2

Mafia Serisi Oyun Hikayesi – Bölüm 2

mafia-2

Mafia Serisi Oyun Hikayesi – Bölüm 1 yazımda Mafia serisinin ilk oyunu olan Mafia: The City of Lost Heaven oyununa değinmiştik. Bu yazıda ise serinin ikinci oyuna olan Mafia II’yi inceleyeceğiz.

Mafia II ilk kez 2006 tarihindeki Leipzig Games Convention’da duyurulmuştu. 2002’de yayınlanan ilk oyundan 8 yıl sonra yani 2010’da beklenen an nihayet gelmiş, Mafia II satışa sunulmuştu. Oyun, önceleri Illusion Softworks diye bilinen 2K Czech tarafından geliştirilmiştir ve 2K Games tarafından yayımlanmıştır.

İlk oyunun devamı niteliğinde olan Mafia II, yine çeşitli ABD şehirlerinden esinlenerek kurgulanmış başka bir şehir olan Empire Bay‘de geçmektedir. Oyundaki ana karakterimiz, 1925 yılı Sicilya doğumlu olan ve daha bir çocukken ailesiyle Amerika’ya göç etmiş olan Vito Scaletta‘dır. Yazının başında paylaştığım Bölüm 1 yazımı okuduysanız Vito zaten bir yerden tanıdık gelecektir size 🙂

Hayaller kurarak geldikleri Amerika’da ailenin şansı yaver gitmemiştir. Zor şartlarda yaşayan ailesiyle birlikte büyüyen Vito, henüz bir öğrenciyken en yakın arkadaşı Joe Barbaro ile bir kuyumcu soyarken polis tarafından yakalanır ve çantayı Joe’ya atarak onun çanta ile kaçmasını sağlar. Vito hapise girer, daha sonra 2. Dünya Savaşı sırasında cepheye gönderilir.

mafia-2-vito-orduda

Orduya katılan Vito savaş sırasında ciddi bir şekilde yaralanır ve eve gönderilir. Eve dönen Vito, Joe ile konuşurken izinli olarak geldiğini, tekrar orduya dönmesi gerektiğini anlatır. Joe ise gitmemesi için bir şeyler ayarlayabileceğini söyler. Sahte belgelerin hazırlanması için hemen telefon açar ve tüm evrakların ayarlanmasını sağlar. Böylece Vito’nun orduya dönmesine gerek kalmaz ama zamanla para kazanabilmek için suç dünyasının diplerine dalmaya başlar.

mafia-2-joes-adventures

Vito yokken Joe bağlantılarını kuvvetlendirmiş ve soyguncudan çok artık bir gangster olma yolundadır. Vito’yu Clemente ailesinin adamlarından biri olan Henry Tomasino ile tanıştırır. Joe ve Vito bir süre Henry ile birlikte Clemente ailesi için çalışırlar.

Vito bir gün Henry tarafından görevlendirilir. Henry, benzin kartlarını çalma görevini vermiştir. Tommy bunları çalar ancak Henry bunların süresinin bu gece dolacağını söyleyerek gece yarısından önce tüm kartları benzincilere satmasını ister. Tommy bu görevi yerine getirir ancak olaydan birkaç gün sonra polisler tarafından tutuklanır. Mafia 2 Joe’s Adventures adlı DLC’de de göreceğimiz üzere benzincilerden biri Tommy’yi ispiyonlamıştır. Joe yaptığı telefon görüşmelerinden sonra bu kişiyi bulup öldürmüştür.

mafia-2-prison

Vito’ya sözde iyi bir avukat bulunacak ve hemen çıkması sağlanacaktır ama bu söz yerine getirilmemiş, Vito 10 yıl hapse mahkum edilmiştir. Joe buna çok öfkelenmiştir. Hapishanede geçen chapter’da gördüğümüz üzere Vito büyük zorluklar yaşar. Dayak yer, adam öldürür ve kendini tacizcilerden korumaya çalışır. Kendisini ziyarete gelen kız kardeşinden annesinin ölüm haberini alır.

mafia-2-leo-galante

Vito hapishanede Leo Galante adında, Frank Vinci için çalışan gelenekçi bir adamla tanışır, ondan çok şey öğrenir ve Leo’nun adına dövüşlere katılır. Leo’nun yardımıyla Vito 10 yıldan daha erken bir sürede hapishaneden çıkar.

Vito hapse girmesinden Clemente’yi suçlu tutar ve Carlo Falcone’nin lideri olduğu Falcone ailesi için çalışmaya başlar. Zaman geçtikçe Vito ve Joe’ya olan güven artmıştır ve ikisi ailenin yeminli üyesi olmuştur. Vito’nun ekibe girdiği masa toplantısında Frank “Ne yaparsanız yapın, baylar, uyuşturucudan uzak durun! Uyuşturucu yok! Bu bizim ilkemizdir.” der.

Vito ve Joe, Falcone’nin emriyle Clemente’ye büyük bir suikast hazırlamışlardır ve bulunduğu otel odasını patlatmışlardır. Clemente bundan kurtulmuştur ancak Vito ve Joe tarafından yakalanıp öldürülmüştür. Clemente öldükten sonra Henry, Vito ile konuşarak Falcone için çalışmak istediğini söyler. Falcone bu teklifi kabul eder ve Henry’e Leo Galante’yi (hapishanede Vito’ya yardımcı olan kişi) öldürmesini söyler. Leo’nun kendisine yaptığı abilikleri düşünen Vito bu durumu kabullenemez ve Leo’nun evine Henry’den önce gider. Vito, Leo’yu kaçıramadan Henry’e yakalanır. Henry, Leo’yu öldürmez ve Vito’ya Leo’nun yurt dışına gitmek şartıyla hayatta kalabileceğini söyler. Vito hemen Leo’yu oradan uzaklaştırır ve Leo ile vedalaşır.

mafia-2-henry-vito-joe

Ekibe giriş sırasında “Uyuşturucudan uzak durun!” uyarısına rağmen aslında ekibin uyuşturucu işine de girmiş olduğu öğrenilir. Henry bunun üzerine Joe ve Vito ile bir iş için anlaşmaya çalışır. Bir tefeciden para alacak ve faiziyle ödeme yapacaklardır. Bu parayı alırlar ve ödeme tarihi yaklaşmaktadır. Ancak büyük bir sorun vardır. Henry aslında bir köstebektir ve bunun öğrenilmesi üzerine güpegündüz öldürülür.

Önce Leo Galante olayı, sonra Vito referansı ile aileye giren Henry’nin köstebek çıkması Vito’yu istenmeyen adam konumuna getirmiştir.

mafia-2-leo-galante-donuyor

Beklenmeyen bir şekilde Leo geri döner ve mafya kanunlarına uymayan kişilerin ölüm emrini verir. Bunlardan biri de Falcone’dir. Vito, Falcone’nin çağırdığı yere giderken Leo Galante tarafından yolu kesilmiştir ve Falcone’nin kendisini öldüreceğini söylemiştir. Bunun üzerine Vito, Leo Galante ile anlaşarak Falcone’yi öldürme kararı almıştır.

mafia-2-joe-guns-vito

Vito, Falcone’yi öldürmeye gider. İçeriye girdiğinde birinin Vito’ya yaklaştığını farkederiz. Bu kişinin Joe olduğunu görünce çok şaşırırız. En yakın dostu Joe, Vito’nun kafasına silah dayar. Joe, Falcone tarafından kandırılmıştır ve Falcone Vito’yu vurmasını söyler. Vito, Joe’ye kendisine güvenmesi gerektiğini söyler ve Joe karar değiştirerek namlusunu Falcone’ye yöneltir. Uzun bir çatışmadan sonra Vito, Falcone’yi kurşuna dizer.

mafia-2-leos-car

Vito ve Joe dışarı çıkınca Leo Galante ile karşılarlar. Vito Galante ile aynı arabaya, Joe ise arkadaki arabaya biner. Araçlar biraz ilerledikten sonra Joe’nun bulunduğu araç farklı bir yöne girer. Şaşkınlık içerisinde kalan Vito Galante’ye bakınca “Joe bu planın bir parçası değil.” cevabını alır.

Mafia II ardında soru işaretleri bırakarak sonlanır. Bundan sonra Joe öldürüldü mü yoksa yaşıyor mu bilmiyoruz. Bunların Mafia III’te netleşmesini bekliyoruz. Zira Mafia III fragmanlarında en azından Vito’nun yaşlanmış halini görüyoruz.

Bir sonraki bölümde Mafia III’e yer vereceğim. Tabii hikaye netleştiğinde 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

2 Comments

  1. Vito’nun babasına hiç değinilmemiş İşçi sınıfı, göçmen İtalyanlar ve Amerikan rüyası..

Bir Cevap Yazın