0

iPad Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

iPad-alırken-5-maddeye-dikkat-edin

Yeni bir Apple iPad almak istediğinizde o kadar çok model arasından hangisini seçeceğinize karar vermek oldukça zor bir süreç olabiliyor. Ben de bu nedenle iPad alırken dikkat etmeniz gereken 5 önemli maddeyi sıraladım.

M1 işlemci, 11 inç, 12.9 inç, Face ID, Touch ID, Smart Folio, Magic Keyboard, Apple Pencil 1 ve 2 derken kafalar iyice karışıyor. Hepsini açıklamaya çalıştım. Videoyu izlemeden tablet almayın derim 🙂

Bu 5 Maddeye Dikkat!

  1. İşlemci: iPad’i ne için alacaksınız? Önce bu sorunun yanıtına karar vermeniz gerekiyor. Örnek olarak sadece not tutmak, web’de gezinmek ve YouTube’da video izlemek gibi basit işler için mi? Bu işler için M1 işlemciye ihtiyacınız gerek yok. “Hayır, benim daha farklı konulara da ihtiyacım var, video edit ya da oyun oynamak gibi daha fazla işlemci gücü gerektiren işleri yapmam gerekiyor.” diyorsanız, o zaman daha fazla güç gerektiren konular için yeni çıkan M1 işlemcili modellere bakmanızda büyük fayda var.
  2. Ekran Boyutu: Yapacağınız işler için hangi ekran boyutu sizin için ideal? Örnek olarak ben taşınabilirlik ve tek elle kullanılabilirlik açısından 11 inç iPad Pro tercih etmiştim ancak burada hatırlatmam gereken önemli bir nokta var. Yeni çıkan M1 işlemcili iPad Pro modellerinde 11 inç ile 12.9 inç olan modeller arasında XDR görüntü kalite farkı var. Bu farklılık sizin için ne kadar önemli? Benim mutlaka XDR ekrana ihtiyacım var diyorsanız bu özellik sadece 12.9 inçlik modelde var, 11 inç’te bu özellik bulunmuyor.
  3. Apple Pencil Desteği: Eski iPad modellerinin bazılarında Apple Pencil 2 desteği bulunmazken, yeni nesil modellerin bazılarında ise Apple Pencil 1 desteği bulunmuyor. Elbette Apple Pencil 2 eski nesile göre daha iyi ama ama daha pahalı. Yeni tabletinizi alırken hangi Apple Pencil desteğine sahip olduğunu mutlaka kontrol edin.
  4. Aksesuar ve Klavye: Bu madde aslında ekran boyutu maddesi ile çok bağlantılı. Aldığınız iPad modeline göre desteklenen kılıf ve klavye modelleri de etkileniyor. Örnek olarak 11 inç iPad için aldığınız bir kılıfı ya da Magic Keyboard gibi bir klavyeyi 12.9 inç için kullanamazsınız, çünkü boyut olarak birbirlerine uygun değiller.
  5. Face ID vs Touch ID: Bu da önemli olduğunu düşündüğüm bir kriter. Örnek olarak iPhone XR ve iPad Pro 2020 cihazlarını kullanıyorum ve bunlarda Face ID var. Face ID artık bana Touch ID’ye göre daha kullanışlı geliyor. Elbette keşke ikisi de tek cihazda olsa dediğim anlar çok fazla oluyor ama maalesef Apple bu konuda pek cömert davranmıyor bize. Yeni çıkan M1 işlemcili iPad Pro modellerinde Face ID var, bir önceki iPad Air modelinde ise Touch ID görmüştük. Siz de iPad alırken bu maddeye dikkat edin.

Bu maddelere ek olarak RAM ve Depolama seçenekleri kalıyor geriye.

  • RAM (Bellek): Apple şu an iPadlerde ne kadar RAM kullanıldığı bilgisini paylaşmıyor ve satın alma sayfasında da bu nedenle RAM artırma opsiyonu sunmuyor. Olur da ileride gelecek modellerde RAM seçeneği gelirse ve siz de bu videoyu ileri bir tarihte izlerseniz diye şimdiden RAM kısmına yer vermek istedim.
  • Depolama Kapasitesi: Yeni iPad alırken depolama kapasitesini artırma seçeneğiniz var. Örnek olarak video edit gibi işlerinizi iPad üzerinde yapacaksanız ya da çok sayıda oyun oynamayı planlıyorsanız kapasiteyi artırmanızı tavsiye ederim ancak bildiğiniz gibi kapasiteyi çok az artırdığınızda bile fiyatlar inanılmaz artabiliyor, bütçeye dikkat 🙂 Bunu karşılayamayacak durumdaysanız daha sonra harici disk kullanımları ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Video:

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Yeni yazılar için beni takip edebilirsiniz 🙂

Youtube kanalıma abone olun:
https://www.youtube.com/volkansel

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi seyirler :)🎬🎮💻📚

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın