1

Apple Ekosistem Nedir? Hangi Cihazları Kullanmalıyım?

apple_ekosistem_bolum1_cihazlar

Apple Ekosistem Yazı Dizisi  — Bölüm: 1

2011 yılında iPhone 4 ile başladığım Apple cihazları kullanma yolculuğum ilerleyen yıllarda farklı kategorilerdeki ürünler ile devam etti. Bu uzun süreli kullanımdan sonra artık “Apple Ekosistem Nedir? Nasıl Kullanılır? Bu Ekosistemdeki Cihazlar Nelerdir?” yazısı hazırlamanın faydalı olacağını düşündüm.

İki ayrı yazıdan oluşmasını planladığım bu serinin ilk yazısında önce ekosisteme kısaca değinip ardından Apple cihazlardan bahsetmek istiyorum.

Ekosistem Nedir?

Ekosistem dediğimizde aynı markanın birbiriyle haberleşen, başladığınız bir işe aynı markanın başka bir cihazında kesintisiz olarak devam etmenize olanak tanıyan ve farklı kategoriler altında cihazlarını içeren bir sistemden bahsediyoruz.

Yaptığım bu tanıma göre, bir ekosistemden bahsedebilmek için en az 2 (iki) cihazdan bahsetmek gerekiyor. Tek cihazla da elbette ekosisteme bir adım atmış oluyorsunuz ancak bu size ekosistemin asıl gücünden yararlanmanızı sağlayacak bir ortam oluşturmuyor maalesef. iPhone & Apple Watch, iPhone & iPad, MacBook & iPad, iPhone & iPhone gibi farklı ya da aynı kategorideki cihazlar arasında bir ekosistem oluşturabileceğiniz gibi 2’den fazla ürünle de ekosisteminizi genişletebilirsiniz. Yazının ilerleyen bölümlerinde ben hangi cihazları ekosistem içerisinde kullandığıma da yer verdim.

O zaman Apple ekosisteme giriş için hangi cihazları edinebileceğinize bir göz atalım.

Apple Ekosistemindeki Cihazlar:

iPhone

apple_iphone_cihazlar

Apple denildiğinde zaten aklımıza ilk gelen ürün telefon yani iPhone serisi olsa gerek. Şu an bu yazıyı hazırlarken iOS 14 dağıtımı başlamış olduğundan özellikle bu işletim sistemi sürümünü destekleyen bir telefona sahip olmanız işleri kolaylaştıracaktır. Benim gün içerisinde en çok kullandığım, her an yanımda olan cihazım iPhone XR.

Apple Watch

apple_watch_series_cihazlar

En son yapılan Eylül 2020 Apple Event’inde öne çıkarılan cihaz yeni Apple Watch oldu diyebiliriz. Özellikle sağlık kategorisindeki kullanımı ile dikkat çeken Apple Watch, günlük kullanımdaki hareketlerinizi izliyor ve sizi tanıdıkça daha da akıllı hale geliyor. Spor mu yapıyorsunuz? Harika! Apple Watch bunları da takip edip size sürekli yeni bir challenge sunarak sizi spora daha çok teşvik ediyor.

iPad

apple_ipad_cihazlar

Birçok firma denedi ve beceremedi ama Apple doğru zamanlama ve harika bir sunum ile tablet dünyasını değiştirmeyi başardı.

İhtiyacınıza göre iPad mini, iPad Air, iPad Pro gibi farklı kategorilerde ve büyüklüklerdeki iPad seçeneklerinden birini kullanmanız mobil ortamdaki üretkenliğinizi artıracaktır.

Bir iPad kullanmaya başladığınızda mutlaka Apple Pencil deneyiminden de bahsetmiş olalım. Şu an 1. ve 2. nesil olmak üzere iki seçenek bulunmakta ve örnek olarak iPad Pro 2020’yi Apple Pencil 2 ile kullanmaya başladığınızda yaşayacağınız deneyim ve bu ekosistemden alacağınız keyif kesinlikle katlanıyor.

iMac

apple_imac_cihazlar

Masaüstü bilgisayar kategorisine geçtiğimizde All in One olarak düşünebiliriz iMac cihazları. Eskiden daha çok “tasarımcıların kullandığı bilgisayar” olarak bakılan Apple bilgisayarlar artık günümüzde her iş alanında kullanılabiliyor ve sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bile ilk tercihleri arasında yer alabiliyor.

MacBook

apple_macbook_cihazlar

Dizüstü bilgisayar kategorisine geçtiğimizde ise MacBook kategorisi altında özellikle uzun şarj süreleri ile karşımıza MacBook Air ve MacBook Pro modelleri çıkıyor. MacBook Pro daha çok yazılım, tasarım, fotoğraf ve video editleme gibi profesyonel kullanıcıların tercih ettiği yüksek performanslı bir ürünken; Macbook Air daha çok ortalama bir kullacının gündelik işlerini keyifle halledebileceği bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Mac mini

apple_mac_mini_cihazlar

Yine desktop (masaüstü bilgisayar) kategorisine dönecek olursak, iMac’teki gibi monitörü olan bir All in One Apple bilgisayar kullanmak yerine küçük boyutlu bir Apple kasa kullanmak, bu kasaya istediğiniz başka markalı bir monitörü bağlamak ve yine istediğiniz Apple ya da başka markalı çevre birimlerini bağlayıp MacOS deneyimi yaşamak istiyorsanız Mac mini’yi de tercih edebilirsiniz.

Apple TV

apple_tv_cihazlar

Apple TV 4K ile en sevdiğiniz TV programlarını, filmleri ve dizileri kiralayarak ya da satın alarak izleyebilirsiniz. Dilerseniz iPhone, iPad ya da MacBook gibi diğer cihazlarınızdaki bir fotoğrafı ya da videoyu Apple TV ile paylaşarak televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Aynı zamanda App Store üzerinden Apple TV için desteklenen uygulamaları ve oyunları indirebilirsiniz. Apple TV Remote uzaktan kumandası ile Apple TV’nizi yönetebilir, hareket sensörü sayesinde oyunlarda gamepad gibi kullanabilirsiniz.

AirPods

apple_airpods_cihaz_secenekler

AirPods, Apple cihazlarınıza Bluetooth ile bağlayıp kablosuz kulaklık ve mikrofon keyfini yaşamanız için ideal bir ürün. Aslında klavye ve mouse gibi bu ekosistemde yer vermeme gerek olmayan bir ürün olabilirdi ama son dönemdeki AirPods başarısı nedeniyle listeye yine de ekledim.

Benim Kullandığım Apple Cihazlar:

Bir önceki ana başlık altında saydığım Apple ürünlerinden ihtiyaçlarınıza uygun olan en az iki cihaza sahip olduğunuzda Apple ekosisteme hoşgeldiniz diyebiliriz 🙂

Benim şu an kullandığım cihazlarım aşağıdaki şekilde.

  • iPhone XR 64 GB: Her an cebimde ve genelde bir işe başlarken kullandığım ilk cihazım telefonum oluyor.
  • Apple Watch Series 4: Son dönemde home office çalışıyorum ve özellikle çalışma odamdan farklı bir odadayken ve telefonumdan uzaktayken gelen aramaları yanıtlamak için Apple Watch çok faydalı oluyor. Aynı zamanda spora zaman ayırdıkça ne kadar kalori yaktığım gibi güncel değerleri anlık izleyebiliyorum. Bu serinin ikinci bölümünde bahsedeceğim üzere YouTube videoları çekerken ve müzik dinlerken de Apple Watch’u kullandığım anlar oluyor.
  • MacBook Air MQD32TU/A Core İ5 1.8GHZ-8GB-128GB SSD-13.3″: Genelde blog yazılarım için kullandığım, klavye ve touchbar deneyiminden keyif aldığım ve uzun şarj süresini çok beğendiğim laptopum. Aynı zamanda son derece şık tasarımıyla kitap fotoğrafı çekimlerinde de aksesuar niyetine kullanıyorum 🙂 Bir de kendi adıma eksik bir bölümünden bahsedeyim. Uzun süredir mobil uygulamalar üzerine çalışıyorum ancak yazılım geliştirmede kullanılan Xcode ve Android Studio gibi uygulamalarda MacBook Air’ın performans olarak çok ideal olmadığını söylemeliyim. Bu tür profesyonel işler için MacBook pro ya da güçlü bir iMac tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • iPad Pro 2020 128 GB 11 inch: Sıra geldi en keyif aldığım ürüne 🙂 iPad gerçekten son zamanda hayatımı değiştiren bir cihaz oldu diyebilirim. Not alma, fotoğraf ve video editleme, YouTube videolarımı upload etme gibi tüm ihtiyacımı kolayca karşılayabildiğim ve her an yanımda taşıyabildiğim son derece güçlü bir cihaz. Ve tabii ki dokunmatik ekranın kolaylığı 🙂 Apple, iPadOS 13 ile tabletleri bambaşka bir seviyeye çekmişti. Yeni gelen iPadOS 14 güncellemesi ile daha başarılı hale geldi.

apple_ekosistem_kullandiklarim

  • Apple Pencil 2nd Generation: iPad Pro 2020 kullandığım için zaten Apple Pencil 1 alma gibi bir seçeneğim yoktu (1. nesil kalemi desteklemiyor). iPad üzerindeki özel mıknatıslı alana da kolayca tutunabilen Apple Pencil 2, yeni tasarımıyla Apple Pencil 1’den daha şık olmuş gözüküyor. Apple Pencil 2 ile iPad keyfinin katlandığını rahatça söyleyebilirim. Özellikle Notability gibi uygulamalarda deftere yazı yazıyormuşçasına notlarımı kendi el yazımla tutmak ve bunları hiyerarşik bir düzene sokmak; PDFler ve sunumlar üzerinde ek notlar almak ya da highlight etmek; ProCreate gibi çizim uygulamaları ile hobi amaçlı ya da profesyonel olarak harika çizimler yapmak; LumaFusion gibi uygulamalarla kolayca video editleme işlerinde kullanmak gibi sayabileceğimiz birçok kullanım alanı var bu kalemin. iPadOS 14 ile de kalemin yeni özelliklere kavuştuğunun müjdesini verebilirim 🙂
  • iPhone 11 Pro: Mobil uygulamalar alanında İş Analisti olarak çalışıyorum ve test cihazı olarak iPhone 11 Pro kullanıyorum (bu telefon bana test cihazı olarak verildiği için kişisel telefonum değil yani). Aynı zamanda yeni başladığım YouTube video çekimlerini de bu telefonla gerçekleştiriyorum. Şu an ihtiyacımı karşılıyor diyebilirim.
  • AirPods 2: Yakın zamanda Apple Eğitim Mağazası’ndaki kampanya sonucunda iPad Pro 2020 satın aldım ve yanında AirPords 2 bedava geldi. Aslında aynı indirim oranını kullanarak AirPods Pro da alabilirdim ancak kulak yapım AirPods 2 için daha uygun olduğundan bunu tercih ettim (AirPods Pro gibi silikonlu kulaklıkları hiç kullanamıyorum). AirPods ile ilgili en büyük korkum bu kulaklığın kulağımdan kolayca düşüp kaybolması yönündeydi ve bu nedenle hep ötelediğim bir ürün olmuştu. Henüz kaybetme ya da düşürme gibi bir sorun yaşamadım ancak hala bu korkum devam ediyor. Şimdilik kaybetmediğimi düşünecek olursak gerçekten bu ürünü çok sevdiğimi söylemeliyim. Telefon ile katıldığım toplantılarda, müzik dinlerken ve video izlerken kablosuz deneyimden büyük keyif alıyorum.

Hangi Apple Cihazları Şu An Kullanmıyorum:

Biraz da kullanmadığım cihazlardan bahsedeyim 🙂

Desktop olarak Windows 10 işletim sistemli bir oyuncu bilgisayarı toplamış olduğumdan ve aynı zamanda MacBook Air kullandığımdan henüz iMac ya da iMac mini gibi ürünlere ihtiyacım olmadı.

MacBook Pro’ya geçme isteğim var ancak MacBook Air kullandığım için bu isteğimi şimdilik biraz daha ötelemeye devam ediyorum.

Halihazırda bir Smart TV kullandığımdan ve daha önce uygun fiyatlı Xiaomi Mi Box S 4K Android TV Box satın aldığımdan şimdilik Apple TV de kullanmıyorum.

apple_magic_mouse_ve_klavyeler

Ayrıca Magic Keyboard, Magic Mouse ve Magic Trackpad ürünlerini de Bluetooth bağlantı ile MacBook, iMac ve iPad gibi diğer Apple cihazlarınızda kolayca kullanabilirsiniz ancak ben şu an bu ürünleri kullanmıyorum. Sebeplerine değinecek olursam:

  • Aynı anda işim gereği hem Windows hem de MacOS ve iPadOS işletim sistemli cihazlar kullanıyorum. Bu nedenle kablo ve USB ile uğraşmadan tek tuşla bu cihazlar arasında geçiş yapabilmek için Logitech MX Master 3 mouse kullanıyorum. Bu mouse 3 farklı cihazı destekliyor ve cihazlar arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Magic Mouse’u tasarım olarak çok şık buluyorum ancak hiç ergonomik bulmuyorum.
  • Yine aynı anda farklı cihazlar kullanma ihtiyacı nedeniyle Magic Keyboard kullanmıyorum. Bunun yerine Kasım 2020’de Logitech MX Keys TR klavyenin çıkmasını bekliyorum ve çıktığında bu klavyeyi almayı planlıyorum.
  • Magic Trackpad’e şimdilik ayrıca ihtiyacım bulunmuyor. MacBook Air’ım işimi yeterince görüyor. iPhone ve iPad’de zaten böyle bir gereksinimim yok şu an.

Apple ekosisteminde yer alan her cihazdan bahsetmiş olduk. iPodlara hiç değinmedim ama şu an gerek yok zaten 🙂 Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum. Bu ekosistemi kullanıyor musunuz? Hangi cihazları tercih ediyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı paylaşın.

Apple Ekosistem Nedir? Nasıl Kullanılır? — YouTube Videom

Medium’da yazılarımı takip etmek isterseniz: medium.com/@sel.volkan

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın