0

Modemin Arkasındaki USB Ne İşe Yarar? En Ucuz MediaSharing Kullanımı

modemdeki-usb-volkansel

USB portu olmayan Xiaomi Mi TV Stick’te bile USB’den film izleyin!

Neredeyse hepimizin evinde bir modem ya da router var ama bu cihazlar sayesinde İnternet’e bağlanmak dışında evimizde media, dosya, internet ya da printer (yazıcı) paylaşımları da yapabildiğimizi, hatta Mac ve iOS kullanan cihazlarımız için backup (yedekleme) yapabileceğimiz gibi kullanımları maalesef herkes bilmiyor. NAS gibi pahalı çözümler yerine, evinizdeki basit bir modem ile yapabileceklerinizi bu yazıda bulacaksınız. Sonuna kadar okuyun, kesinlikle işinize yarayacak bir yöntem 🙂

Modeminizin arkasında bulunan usb portuna bir usb depolama ya da harici disk bağladıktan sonra, modemin ayar sayfasında filmlerinizin olduğu dizini paylaşıma açarak, bu disklerdeki filmleri aynı anda Windows PC, MacOs, iPhone, Android telefon, iPad, Akıllı TV, Xiaomi Mi Box S 4K, Xiaomi Mi TV Stick gibi farklı farklı cihazlarınızda açabiliyorsunuz. Böylece NAS gibi pahalı çözümler yerine çok basit ve ucuz bir yöntemle evinizde medya paylaşımıyapabiliyorsunuz. Örnek olarak siz kendi odanızda bir film izlerken, evdeki bir başka kişi o an farklı bir odadaki cihazdan diskin içindeki istediği başka bir filmi izleyebilir.

asus-modem-usb-girisi

Bir başka kullanım ise dosyalarınızı farklı farklı cihazlara kolayca gönderebilmek. Bunun detayını da videoda bulabilirsiniz.

Videoda bahsetmediğim diğer senaryolar ise 3G/4G/5G İnternet Paylaşımı, Printer (Yazıcı) Paylaşımı ve iPhone yedekleme gibi konular ama videonun daha fazla uzamaması için bunları da başka bir videoda anlatmayı planladım.

Bu videoda Turkcell Superonline Fiber İnternet kullananlara verilen Huawei HG255s modem ayar sayfası üzerinden anlatım yapılmıştır ancak başka modemlerde de bu ayarlar benzer şekilde yapılabiliyor.

Kullanacağınız harici depolama cihazını Fat32 formatında kullanmanızda fayda var. Daha gelişmiş modem ve router cihazları aslında ExFat ya da NTFS gibi formatları da destekliyor ama aynı anda Windows, MacOS gibi farklı işletim sistemleri kullanıyorsanız ve modeminiz Huawei HG255s ise o zaman Fat32 kullanımında sorun yaşamadığımı söylemeliyim.

Videoda anlattığım yöntemlerde, filmlerinizi açabilmek için genelde kullandığım program VLC Media Player oldu ve siz de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Video:

Sonraki yazılarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın