0

Nintendo Switch Joy-Con Drift Sorunu ve Çözümü

nintendo-switch-drift-problem-volkansel-youtube

Joy-Con Drift (Joy-Con kayması), Nintendo Switch cihazlarında görülebilen, analog çubuklara dokunmasanız bile bu çubuklara basıyormuşsunuz gibi rastgele hareket etmesine sebep olan ve dolayısıyla konsola komut vermeye çalışan bir problem. Bu da menülerde gezinirken sürekli istenmeyen yerlere geçiş yapılmasına, oyunlarda karakterinizin sizden bağımsız hareket etmesine ve kamera açısının bozulmasına sebep oluyor. Genelde sol Joy Con kontrolcüsünde görülen bu sorunu ben hem soldakinde hem de sağdakinde yaşamaya başladım.

Bu videoda size sorunu uygulamalı olarak açıkladıktan sonra, yapabileceğiniz çözüm yöntemlerini de anlattım. Eğer ilk 4 çözüm işe yaramazsa, maalesef artık sorun yazılımsal değil de fiziksel diyebiliriz.

Nintendo Switch Joy-Con Sorunu için Alternatif Çözümler:

  • Çözüm 1: Calibrate Controllers
  • Çözüm 2: Disconnect Controllers
  • Çözüm 3: Update Controllers
  • Çözüm 4: Calibrate Control Sticks
  • Çözüm 5: Aldığım Ürün ve Bunu Nasıl Uyguladım?

Sorunun fiziksel olduğunu anladıktan sonra aşağıdaki yöntemlere geçebilirsiniz.

  1. Eğer CİHAZINIZIN GARANTİSİ DEVAM EDİYORSA, Nintendo ile iletişime geçerek ücretsiz çözüm almayı deneyebilirsiniz (Türkiye’de ne kadar mümkün pek emin değilim).
  2. Cihazının garantisi bitmişse; son çare olarak videoda Çözüm 5‘te belirttiğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Kullandığım ürün uzun vadede sürekli işe yarayacak mı şimdilik bilmiyorum, zamanla burada güncel bilgiler paylaşmaya devam etmeyi planlıyorum.
  3. Videoda bahsetmedim ama analog stick siparişi verip, sonra kontrolcünün içini açıp bu parçayı kendisi değiştiren kişiler var ama elektronik bilginiz yoksa bu madde sizin için sıkıntılı olabilir. Yine analog sticklerin altına kağıt koyunca çözülüyor diyenler de var.

Videoyu izledikten sonra sizin de yorumlarınızı bekliyorum. Alternatif çözüm önerilerinden bahsettiğim için video biraz uzun oldu. İstediğiniz bölüme tıklayarak sadece o kısmı da izleyebilirsiniz isterseniz.

Video:

Yeni yazılarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın