0

Netmarble ve Gram Games ile Mobil Oyun Sektörü Sohbeti

mobil-oyun-sektoru-videolar

Turkcell Dergilik uygulaması üzerinden Chip dergisini aylık olarak takip ediyorum. Önceki aylarda dergideki canlı yayın bölümünü kaçırdığımı bu ay farkettim ve hemen CHIP Tech-Talk Arşiv sayfasında önceki günlerde yayınlanmış videolara bir göz atayım dedim. Bu yayınlar arasında ilk ilgimi çeken videolar birkaç ay önce yayınlanan Netmarble ve Gram Games mobil oyun firmalarının videoları oldu. İzledikten sonra da hemen paylaşmak istedim.

Mobil oyun sektörü mercek altında! başlığıyla yayınlanan videoda Netmarble Türkiye’nin Mobil ve Medya Direktörü Aras Şenyüz ile mobil oyun sektörünün geçmişi, bugünü ve yarını üzerine keyifli bir sohbet gerçekleşiyor. Bu sohbet sırasında eskiden mobil oyun dünyasına Asya ve Batı olarak bakıldığında, Batı’da daha çok İnternet erişimi gerektirmeden oynanabilen Puzzle türündeki oyunlar tercih edilirken; Asya’da ise RPG oyunların tercih edildiğine değiniyor Aras Şenyüz. Ancak günümüzde ise bu durumun değiştiğini, Batı’nın da artık RPG oyunlar oynadığını ekliyor Aras Şenyüz. Günümüzde özellikle strateji oyunları çok ön planda ve klan/grup kurma mekanikleri oyunlara entegre edilmeye çalışılıyor diyor.

Netmarble sohbetinin devamında Paramanya oyununun geliştirilme/lokalizasyon süreçlerine, UX test süreçlerine ve reklam tanıtımlarının nasıl yapıldığına dair önemli ipuçlar yakalıyoruz. Bu kısmı mutlaka dinlemenizi öneririm. Ayrıca firmanın diğer önemli oyunlarından Marvel Future Fight oyununa da değiniliyor.

40 Milyon kişi bu oyunu oynuyor! başlığıyla yayınlanan videoda ise Türk oyun şirketi Gram Games‘in 40 milyon kişi tarafından oynanan 1010! oyunu üzerine bir sohbet gerçekleşiyor. 117 ülkede en çok indirilen 100 mobil oyun arasında yer alan 1010 oyunuyla Gram Games gerçekten büyük bir tebriği hakediyor.

Videolara yazı içerisinde verdiğim linklerden ulaşabilirsiniz.

Bol mobil oyunlu günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın