0

Metal Gear Oyunları Hakkında İlginç Bilgiler

metal-gear-az-bilinenler

Metal Gear Oynanış ve Hikaye Sıralaması yazımda serinin hangi sırada oynanması gerektiğine değinmiştim. Şimdi de bu oyun serisi ile ilgili dikkat çeken ilginç bilgilere ve yüzümüzü gülümseten detaylara göz atalım.

Snake Karakteri Kimden Esinlenildi?

Ana kahramanımız Snake ile başlayalım. Tahminen çoğunuz ilk olarak Metal Gear Solid 1 oynadınız ve Solid Snake karakteri ile tanışmanız böyle oldu. Peki bu Snake ismi nereden geliyor acaba? Kojima bu karakteri yaratırken 3 kişiden esinlenmiş. Bunu şöyle özetleyebiliriz.

  • İsim: Snake Plissken
  • Vücut: Jean-Claude Van Damme
  • Yüz: Christopher Walken

Başrolünde Kurt Russell‘ın oynadığı Escape from New York ve Escape from L.A filmlerinde, karakterin adı Snake Plissken’di ve Kojima bu filmden etkilenerek tasarlayacağı oyun türüne ve karakterin ismine karar vermişti. Aşağıdaki fotoğraftan görüleceği üzere Plissken karakteri hem Bigg Boss’a hem de Solid Snake’e benzemekte.

metal-gear-snake-plissken

metalgear.wikia ve metagearsolid.org sitelerinde şöyle belirtilmiş bu durum:

He chose the alias as a reference to “Snake Plissken” of Escape from New York, and the name of a confederacy of Native American tribes headquartered in New York (also a Huron word meaning “Black Snake”).

According to Shinkawa, Snake’s physique in Metal Gear Solid was based on that of action star Jean-Claude Van Damme, while his facial appearance in the same game was inspired by actor Christopher Walken.

Vücut için Van Damme güzel bir seçim ama yüz için Christopher Walken konusunda pek emin değilim 🙂

metal-gear-solid-van-damme-christopher-walken

Metal Gear Solid 4’deki MK II Adlı Robot:

metal-gear-mk2

Bu robot 2008 yılındaki oyunda gösterilince çok sevilmişti ama aslında daha önce bir başka oyunda, Snatcher adlı oyunda, bu robot yine gözüküyordu.

Robotla ilgili detaylı bilgi bu sayfada yer alıyor.

Ketçap ile Kanama Numarası:

Metal Gear Solid 1’de esir düşen Solid Snake’e Otacon ketçap getirir ve biz de bu ketçapı kullanarak sanki etrafa kanımız yayılmış ve ölmüşüz şeklinde muhafızları kandırarak kapıyı açmalarını sağlamaya çalışıyorduk.

Bu konudaki bir başarısızlık örneğini izleyelim 🙂

Gamepad Kontrolü

Yine Metal Gear Solid 1’den bir anı. Physco Mantis karakteri ile girdiğimiz boss savaşında, Mantis’in zihnimize girememesi için kontrolcü üzerinde bir işlem yapmamız gerekiyordu.

Çok net görüntü olmasa da aşağıdaki videoda da bir oyuncu şu güzel videoyu çekmiş. Mantis hangi oyunları sevdiğini hemen anlamış 🙂

Metal Gear Solid 4 Change Disc

MGS 4’te ilk oyunun mazisini yaşıyoruz. Otacon bir telsiz konuşmasında 2 nolu diski takmamızı isteyerek bize bunu hatırlatıyor. Otacon sonra artık PS3’te olduğumuzu ve BluRay kullandığımız için Disc 2 gibi bir gereksinim kalmadığını söylüyor. Snake sinirleniyor tabii bu yersiz şakalara 🙂

 

Metal Gear evrenindeki güzellikler sadece bundan ibaret değil elbette 🙂 Yine de aklıma gelenleri paylaşmak istedim. Bu arada Hideo Kojima ile ilgili videoları izlerken kendisinin günde en az 1 film izlemeye çalıştığını ve notlar aldığını öğrendim.

Şimdilik güle güle Big Boss (Naked Snake)… ve de Solid Snake.. 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın