0

Dijital Pazarlamanın Büyüklüğü ve Önemi

digital-marketing-business-concept
Dijital dünya denildiğinde zihnimizde İnternet, Mobil, dijital ekrana sahip cihazlar ve yenilikçilik gibi kavramlar canlanmaktadır. Dünyada yaklaşık 2.3 milyar İnternet kullanıcısı, 1 milyar Facebook kullanıcısı, 17 milyon iPad, 250 milyon iPhone olduğu   dikkate alındığında etkilenen insan sayısı ve dijital pazarlamanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Yeni kurulan markaların, şirketlerin tanıtımında bütçelerinin uygunluğuna göre eskiden daha çok el buroşürleri, billboardlar, TV reklamları gibi yöntemler kullanılırken günümüzde İnternet kullanılmaya başlandı. Bu ilk dalga beklenenden hızlı ilerledi, sadece yazı içeren çok basit web sayfalarından günümüzdeki içeriklere ulaşmaya başladık ve her firma için İnternette olmak, bir web sitesine ve kurumu temsil edecek bir logoya sahip olmak büyük önem kazanmaya başladı. Bu dalga hız kesmeden devam ediyor ve gün geçtikçe Mobil platformlar büyümeye, önem kazanmaya devam ediyor. Sosyal medyada da markayı başarılı bir şekilde temsil edecek, hatta müşterilere destek sağlayacak hesaplar oluşturulmaya başlanıyor.

Markalar için değişimi anlamak ve buna ayak uydurmak kaçınılmaz hale geldi. Artık bulunabilir olmak, iletişimde olmak ve yenilikleri paylaşmak dijital mecrada çok kolay olmaya başladı. Bunun getirdiği zorluklardan biri ise rakiplerinizin de sizin potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilmesi. Sosyal medya ile artık her insan bir haber kanalı olmaya başladı. Eskiden tek taraflı bir iletişim (daha doğrusu iletim) vardı, sosyal medya ile çift taraflı iletişim başladı. Bir takipçiniz/müşteriniz sizin için olumlu bir mesaj atıp markanızda olumlu etki yaratabileceği gibi tersi de mümkün olabilir ve hızlıca çok sayıda insana yayılabilir. Müşteri alışkanlıkları da değişiyor, artık müşteriler bir ürün almadan önce arkadaşlarının ya da güvendikleri kişilerin yorumlarına hızlıca ulaşarak karar verebiliyorlar.

Yazının başında dünyadaki sayılara değinmiştik, bu sayılar gerçekten dijital dünyanın diğer platformlar arasındaki pazar büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Bu mecranın en büyük özelliği diğer mecralara oranla etkisinin çok daha kısa sürede çok sayıda insana yayılabilmesi. Sosyal paylaşım platformlarının da etkisiyle bu hız artış gösteriyor. Türkiye’deki yaklaşık sayılar; 36 milyon İnternet kullanıcısı (Türkiye’nin yaklaşık %50’si), 31 milyon Facebook hesabı, online işlem hacmi 30 milyar TL, online reklam harcaması 700 milyon TL.

Gelecek mobilde!

Dijital Pazarlamanın ne olduğuna ve tekniklerinin ne olduğuna Dijital Pazarlama ve Teknikleri yazımızda değinmiştik. Bu pazarlama yönteminin kapsamını ilgili yazımızda inceleyebilirsiniz.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın