3

Mafia Serisi Oyun Hikayesi – Bölüm 1

mafia-1-2

Açık dünya oyunları denildiğinde akla gelen ilk oyun GTA 3 olur. “Peki onun rakibi hangi oyundur?” diye sorulursa, işte buna en güzel cevap Mafia diyebiliriz.

7 Ekim 2016’da çıkacak Mafia III öncesinde bu oyuna hazırlık için serinin önceki oyunlarını, karakterlerini, hikayelerini ve aralarındaki hikaye bağlantısını hatırlamakta büyük fayda var. Gelin birlikte sırasıyla bu iki oyuna ve hangi yıllarda geçtiğine bakalım.

Uzun bir yazı olacağından hikayeyi bölümler şeklinde yayınlayacağım. İlk bölümle başlayalım 🙂

Mafia: The City of Lost Heaven

mafia-the-city-of-last-heaven

Yıllar 2002’yi gösterdiğinde serinin ilk oyunu olan Mafia: City of Last Heaven (kısa adıyla Mafia olarak bilinir ve oyun kapağında da bu isimle yer alıyordu) PC için yayınlanmış ve büyük ses getirmişti. Yanlış hatırlamıyorsam oyun 3 CD’den oluşuyordu 🙂

Lost Heaven isminde tasarlanan bir şehirde 1930 – 1938 yılları arasını konu alan ilk oyundaki ana karakterimiz Thomas Angelo (kısaca Tommy) idi.

Oyunun başlangıç videosunda Tommy’nin Norman adında bir dedektifin yanına gelerek hikayesini anlatmasıyla seriye ilk adımlarımızı atmış oluruz.

mafia-1-dedective-norman

Bu hikaye vasıtasıyla ana karakterimiz olan Tommy’nin başlangıçta masum bir taksi şoförü olduğunu öğreniyoruz. Tommy mola verdiği bir gece Paulie ve Sam adındaki iki gangsteri bir çatışmadan kurtarmak durumunda kalır. Şoförlük yeteneğini konuşturan Tommy, bu gangsterleri Salieri Bar’a ulaştırmayı başarır. Gangsterlerin başı olan Salieri Tommy’e teşekkürlerini iletmek, araba masraflarını karşılayacak parayı teslim etmek ve iş teklifinde bulunmak için Paulie’yi gönderir. Bu arada bu sekansa değinmeden geçemeyeceğim. Aşağıdaki videoda da 9:58’den itibaren izleyeceğiniz üzere Paulie kapıdan çıkıp Tommy’e doğru gelirken Tommy’nin (ve bizim) ne olacağından habersiz ve tedirgin olduğumuz, Paulie’nin elini sanki silahını çıkaracakmış gibi gelmesi ve kalp atışımızın sesiyle oyun harika bir an yaşatıyor bize.

Tommy, Salieri’den gelen teklifi kibarca reddeder; ancak Salieri’nin adamlarını kovalayan karşı gangsterler ertesi gün Tommy’nin arabasını tanıyıp saldırırır. Tommy can havliyle Salieri Bar’a ulaşmayı başarır ve Salieri’nin teklifini kabul ettiğini söyler. Tommy başlangıçta ufak şoförlük işleri alır; ancak başına gelen aksilikler, silahlı çatışmalar nedeniyle Paulie ve Sam ile birlikte daha önemli görevlere çıkmaya başlar.

mafia-1-salieri-crime-family

Tommy bir otelin müdürünü ve çok şey bilen bir fahişeyi öldürme görevi alır. Tommy fahişeyi tanıdığı için öldüremez ve ona şehri terketmesini söyler. Daha sonra, Salieri’nin sağ kolu olan ve mali işleri yöneten Frank ihanet eder ve Salieri onu öldürme görevini de Tommy’e verir. Frank’in kızının ve karısının kaçırıldığını gören Tommy’nin vicdanı el vermediğinden Frank’i öldürmez ve ona da şehri terketmesini, bir daha kimseye gözükmemesi gerektiğini söyler. Oyunun ilerleyen bölümünde bunun başına iş açtığına şahit oluruz.

Salieri’nin en büyük rakibi ve düşmanı olan Morello’nun, Salieri birlikte eskiden aynı saflarda olduğunu ancak sonradan aralarında bir anlaşmazlık çıktığını öğreniriz. Morello’yu öldürme görevi de Tommy’ye verilir. Tommy, Morello’yu öldürünce Salieri’nin savaşı sona erer.

Salieri Paulie, Sam ve Tommy’e görevler verirken Paulie taşıdıkları kutuların içinde aslında uyuşturucu olduğunu görür. Morello’nun ölümünden sonra kontrol Salieri’ye geçmiş fakat bununla yetinmeyerek uyuşturucu işine girmiştir.

mafia-1-paulie

Tommy ve Paulie, Salieri’nin kendilerini kullandığını farkedince daha önce düşünüp vazgeçtikleri büyük bir banka soygununu Salieri ve Sam’den gizlice gerçekleştirirler. Başarılı soygun sonucunda Tommy ve Paulie zenginlik hayalleri kurarken Salieri olayların farkına varır ve Sam’e Paulie’yi öldürme görevi verir. Sam evinde Paulie’yi öldürür ve daha sonra buluşmak üzere Tommy’i müzeye çağırır. Tommy, kendisine hazırlanan büyük suikastten kurtulur ve Sam’i öldürür.

Bütün bunlar olduktan sonra da oyun başlangıç videosunu açığa kavuşturur. Tommy bütün hikâyesini anlatmak için özel olarak dedektif Norman ile görüşür. Tek istediğiyse yeni bir kimliktir. Norman bu teklifi kabul ederi. Salieri ve adamları yakalanır, bazıları elektrikli sandalyeye oturur bazıları hapiste kalır. Tommy bütün yaptıklarından dolayı bir süre hapiste yatar. Çıkınca karısı ve kızıyla Empire Bay’a taşınır. Şöförlük yapmaya başlar ve huzurlu bir hayat geçirmek ister.

mafia-1-ending

Hikâyenin en sonunda 1951 yılında Tommy’yi yaşlandığı zamanlar bahçesini sularken görürüz. Evinin önünde bir araba durur ve arabadan Vito ve Joe adında iki adam iner.

mafia-1-vito-joe-kills-tommy

Vito “Bay Angelo” diye seslenir. Tommy “Evet.” diyerek döner. Vito “Bay Salieri selamını yolladı.” dedikten sonra Joe Tommy’yi vurur. İşte bu vurma sahnesi Mafia II oyunuyla bağlanacaktır. Bu sahneyi ve karakterleri unutmayın 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

3 Comments

  1. Maria 2 yı şu an oynamaktayim daha bugün angeloyu öldürme görevini yaptim şu anda olaylar bağlantılı teşekkurler

Bir Cevap Yazın