0

isbike Bisiklet Kiralama Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru

isbike-en-cok-sorulan-10-soru

İstanbul bisiklet kiralama hizmeti olan isbike’ı denedim ve deneyimlerimi bu yazıda paylaştım. Kullandıktan sonra en çok sorulan 10 soruyu çıkarttım ve bunların hepsini yanıtladım, istediğiniz soruya tıklayarak verdiğim bilgilere ulaşabilirsiniz. Yeni bir bisiklet mi almak yoksa kiralamak mı benim için daha iyi bir yöntem diye düşünüyorsanız videoda bundan da bahsediyorum.

isbike, İstanbul’da kullanabileceğiniz Akıllı bisiklet Kiralama Sistemi anlamına geliyor. Kendi sitesindeki açıklaması şu şekilde:

Bu sistemin amacı, 3–5 km uzunluğundaki ara mesafeleri motorlu araç kullanmak zorunda kalmadan gidilebilmesini sağlamaktır. Bu sayede toplu ulaşım üzerindeki yük ve çevreye zarar veren sera gazlarının etkisi azalacak, toplum daha sağlıklı ve daha çevreci bir ulaşım aracını kullanabilme imkanına sahip olacaktır.

isbike YouTube kanalında yer alan şu videoda 300 istasyon ve 3.000 adet bisiklet olduğu söyleniyor. Haritadan tüm lokasyonlara bakabilirsiniz, nerede hangi istasyon var bunların listesine ulaşabilirsiniz. Zamanla istasyon ve bisiklet sayısı artacaktır. Yine aynı videoda Beykoz’dan Tuzla’ya kadar sahil boyunca bisikletle gidebileceğimiz söyleniyor.

isbike-istasyon-01

İstasyonlar sadece sahil kenarında açılmıyor (ama çoğunlukla sahil kenarları tercih ediliyor tabii).

isbike kullanabilmeniz için artık akbil benzeri kart almanıza gerek yok, sadece mobil uygulamasını telefonunuza indirip tüm işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranızı kullanarak ücretsiz üye oluyorsunuz ancak bisiklet kiralama hizmetinden faydalanabilmek için abonelik seçmeniz ve hesabınıza en az 10 TL yüklemeniz gerekiyor. Ben size yıllık avantajlı olan abonelik seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyorum, videoda bundan detaylı olarak bahsettim, her kullanımda ilk 30 dakika ücretsiz kullanım gibi güzel bir özelliğe kavuşmuş oluyorsunuz.

Mobil uygulama üzerinden şifrenizi oluşturup, istasyondan seçtiğiniz bisikletin ünitesindeki tuş kombinasyonunda Giriş + Şifre + Giriş butonlarını izleyerek bisikleti kullanabilir duruma geliyorsunuz.

Bisikleti kullanmaya başlayınca zaten hangi rotayı izlediğiniz takip ediliyor. Bisikleti istediğiniz bir isbike istasyonuna teslim edebilirsiniz, yani aldığınız istasyona geri bırakmak gibi bir zorunluluk yok. Teslim etme adımı oldukça önemli, bunu videoda belirttiğim gibi istasyondaki mıknatıs benzeri bir yapıya sahip olan yere tam oturtmanız gerekiyor. Çünkü bunu yapınca sistem artık Teslim Edildi statüsüne geçiyor ve bisikleti bıraktığınızı anlıyor, tam o anda teslim etme adımını tamamlayıp size ne kadar ücret çıkacağını hesaplıyor.

Teslim etme adımından sonra yine mobil uygulama sayesinde izlediğiniz rotayı, kaç km yol yaptığınızı, kaç kalori yaktığınızı, ne kadar ücret ödediğinizi, bu kullanımı hangi tarihte yaptığınızı, kaç TL kullanılabilir bakiyenizin kaldığını kolayca görebiliyorsunuz.

Video:

Videoda aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

👉 — Video İçeriği —
00:00 — Giriş
00:25 — Kanal intro
00:31 — Önemli bir hava durumu uyarısı
00:56 — Soru 1) isbike nedir?
02:36 — Soru 2) Bisiklet ve istasyon sayısı yeterli mi?
03:21 — Soru 3) isbike kartı almam gerekiyor mu?
03:53 — Soru 4) Kullanım ücreti? Bakiye yükleme? Abonelik seçenekleri?
08:17 — Soru 5) isbike mobil uygulamasını nasıl kullanırım?
10:17 — Soru 6) Bisikleti istediğim istasyona teslim edebilir miyim?
11:53 — Soru 7) Mobil uygulama ile hangi bilgilere ulaşabilirim?
13:44 — Soru 8) Sadece sahil kenarlarında mı var?
14:36 — Soru 9) Tavsiye ediyor muyum?
19:04 — Soru 10) Kullanmadan önce nelere dikkat etmeliyim?
23:05 — Kapanış

Sonraki yazılarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın