0

M1 İşlemcide Android Studio Emülatör Çalıştırmak | HAXM Hatasını Çözmek

apple-m1-android-studio-emulator-blog

How to fix “Unable to install Intel HAXM” error?

M1 işlemcili Apple cihazlarda Android yazılım geliştirirken mobil uygulamalarımızı test edebileceğimiz Android Studio emülatör kurulumunda “Unable to install Intel HAXM” hatası alıyorduk. Yazının devamında bu hatayı nasıl çözebileceğinizi ve emülatörü nasıl kullanabileceğinizi anlatıyorum.

Yeni gelen güncellemeler sayesinde artık cihazınızda terminalden Rosetta 2‘yi kurup, ardından Android Studio — Arctic Fox | 2020.3.1 Canary 15 kurunca HAXM hatasını aşabiliyoruz. Sanal cihaz olarak da Pixel 4 API S sanal cihazını indirirseniz, uygulamalarınızı bu sanal cihaz emülatör üzerinden debug edebilirsiniz.

Bu anlattıklarımı yapabilmeniz için adımları ve işinize yarayacak linkleri aşağıda paylaşıyorum. Kurulumu bu sırada yapmanızı tavsiye ederim. Android Studio eğer cihazınızda kurulu haldeyse silmenize de gerek yok, ben direkt mevcut uygulamanın üzerine kurulum yaptım ve bir sorun yaşamadım. Android yazılım öğrenenler ya da halihazırda Android geliştiricisi olan yazılımcılar için faydalı bir içerik olduğunu düşünüyorum, bu haberi hızlıca paylaşmak istedim.

Video:

Apple M1 Üzerinde Android Studio Emülatörü Kurmak için İzlenecek Adımlar:

  1. Apple Terminalden Rosetta 2 Nasıl Kurulur? Videoyu izlemek için tıklayınız. Kullanmanız gereken Terminal komutu da şu şekilde: softwareupdate -install-rosetta
  2. Android Studio — Arctic Fox | 2020.3.1 Canary 15 Nasıl Kurulur?
  3. AVD Manager ile sanal cihaz nasıl eklenir? Pixel 4 API S cihazını ekleyin.

Videoda bahsettiğim, M1 desteği gelip gelmediğini merak ettiğiniz uygulamalara bakabileceğiniz site için tıklayın.

Youtube kanalıma abone olun:
https://www.youtube.com/volkansel

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi seyirler :)🎬🎮💻📚

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın