1

2018’in En Çok Beklenen Oyunları

2018-en-cok-beklenen-oyunlar

Yeni yıla girerken 2017’nin En İyi Oyunları yazımda geçen yılın en çok beğenilen oyunlarına yer vermiştim. Bu yazımda ise 2018 yılında en çok beklenen oyunların listesine yer vereceğim.

Listedeki oyunlara geçmeden önce ön yorum olarak şunu aktarayım. Exclusive oyunlara baktığımızda 2018 daha çok PlayStation yılı olacak gibi gözüküyor diyebiliriz. Zaten E3 gibi etkinliklerde Sony, oyunlarını sergilediğinde adeta ağzımızın suyu akarcasına bu oyunların çıkış tarihlerini beklemeye başlamıştık. 2018’in en beklenen oyunları arasında aynı zamanda aslında önemli serilerin devam oyunları var diyebiliriz.

God of War

Geliştirici: Sony Santa Monica

Publisher: Sony

Çıkış Tarihi: 20 Nisan 2018

Platform: PS4

İlk kez Mart 2005’te PlayStation 2 platformuna çıkan ve Savaş Tanrısı Ares ile savaşını konu alan God of War (Savaş Tanrısı) oyunu sayesinde tanışmıştık Kratos ile. Quick time event oynanış mekanikleri, kamera açısı, mitolojik hikayesi ve harika görselleriyle öne çıkan oyun o kadar çok beğenildi ki ardından gelen devam oyunlarıyla en çok beklenen oyunlar serisine dönüşmeyi başardı ve “konsol sattıran oyun” statüsüne kavuştu.

Hikayesini bir yana bırakırsak, PS4 platformuna çıkacak yeni God of War oyunundaki en büyük değişiklikler şüphesiz yeni kamera açısı ve oynanış mekanikleri olacak gözüküyor. Değişen kamera açısının yanı sıra yeni oyunda Kratos’a küçük bir kahraman daha eşlik edecek. Bu açıdan ICO, The Last of Us, The Last Guardian gibi oyunları akıllara getiren yeni oyunda, Kratos’un artık yaşlandığını ve silahlarını değiştirdiğini de göreceğiz.

God of War için Collection Edition içerikleri de açıklandı.

The Last of Us: Part 2

Geliştirici: Naughty Dog

Publisher: Sony

Çıkış Tarihi: ??

Platform: PS4

Naughty Dog sanırım en beğendiğim oyun şirketlerinin başında geliyor. Firmanın 30 yıllık harika geçmişine bakarsanız, özellikle PlayStation 1’de Crash Bandicoot başarısından itibaren exclusive oyunlar konusunda Sony’nin en önemli kozu olmayı hep başardılar. Uncharted gibi harika bir serinin 4. oyununda bile baş karakter Nathan Drake’i Crash Bandicoot oynarken görebiliyorduk.

Uncharted serisi ile ününe ün katan firma, The Last of Us gibi yeni bir IP yaratmayı da başardı. Bir virüs nedeniyle insanların zombilere dönüştüğü bir dünyada kızıyla hayatta kalmaya çalışan Joel‘in evlat acısıyla tanışmasını ve yıllar sonra bir görev nedeniyle tanışacağı Ellie ile olan yolculuğunu konu alan ilk oyun, final sahnesiyle bizi merakta bırakmayı başarmıştı. Çok daha acımasız gözüken yeni oyun The Last of Us: Part II’de Joel’i görüp göremeyeceğiz meçhul ancak ikinci oyunu merakla bekliyoruz. Part II, 2018’de gelir mi tam bilinmiyor açıkçası, umarım çok gecikmez de 2018’in sonlarında bile olsa görebiliriz.

Red Dead Redemption 2

Geliştirici: Rockstar Games

Publisher: Rockstar Games

Çıkış Tarihi: ?? (İlkbahar 2018)

Platform: PS4, Xbox One

Naughty Dog için neler hissediyorsam neredeyse aynı duyguları Rockstar Games için de hissediyorum diyebilirim. GTA (Grand Theft Auto) serisiyle oyun dünyasını değiştiren firma, Red Dead Redemption oyunu ile Western dünyasında bir suç çetesine ilişkin harika bir hikaye ve oynanış mekanikleri sunmayı başarmıştı.

John Marston‘ın hikayesini öğrendiğimiz ilk oyun su gibi akıp giden bir hikayeye sahipti. Serinin ikinci oyunu olacak Red Dead Redemption II ise biraz The Magnificient Seven (Muhteşem Yedili) filmini andırır cinsten gözüküyor. İlk oyundaki çetenin başlangıç yıllarını görmeyi beklediğimiz bu yeni oyunda, John Marston’ı ne kadar görebileceğimiz henüz net değil.

Metro: Exodus

Geliştirici: 4A Games

Publisher: Deep Silver

Çıkış Tarihi: ??

Platform: PS4, Xbox One, Windows PC

Dmitry Glukhovsky kitaplarından uyarlanan Metro serisi, ilk oyun Metro 2033 ve ikinci oyun Metro: Last Light ile oyuncuların gönlünü kazanmayı başarmıştı. İnsanların metrolarda yaşamak zorunda kaldığı, dışarıya çıkamadıkları bu ürkütücü evrende, Metro: Exodus ile sanki insanların artık dışarıya çıkmaya başladıklarını görmeye başlayacağız gibi duruyor. En azından fragmanlarda çalışan bir tren görmemiz bunun bir işareti diyebiliriz.

Spider-Man

Geliştirici: Insomniac Games

Publisher: Sony

Çıkış Tarihi: ??

Platform: PS4

PlayStation exclusive oyunlardan bir yenisi de Spider-Man olacak. Küçükken severek izlediğim çizgi filmi ve ilk film serisiyle Örümcek Adam bir şekilde hep ilgimi çeken hikayelere sahip oldu. Batman’in oyun dünyasında yakaladığı başarıdan sonra umarım Spider-Man için de çok güzel bir oyunla karşılaşacağız. Oynanış videosu gerçekten güzel gözüküyor, merakla bekliyorum 🙂

Detroit: Become Human

Geliştirici: Quantic Dream

Publisher: Sony

Çıkış Tarihi: ??

Platform: PS4

Listede yine bir PlayStation exclusive oyun. Heavy Rain ile büyük başarı yakalayan, ancak Beyond: Two Souls ile bizi biraz üzen Quantic Dream, yeni oyunu Detroit: Become Human ile bolca farklı sona sahip olacağını vaadeden güzel bir hikaye sunmaya çalışacak. İnsanlar arasında yaşayan yapay zeka androidler biraz Blade Runner filmini andırır cinsten olacak gözüküyor.

A Way Out

Geliştirici: Hazelight Studios

Publisher: EA (Electronic Arts)

Çıkış Tarihi: 23 Mart 2018

Platform: PS4, Xbox One, PC

Brothers: A Tale of Two Sons oyunundan tanıdığımız yönetmen Josef Fares, 23 Mart’ta çıkacak yeni oyunu A Way Out için çok iddialı konuşmalar yapmıştı (aynı zamanda The Game Awards töreninde Oscar töreni için yaptığı küfürlü konuşmayla da gündeme gelmişti). Bir arkadaşımızla co-op olarak oynayacağımız bu hikaye tabanlı macera oyunu yeni bir oyun deneyimi yaşatmaya çalışacak. Bir hapishaneden kaçmaya çalışan iki karakteri oynayacağımız oyunun en çok üzerinde durduğu konu da oyunun co-op olarak oynanması gerektiği. Bu oyun deneyiminin akıbetini gerçekten çok merak ediyorum. Tanıtım videolarında split-screen olarak iki karakterin neler yaptığını görüyoruz; ancak oyunu oynarken acaba videodaki kadar kolay olacak mı emin olamadım. Deneyimleyip görmek gerek.

Bu arada A Way Out oyunundaki karakterlerden biri Josef Fares’e çok benzemiyor mu? Yoksa sadece ben mi benzetiyorum? 🙂

Darksiders 3

Geliştirici: Gunfire Games

Publisher: THQ

Çıkış Tarihi: ??

Platform: PS4, Xbox One, PC

Savaş, cennet, cehennem, mahşerin 4 atlısı… Listede bir devam oyunu daha. Cennet ve cehennemin dengelerinin bozulduğu, melekler ile iblislerin savaştığı bir hikaye ile başlayan Darksiders’ı sevenler için merakla beklenen yeni oyun Darksiders 3.

Far Cry 5

Geliştirici: Ubisoft

Publisher: Ubisoft

Çıkış Tarihi: 27 Mart 2018

Platform: PS4, Xbox One, PC

Aslında bu oyunu listeye alıp almamakta biraz kararsızdım; ancak Far Cry önemli bir seri olduğundan listeye almamak haksızlık olabilirdi. Far Cry 3 sonrasında biraz kendini tekrar eden bir yapı sunan oyun, özellikle kuleleri ele geçirme gibi insanı gereksiz yoran mekaniklere sahipti. Yeni oyunda ise bunların olmaması bekleniyor.

Far Cry 5 için yakın zamanda minimum sistem gereksinimleri de açıklandı.

Beklenen Diğer Oyunlar:

Yazıyı bitirmeden evvel 2018’de çıkacak diğer önemli oyunların da isimlerini anmak istiyorum. Death Stranding’in 2018’de çıkacağını düşünmediğinden onu listeye almadım ama yine bir şekilde bakın cümle içerisinde kullanmış oldum, hey gidi Hideo Kojima 🙂

 • Crackdown 3
 • Anthem
 • Monster Hunter: World
 • State of Decay 2
 • Kingdom Hearts 3
 • Days Gone
 • Skull & Bones
 • Shenmue 3
 • Soulcalibur VI

 

Remastered oyunları da atlamayalım 🙂

 • Shadow of the Colossus
 • Dark Souls Remastered (Çıkış Tarihi: 25 Mart 2018, Platform: PS4, Xbox One PC, Nintendo Switch)

 

Son olarak Sea of Thieves‘i de analım 🙂 Oyuncular oynamaya başladı bile 🙂

Bakalım 2018 yılını bitirirken listedeki bu oyunlar beklentilerimizi ne kadar karşılamış olacaklar.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın