0

Coca Cola Sosyal Otomat Unlock The 007 In You

coca-cola-zero-unlock-the-007-in-you
Pepsi Sosyal Otomat Makinesi yazımızda Pepsi’nin otomat makinelerini nasıl sosyalleştirdiğini ve aynı yazının devamında Coca Cola Mutluluk Makinesi viralini paylaşmıştık. Markalar bu otomatları sosyalleştirmeye devam ediyorlar, içine Gamification da katıyorlar.

Coca Cola Zero, James Bond filmi 007 Skyfall’un tanıtımı kapsamında bondseverlere 70 saniyeliğine James Bond olma şansı tanımıştı. Katılımcılar, hedefe 70 saniye içinde çeşitli zorluklar altında ulaşmaya çalıştılar. Bir tren istasyonunda gerçekleşen aktiviteye dahil olan katılımcılardan, hedefe ulaşabilenler filme bilet kazandılar. Bu viral video çok ses getirdi, videonun YouTube’da beş gün içinde yaklaşık dört milyon kere izlendiğini hatırlatalım.

Bir diğer tanıtım reklamında ise restoranda görüp aşık olduğu kızı, yanındaki üç erkeğin arasından kurtaran bir kahraman konu alınıyor. Bu videoyu da aşağıda izeleyebilirsiniz.

coca-cola-zero-unlock-the-007-in-you-zeroCoca Cola ürününde “light” yerine “zero” adını kullanarak erkekleri zayıf gösterebilecek ya da kadınlara hitap edecek “light” sözcüğünü bırakıp erkeklerin de ilgisini çekecek “zero” sözcüğünü kullanıyor. Bu da pazarlama açısından önemli bir yaklaşım. Benzer bir yaklaşım Pepsi ürününde de olmuştu. Pepsi light gibi bir isim yerine marka Pepsi Max ismini tercih etmişti.

Gamification’ı anlatırken insanların davranışlarını ve eğilimlerini değiştirmek için oyun mekanizmalarının, aslında oyun olmayan aktivitelere uygulanması şeklinde ifade etmiştik. Coca Cola Zero Skyfall örneği Gamification’ın önemli örneklerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Belki başka film örnekleriyle benzer senaryoları uygulamaya devam edebilir firma. Özellikle aksiyon filmlerinde bu örnek bolca kullanılabilir.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın