0

Onyx Boox NOVA 3 En Detaylı İnceleme

onyxboox-nova-3-detayli-inceleme

Daha önce kutu açılışına baktığımız Onyx Boox Nova 3 e-ink tablet ürününü uzun süredir kullanıyorum ve bu videoda tüm deneyimlerimi aktarıyorum. Böylece bu ürün tam olarak ne işe yarıyor, artıları ve eksileri nelerdir, kimlere hitap ediyor, kimler satın almayı tercih edebilir gibi birçok sorunun yanıtını da videoda veriyorum.

Nova 3 aslında hibrit bir ürün ama ben ekitap okuyucu tarafının tablet kısmına göre biraz daha ağır bastığını düşünüyorum. Hem Android 10 işletim sistemine sahip olması, hem e-ink mürekkep teknolojisi sayesinde kitap okurken gözlerinizi yormaması, hem de kutusundan çıkan Stylus kalem ile özellikle kitap okumayı ve kitaplar üzerine kalemle not almayı sevenler için muazzam bir deneyim sunuyor.

Android 10’un gücünden faydalandığı için Ayarlar bölümünden Gmail hesabınızla Google Play Store uygulamasını aktifleştirdikten sonra Play Store uygulama mağazasından Kindle ve Kobo gibi uygulamaları indirip kullanabiliyorsunuz. Böylece eğer mevcutta Kindle ya da Kobo kullanıyorsanız bu uygulamalara login olarak Kindle ve Kobo kütüphanenizde yer alan kitaplara da yine tek cihazdan yani Nova 3 içerisinden erişebilmiş oluyorsunuz.

nova3-kisa-ozellikler

Uygulama kurulumu sayesinde farklı farklı ekitap okuyucular satın alıp onları yanınızda taşımak yerine sadece Nova 3’e sahip olmanız daha uygun bir çözüm olabilir. Eksi bir madde olarak, şimdilik Kindle ve Kobo uygulamaları üzerinden kitap açarsanız maalesef bu uygulamalardan açılan kitapların üzerine kalemle not alamıyorsunuz. Bunun yerine PDF, Epub, Mobil, AZW3, DOCX ve desteklenen diğer birçok formattaki kitaplarınızı Nova 3’e atıp doğrudan Nova 3 içerisindeki okuyucu ile bu kitapları açmanız durumunda, notlarınızı kalemle kolaylıkla alabiliyorsunuz.

Uygulama mağazasında sadece ekitap okuyucu uygulamaları var gibi düşünmek yanlış olur. Aslında bu cihaz aynı zamanda bir tablet olduğundan YouTube, Spotify ve aklınıza gelen diğer birçok uygulamayı da kurmanıza imkan tanıyor. Kurduğunuz uygulamalar Android’den bildiğimiz apk uzantılı dosyalar.

Cihazı sadece bir Not Defteri gibi de kullanabilirsiniz. Notlar bölümünde istediğiniz bir sayfa boyutunu (A4, A5, vs.) ve defter biçimini (çizgili, kareli, vs.) seçip notlarınızı almaya başlayabilirsiniz. Soldaki menüde yer alan hazır şekiller sayesinde dikdörtgen, kare, beşgen gibi birçok geometrik şekli de kolayca çizebilirsiniz. Üstelik sol menüde yer alan Lasso Tool ile istediğiniz şekli tekrar seçili hale getirip boyutu ile oynayabilir ya da o şekli ya da seçtiğiniz bir yazıyı o not sayfası içerisindeki istediğiniz başka bir yere taşıyabilirsiniz.

nova3-kalem-kilif-volkansel

İster not defterine isterseniz de kitapların üzerine aldığınız notlarınızı dışarıya aktarabiliyorsunuz (export işlemi). Bu da cihazın artılarından biri. Kitabın üzerine aldığınız notları da TOC bölümünden sayfa numaraları ile birlikte görebiliyorsunuz ve tıklayarak doğrudan o sayfaya gidebiliyorsunuz.

Cihaza kitap aktarımı da oldukça kolay. WiFi bağlantı üzerinden hızlıca dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Dosyalarınızı senkron tutabilmek ve buluta yedeklemek (cloud backup) için ücretsiz bir Onyx hesabı açmanızda büyük fayda var.

Cihazın o kadar çok özelliği var ki hepsini tek yazıda aktarmak mümkün değil. Kalem hassasiyeti, cihazın dahili hoparlörü ve mikrofonu sayesinde sesli notlar alıp bu notların dinleyebilmeniz ya da sesli kitapları bu cihazdan dinleyebilmeniz, yeni sözlükler kurabilmeniz, beyaz ve sarı ışık dengesini ayarlayabilmeniz, parmak hareketlerine kısayollar atayabilmeniz (gesture manager) gibi birçok özellik var. Bunlar için aşağıdaki detaylı inceleme videomu izleyebilirsiniz 🙂

Video:

Nova 3 Artılar:

 1. Android 10 işletim sistemi
 2. Kalem kullanımı
 3. Dahili hoparlör ve mikrofon (sesli kitap okuma, sesli not alma, web tarayıcıdan sesli video izleme)
 4. Screencast (cihaz ekranını bilgisayara yansıtma özelliği)
 5. Uzun pil süresi
 6. Beyaz ve sarı ışık denge ayarları
 7. Bluetooth 5.0
 8. Kolay taşınabilirlik
 9. Not defterinde şablon seçimi ve şekil çizilebilmesi
 10. Notların dışarı aktarılabilmesi
 11. El yazısını dijitale çevirebilme
 12. Onyx Boox için mobil uygulama olması
 13. Başarılı PDF performansı
 14. Desteklediği kitap formatları
 15. Split View (aynı anda kitap ve not defterini yan yana açabilme)
 16. Türkçe dil desteği
 17. Farklı şekilde dosya aktarımlar yapabilme (WiFi üzerinden dosya transferi, Kindle ya da Kobo uygulamasında kütüphaneninizin WiFi ile inmeye başlaması, …)
 18. Screen Rotation
 19. Sözlük kurulabilmesi

Nova 3’ü Kimlere Tavsiye Ederim?

 1. Kalemle not alma ihtiyacı olanlara (okuduğu kitapların üzerine not almak isteyenlere ve/veya sadece not defteri olarak kullanmayan isteyenlere)
 2. Sesli not alma ihtiyacı olanlara
 3. Mobi, Epub, Pdf gibi çok sayıda kitap formatını tek cihazdan takip etmek isteyenlere
 4. Pdf performansından beklentisi yüksek olanlara
 5. En az 7 inç ekran isteyenlere
 6. Ebook okuyucuda yüksek depolamaya ihtiyaç duyanlara
 7. Screencast kullanarak eğitim vermek isteyenlere (örneğin öğretmenlere)

ONYX BOOX TÜRKİYE

NOVA 3 KUTU İÇERİĞİ

 • 2 yıllık Distribütör Garantisi
 • BOOX Nova3 x1
 • Stylus kalem x1
 • USB-C kablosu x1
 • Hızlı başlangıç kılavuzu x1
 • Ekran koruyucu x1

NOVA 3 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • Ekran: 7,8″ (197.3 * 137 * 7.7mm)
 • Uzun Pil Ömrü: 3150 mAh pil kapasitesi, 4+ haftaya kadar bekleme süresini destekler.
 • Hız: 3GB RAM (LPDDR4X), 32GB Hafıza (eMMC) ve BT 5.0 ile ultra yüksek hızda veri aktarır ve daha az güç kullanır.
 • Güçlü İşlemci: Geliştirilmiş sekiz çekirdekli CPU farklı komutlara en hızlı şekilde yanıt verir.
 • Çözünürlük: 1872×1404 Carta (300dpi) sahip önden aydınlatmalı geniş ekran, küçükten büyüğe her içeriği her ışıkta keskin bir şekilde gösterebilir.
 • İşletim Sistemi: Android 10, Nova 3’ü üçüncü taraf uygulamalarla daha uyumlu hale getirir.

Yeni videolarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın