş durumdayım 🙂

Seagate Backup Plus Hub 6 TB harici disk için bir uyarıda bulunayım. 3.5 inç olan bu disk, kutusunda bir güç kablosuyla geliyor ve prize takmadan diski çalıştıramıyorsunuz. Yani Xbox’ı açıp bu diski kullanmak istediğinizde bu diski de prize takmanız gerektiğini unutmayın! Aynı zamanda kutuda gelen USB kablosunu da Xbox’ınızda USB 3.0 destekli USB çıkışlarından birine bağlayın.

Birçok oyunda bu diski kullandım ve şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Bazı oyunlarda tabii loading süreleri bana normalden uzun geldi (örnek olarak Devil May Cry 5) ama bu oyunları Xbox One X’in kendi diskine kurmuş olsaydım loading sürelerinde nasıl bir değişiklik olurdu tam emin değilim, henüz böyle bir benchmark yapmadım. Aslında şimdilik buna ihtiyaç da duymadım ama denemek istersem şöyle bir kolaylık var; bir oyunu Xbox’ınızın diskine indirdiyseniz bu oyunun dosyalarını Xbox’tan harici diskine taşıyabiliyorsunuz (tabii tersini de yapabiliyorsunuz) ve bu işlem çok uzun sürmüyor. Sanırım bunda USB 3.0’ın etkisi de var, Seagate resmi sitesinde “Maksimum Veri Aktarımı: 160 MB/sn” olarak belirtiliyor.. Dosyaları bu şekilde taşıyıp oyunu başlatarak loading sürelerinde bir benchmark yapılabilir gözüküyor.

Sonuç olarak benim ihtiyacım Xbox One X’e büyük boyutlu bir harici disk bağlamaktı ve bir süredir kullandığım Seagate Backup Plus Hub 6 TB harici diski tavsiye edebilirim. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.

Ek olarak ben henüz deneyimlememiş olsam da Seagate aslında Xbox’a özel diskler de üretmiş ve bunları Xbox için Game Drive sayfasında yayınlıyor. Örnek olarak Xbox için Game Drive SSD adlı bir ürünleri var ancak bu ürünün max 2 TB kapasiteye sahip. Seçenekler arasında 500 GB, 1 TB ve 2 TB var. Bana 500 GB yetersiz geleceği için oyunlarda biraz daha uzun yükleme süresine rağmen bu yazıda bahsettiğim benzer fiyattaki 6 GB’lik diski almıştım.

Keyifli oyunlar 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın