0

Seslendirme Sanatçılarının Seslendirdikleri Oyun Karakterlerine Şaşırtan Benzerlikleri

gta-5-trevor-in-real-life-steven-ogg

Severek oynadığımız GTA 5, Metal Gear Solid, Uncharted, Far Cry 3 gibi oyunlarda, bu oyunları sevmemizin en büyük nedenlerinden biri hikayesi, görselliği ve oynanış dinamiklerinin yanı sıra tabii ki başarılı seslendirmeleri.

Ben de bu oyunlardaki karakterleri acaba kimler seslendiriyor diye Youtube videoları arasında gezinirken aslında bu karakterlerin çoğunun ses verdikleri oyun karakterlerine ne kadar benzediklerini görünce çok şaşırdım. Sanki yeni bir karakter yaratılırken seslendirecek sanatçıya benzetilerek sanatçının o karakteri benimsemesi sağlanmış gibi gözüküyor ya da oyunda çok fazla karakter yer aldığından kim seslendiriyorsa ona benzetelim daha kolay olur diye mi düşündüler bilemedim 🙂 Özellikle GTA 5 seslendirmelerindeki karakterler -başta Trevor ve Franklin olmak üzere- benzerlikleriyle çok dikkat çekiyorlar.

GTA serisiyle bu benzerliklere bakmaya başlayalım. Yazının devamında oyunlara ait videoları görebilirsiniz.

GTA 5 Characters and Voice Actors:

GTA San Andreas ve GTA Vice City

Aslında GTA 5 öncesindeki bu iki videoyu izleyince GTA 5’teki benzerliklere şaşırmamalı. GTA’daki alışkanlık zaten GTA 5 öncesine dayanıyormuş 🙂 Sanatçılar adeta oyun karakterlerini değil kendilerini seslendiriyorlar.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

En önemli karakter olan Boss’a benzemek zor olsa da özellikle Revolver Ocelot, Kaz Miller, Liquid Snake’in gençliği Eli ve Quiet’ı seslendirenlerin benzerliği dikkat çekiyor.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Bu video biraz daha değişik. Aslında seslendiren kişiler çok benzemiyor ama özellikle boss savaşlarında karşımıza çıkan ve güzellikleriyle dikkat çeken Laughing Octopus, Raging Raven, Crying Wolf ve Screaming Mantis karakterlerinin görünüşlerinin gerçek hayattaki karşılıklarına yer verilmiş. Aşağıdaki videoyu 1:30’dan itibaren izleyerek bu karakterleri görebilirsiniz. Ee ne var ki bunda? Fifa’daki her oyuncunun gerçek hayatta karşılığı var.” diyebilirsiniz ama konu Metal Gear evreni olunca bu söylemlere girmeyelim arkadaş 🙂

Far Cry 3

Özellikle Vaas karakteri çok başarılı bir performans gösteriyordu oyunda. Seslendiren kişi de bu karaktere benziyormuş 🙂

Red Dead Redemption

GTA gibi bir diğer Rockstar Games oyunu olan Red Dead Redemption’da baş karakter John Marston’a çok benzerlik olmasa da yan karakterlerin benzerlikleri dikkat çekiyor.

Uncharted 3: Drake’s Deception

En sevdiğim oyunlardan 🙂 Naughty Dog oyunu sonuçta.

Heavy Rain

Buradan itibaren bu yazıya devam etmeli miyim emin olamadım. Çünkü bunları izlediğinizde zaten seslendiren kişiler birebir aktarılmış diyebilirsiniz. İşte sinema tadında bir oyun, Heavy Rain.

Beyond: Two Souls

Quantum Break

Call of Duty: Black Ops – Zombies

Call of Duty mi? Hem de gerçek oyuncular mı?

Bu yazıyı beğendiyseniz daha fazla video için TeddyKGaming Youtube kanalında yer alan Characters and Voice Actors playlistini mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Ayrıca yazıyı bitirmeden evvel şunu da belirteyim. Bu videolarda özellikle Robin Atkin Downes (Metal Gear serisinde Kaz Miller seslendirmesi favorimdir) ve Nolan North (Uncharted serisinde Nathan Drake seslendirmesi favorimdir) çok fazla gözüküyorlar. Sanki oyun seslendirmeleri için doğmuş gibiler 🙂

Bol oyunlu günler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın