0

Pokemon Go, US App Store Top Grossing Listesinde Zirveye Ulaştı

pokemon-go-game

Çocukluğumuzun çizgi filmlerinden olan Pokemon, TV’de yayınlanırken oyuncakları ve tasoları da oldukça popülerdi. Aynı zamanda Nintendo‘da oyunları da çıkıyordu ama ülkemizdeki Nintendo satışlarının durumunu bildiğimizden bize çok da hitap eden bir konsol olamamıştı ve dolayısıyla Pokemon oyunlarını çok tadamayıp çizgi filmiyle, oyuncaklarıyla ve tasolarıyla oyalanmıştık. Zaman değişti, artık mobil oyun çağına geldik ve sevdiğimiz yapımlar da bu platforma gelmeye başladı. Birçok oyuncu da oyunu Android cihazlarda oynamak için .apk dosyalarını indirerek ya da iOS’ta oynamak için Yeni Zelanda veya Avustralya üzerinden Apple ID hesabı açarak, dağ taş demeden Pokemon kovalamaya başladı bile 🙂

IGN sitesinde yayınlanan habere göre, 5 Temmuz Salı günü indirime sunulan Pokemon Go, Amerika App Store’da Top Grossing yani en çok hasılat yapan uygulama kategorisinde Mobile Strike ve Spotify Music‘i geçerek birinci sıraya ulaştı. Niantic Labs tarafından geliştirilen ve Augmented Reality Mobil Oyun kategorisinde yer alan Pokemon Go’nun arkasında Google ve Nintendo var diyebiliriz.

Niantic Labs, Google’da (daha doğrusu artık Alphabet demek lazım) internal bir startup olarak doğan, özellikle augmented reality alanında uygulamalar geliştiren bir yazılım şirketi. Daha fazla bilgi için Niantic Labs Wikipedia sayfasına bakabilirsiniz.

pokemon-go-topgrossing

Yine Venturebeat sitesinde yakın zamanda yayınlanan NBA Live Mobile is already the top downloaded iOS app hours after launch haberine göre NBA Live Mobile oyunu yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra iOS’ta en çok indirilen uygulamalar arasına girmişti. Pokemen Go ise indirime sunulduktan sonra Top Charts Free kategorisinde NBA Live Mobile oyununu da geçerek zirveye ulaştı.

topfree-apps-us-appstore

fastcodesign sitesinde yayınlanan Pokémon Go Is The Most Addicting App In Years. Here’s Why It Matters haberi de oyunun başarı sırlarını anlatıyor. Niantic Labs augmented reality kapsamında Ingress adlı bir oyuna sahipti. Nintendo ile güçler birleşince ortaya Pokemon Go çıktı. Ingress’i bilmeyenler aşağıdaki videoya göz atmalı.

Pokemon Go ile ilgili tüm güncel haberleri, güncellemeleri takip etmek için Niantic Labs Blog sayfasını ya da Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

pokemon-go-mobile-game

Nintendo’nun Pokemon Go sonrası artan gelirlerini M. Serdar Kuzuloğlu’nun Pokemon Go listeleri sallıyor yazısını okuyabilirsiniz.

Ayrıca ShiftDelete sitesinde de Pokemon GO Nasıl Oynanır? konulu bir yazı paylaşıldı. Oyun henüz ülkemize gelmediğinden şimdiden oynamak isterseniz yapmanız gerekenler anlatılıyor ve ardından oyunun nasıl oynanacağından bahsediliyor.

Yazıyı bitirmeden evvel kendini Pokemon zannedip atlayan çocuğa değinmemek olmazdı. Pokemon denilince Pikachu’dan sonra aklımıza ilk gelen olay bu oluyor zaten. Bu çocuk nedeniyle çizgi film yayından kalktığından Pokemon serisini bitirememiştik 🙂 EkşiŞeyler’de paylaşılan Pokemon’un Yayından Kaldırılmasına Sebep Olup Bir Neslin Ahını Alan Çocuk haberine bakıp bu çocuğu anabilirsiniz 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın