2

Fallout Tarihçesi – Bölüm 1

fallout-tarihi

“War. War never changes.”

Ron Perlman’ın sesiyle yükselen bu dizeler ve The Ink Spots’un Maybe şarkısıyla süslenen etkileyici intro girişiyle hayatımıza girdi Fallout. Metal Gear Solid 4’te geçen “War has changed.” cümlesi Fallout’a bir gönderme miydi bilmiyorum ama Fallout denildiğinde şüphesiz akla ilk gelenlerden biri “War never changes.” dizeleri olur.

RPG oyunlarına çok zaman ayıran biri olmasam da Fallout ve Mass Effect gibi oyunlara çok kayıtsız kalamadığımı söylemeliyim. Post-apokaliptik ve retro-fütüristik ortam kurgusu, nükleer savaşlar, paralel evren, Vault deneyleri, diyaloglar, devletlerin kendi amaçları doğrultusunda insan hayatlarını hiçe sayması. İşte bunlar A Post Nuclear Role Playing Game (Nükleer Savaş Sonrası Rol Yapma Oyunu) olarak tanıtımı yapılmış Fallout‘u bugüne kadar getiren en önemli unsurlardan. Gelin bu evrenin nasıl oluşturulduğuna bu ilk yazı dizisiyle başlayalım.

Fallout dünyası İkinci Dünya Savaşı’na kadar dünya tarihi ile aynı çizgide ilerler; ancak bu tarihten sonra ayrılır ve alternatif evrendeki bir geleceği anlatır. Oyun 1950 yıllarında baş gösteren paranoya ve Retro-futurism bilimkurgu öykülerinden etkilenmiştir. Bu nedenle ilk oyun 22. yüzyılda geçiyor olmasına rağmen, oyundaki 22. yüzyıl günümüz insanın hayal ürünü değil de 1950’de yaşayan birinin hayal gücünden çıkmışa benzemektedir.

fallout-nukleer-bomba

İkinci Dünya Savaşı (1939 – 1945) sırasında Japonya’ya iki atom bombası atılır (6 Ağustos 1945’de Hiroşima, 9 Ağustos 1945’de ise Nagasaki kentleri atom bombasıyla vurulur. 14 Ağustos 1945’te Japonya, kayıtsız şartsız teslim olmayı kabul etmiştir. Japonya’nın teslim belgesi ise 2 Eylül 1945’te USS Missouri savaş gemisinde imzalanmıştır.) ve savaşın bitmesinden sonra Fallout evrenine doğru kırılım başlar. Bu tarihten sonra gerçek dünyada gerçekleşen olaylarla Fallout evrenindeki olaylar farklılık gösterir.

Yaşanan farklılıklara örnek olarak gerçek dünyada 16 Nisan 1961’de uzaya çıkma girişimindeki ilk insan Yuri Gagarin’dir; ancak Fallout evreninde bu kişi Carl Bell‘dir. Farklılıklara başka bir örnekse transistörlerdir. Transistör, Fallout evreninde icat edilmemiş (gerçek hayatta 1947 yılında bulunmuştur) ve bu nedenle teknolojik aletler küçültülemediğinden Fallout’ta 22. yüzyılda gördüğümüz bilgisayarlar, radyolar hala büyük haldedir.

wasteland-1

Fallout oyunu resmi olmasa da Wasteland oyununun devamı olarak sayılmaktadır; ancak Electronic Arts firmasının oyunun isim haklarını elinde bulundurması nedeniyle oyun Wasteland 2 gibi bir isimle değil yeni bir isimle, Fallout olarak, çıkmıştır.

Fallout evrenindeki önemli olaylara sırasıyla bakacak olursak:

 • 1969 yılında Amerikan Hükümeti komünizm tehditine karşı çözüm arar ve Amerika 13 özerk eyalete (Commonswealths) bölünür.
 • 2002 yılında West Tek kuruldu.
 • 2037 yılında insan görünümlü androidler yerine ahtapot yaratık görünümlü, insanların en çok tercih ettiği ve zamanının vazgeçilmezi olan The Mister Handy robotlar icat edilir. Bu robotlar nükleer enerji ile çalışmaktadır. Böylece nükleer kıyamet yaşansa bile bu robotlar çalışmaya devam edecektir.
 • 2044 yılında Nuka-Cola icat edildi.
 • 2051 yılında Amerika Birleşik Devletleri petrol kaynaklarını taze tutmak için Meksika’yı işgal eder.
 • Nisan 2052‘de The Resource Wars (Kaynak Savaşları) başlamıştır. The Great War’ın en önemli sebebi dünyanın kaynakların gittikçe tükenmesi ve hızla azalan kaynaklardan daha fazla pay almak isteyen ülkelerin, bunun için birbirleri ile çatışmaya başlamalarıdır. Savaştan önce meydana gelen önemli olaylar arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada’yı ilhak etmesi (egemenliği altına alması), Alaska’da Çinliler ile Amerikalıların çatışmaları ve Birleşmiş Milletler’in varlığına son verilmesi gösterilebilir.
 • 2054 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Project Safehouse‘u harekete geçirmiş ve Vault yani sığınakların inşası başlamıştır. Savaşın yaklaştığını farkedip 2054 yılında harekete geçen Amerika, Vault-Tec isimli bir kuruluşa kaynak sağlayarak, Vault isimli büyük yeraltı sığınakları inşa etmesini sağlamıştır. Amacı, insanları kurtarmak gibi gösterilen bu sğınakların arasındaki bağlantılar, savaş başladığı zaman beklenmedik bir şekilde kopar. Bunun üzerine, bu sığınaklar dış dünya ile iletişimden yoksun olarak yerin altında yaşarlar.
 • 2055 yılında West Tek, Yeni Veba’yı yok etmek için yeni bir virüs üzerinde çalışmaya başlar.Devletin de el atması ile Pan-Immunity Virion Project isimli proje seçilir ve zoraki evrim virüsü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Oyunda gördüğümüz Super Mutant’ların hepsi bu virüs yüzünden etkilenmiş ve zoraki bir mutasyon ile insanlıklarını kaybetmişlerdir, bu virüse maruz kalıp etkilenmeyenler ise feci bir şekilde can vermişlerdir.
 • 23 Ekim 2077‘de The Great War (Büyük Savaş) meydana gelmiştir ve sadece 2 saat süren bu nükleer savaşın sonucunda dünya karanlık bir çağa girmiştir.

Bu tarihten sonraki olayları çok detaylandırmadan oyun konu sıralamasına geçeceğim. İlerleyen yazılarda zaten oyun konusunu daha detaylı paylaşacağım.

 • 2161 yılında Fallout 1 başlar ve 2162 yılında biter.
 • 2197 yılında Fallout Tactics: Brotherhood of Steel başlar.
 • 2208 yılında Fallout: Brotherhood of Steel başlar.
 • 2241 yılında Fallout 2 başlar.
 • 2258 yılında Fallout 3 başlar.
 • 19 Ekim 2281 tarihinde Fallout New Vegas başlar.
 • 23 Ekim 2297 tarihinde Fallout 4 başlar.

 

Bu bilgileri ve daha fazlasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bu yazıyla Fallout hikayesine hızlı bir giriş yapmış olduk. İlerleyen yazılarda Fallout 1 hikayesiyle devam edeceğiz. Yine ilerleyen yazılarda Vaultların asıl kuruluş sebeplerini irdeleyeceğiz.

Bol oyunlu günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

2 Comments

Bir Cevap Yazın