0

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

sosyal-medya-pazarlamaSosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing) bir ürün veya hizmetin sosyal medya mecraları üzerinde tanıtım ve satış faaliyetlerinin yönetilmesi ve yürütülmesi, web sitelerine sosyal medya siteleri aracılığıyla trafik kazanma ve dikkat çekme işlemlerinin gerçekleştirildiği pazarlama yöntemidir.

Eskiden marka ile müşteri arasında tek taraflı bir iletişim daha doğrusu bir iletim varken Sosyal Medya ile çift taraflı iletişim sağlanmaya başlandı. Sosyal Medyada bizden bahsediyor olabilirler, bunları takip etmek, olumlu mu olumsuz mu ayırt etmemiz gerekiyor. Yapılacak olumlu bir yorum kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşarak markanıza değer katabileceği gibi olumsuz yorumlar sonucu müşteri kaybedebileceğimizi de dikkate almamız gerekir. Sosyal Medya, müşterilerinizin bulunduğu yerlerde sesinizi geniş kitlelere duyurabilmenizi sağlarken, müşterilerinizi dinleyebilmenizi de sağlayacaktır. Müşteriler için hizmetinizden yararlanmak yeterli olmuyor, duygusal olarak da memnun olmak istiyorlar.

Sosyal Medya ile arkadaşlık kavramı da değişmeye başladı. Ortak bir ilgi alanımızın olduğu herhangi bir kişiyle arkadaş olabiliyoruz. Kimi ortamlarda karşıdaki kişiden onay almadan bile kendisini takip etmeye başlayabiliyoruz. Bir ürün alacağımız zaman sosyal medyada o ürünle ilgili yapılan yorumlar karar verme sürecimizi doğrudan etkileyebiliyor, arkadaşlarımızın ve uzman kişilerin görüşleri oldukça etkili oluyor. Ürün veya hizmeti aldıktan sonra sessiz kalmıyor, ne tür bir ürün ya da hizmet aldığımızı, sonucunda memnun olup olmadığımızı paylaşabiliyoruz. Tüm bu paylaşımlar bundan sonra aynı hizmeti alacak potansiyel müşterilerin kararlarını da doğrudan etkilemiş oluyor.

Artık firmalar sosyal medyada sadece verdikleri hizmetleri tanıtmakla kalmıyor, müşterilerinin problemlerini dinleyerek anlık cevap da vererek memnuniyetin sürdürülebilir olmasını sağlıyorlar. Bu şekilde firma ile iletişime geçildiğinde diğer klasik yöntemlerden daha hızlı sonuçlar alınabildiğine şahit oluyoruz.

Kişisel blog tutanlar da fikirlerini yaymak amacıyla blog yazılarını sosyal medyada paylaşarak önce arkadaşlarının ve kendisini takip eden kişilerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Firmalar için de bu platformlarda yer almak ve paylaşımlar yapmak kaçınılmaz olmaya başladı. Yakınındakiler web sitelerini ziyaret ettikten sonra paylaşımları beğendiklerinde onlar da paylaşarak markanızı duyurmanıza ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza katkıda bulunmuş olacaklar. Tanınmış firmaların bloglarındaki yazılarını paylaştıklarını ve sitelerine müşterilerini çekmeye çalıştıklarını görüyoruz.

Firmaların sosyal medya hesaplarında sorulan sorular, anketler ya da yapılan retweet yarışmaları da büyük ilgi çekiyor. Paylaşılan bir etkinlik firma için artı değer yaratabiliyor. Sosyal medyayı aktif kullanan kişiler zahmetsizce bu etklinliğin bir parçası oluyor ve ödül kazanmaya çalışıyorlar.

Sizi bulmak isteyen müşteriler internette web sitenizden önce Facebook, Twitter gibi hesaplarınızı kontrol ediyor, size kolayca ulaşmak istiyorlar. Daha önceki davranışlarınız, yorumlarınız etkili oluyor.

Başta Facebook ve Twitter olmak üzere paylaşım içerikli uygulamalarda kullanıcıların Like, Retweet gibi davranışları da markalar ve hedef kitle seçiminde önemli rol oynamaya başlıyor. Bir kampanyanızı Facebook’ta duyurduğunuzda elde edilen Like sayısı iyi bir kriter olarak kullanılabilir. Kimlerin hangi paylaşımları beğendiğinden yola çıkarak müşterilerin ilgi alanları anlaşılarak müşterilere sadece beğenebilecekleri servisleri sunmak ayrıcalık yaratabilir.

Sosyal medya pazarlama araçları

  • Sosyal Medya Takip
  • Sosyal İmleme ve Etiketleme
  • Sosyal Raporlama
  • Sosyal CRM
  • Blog Pazarlama

Sosyal Medyayı neden önemsememiz gerektiğini anlamak için aşağıdaki videoyu izlemek faydalı olacaktır.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın