1

2017’nin En İyi Oyunları

best-games-of-2017

2017’de yüzümüzü güldüren çok sayıda oyun oldu ve Top 10 gibi bir liste yapmakta oldukça zorlandığımdan bunun yerine 2017’de dikkat çeken, en çok oynanan ya da en çok beğenilen oyunların bir listesini hazırlamak istedim. Aralarında başlayıp henüz bitiremediğim bazı oyunlar olsa da (mesela Cuphead gibi 🙂 ) bu oyunlara yer vermeden geçemezdim.

Listede, Nintendo Switch exclusive oyunların olması beni oldukça sevindiriyor. PlayStation zaten harika exclusive oyunlarıyla biliniyor ama Nintendo gibi bir rakibinin olması tüm oyuncular için çok çok önemli.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Platform: Nintendo Wii U, Nintendo Switch

The Game Awards 2017‘de Yılın Oyunu seçilen The Legend of Zelda: Breath of the Wild zaten Nintendo Switch almak için en iyi sebeplerden, yani konsol aldırtan oyun diyebiliriz kendisine. Zelda, aldığı ödüllerle yılın oyunu olmayı hak ediyor. Açık dünyasını gezmek için bile oynayabilirsiniz ama harika hikaye deneyimini yaşayın elbette.

Super Mario Odyssey

Platform: Nintendo Switch

Çok merak ediyorum acaba bu yazıyı okuyup da daha önce Mario‘yu duymamış olan var mıdır? Super Mario Bros’taki altın toplama sesleri çocukken hep kulağımda çınlardı. Mario’nun bugüne kadar birçok versiyonu yapıldı, neredeyse her seferinde oyun tasarımı ve mekanikleriyle hep ders konusu oldu. Super Mario Odyssey de değişik mekanikleriyle Nintendo Switch’in en büyük kozlarından.

Assassin’s Creed Origins

Platform: PS4, PC, Xbox One

“Off bu oyun çok bozdu, her yıl çıkarmasınlar artık.” deyip durduk. Ubisoft bizi duymuş olacak ki Assassin’s Creed serisine verdiği ufak bir aradan sonra muhteşem bir oyunla geri döndü ve bize “İşte budur!” dedirtmeyi başardı. Hepimiz ön yargılarla bu oyuna bakarken daha ilk fragmanlarda “Acaba bu sefer güzel olacak mı ne?” diye kendimizi sorgulamış ve sonunda oyun çıkınca “Bu seri devam eder arkadaş! Adamlar nasıl bir dünya yaratmışlar öyle, GTA’dan bile daha fazla içerik var.” gibi övgülerimizi dizmiştik.

Cuphead

Platform: PC, Xbox One

Kimileri bu oyun için yılın kandırmacası diyor (mesela Konsol Üssü’nden sevgili Murat Sönmez) 🙂 Şeker gibi oyun diye alıyoruz ama oynamaya başlayınca “Yaav bu ne! Bunu insan oynayacak arkadaş!” demeye başlıyoruz. Cuphead, çizgi film tadındaki görselleri ve harika müzikleriyle enfes bir oyun ama oynayabilirseniz tabii 🙂 Gamification (Oyunlaştırma) derslerinde Flappy Bird anlatılırken oyunun zorluğu “becerememe duygunuza hitap ettiği” şeklinde yorumlanır. Cuphead galiba daha zor bir oyun. Aklıma birden Contra geldi, ya bu Contra da eşli bile oynasanız bitirilmesi çok zor olan bir oyun değil miydi? Neyse, nerede kalmıştık? Tabii ya Cuphead’de. Takıldığım bölümü geçemeyip düşüncelere daldığımdan konu da biraz dağıldı işte 🙂

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Platform: PC, Xbox One

Kısaca PUBG. 2017 sonlarında doğru öyle bir yıl oldu ki neredeyse her hafta bir PUBG haberi duyduk. Steam‘de aktif oyuncu sayısında kırılmadık rekor bırakmadı galiba. Bu tür oyunlara çok zaman ayıramadığımdan pek oynayamıyorum ama bu kadar kişi oynarken listede yer vermezsem ayıp olurdu. Ha bu arada, oyun Early Access (Erken Erişim) aşamasındayken oyun ödüllerine aday olduğunda büyük tartışmalara da sebep olmuştu. “Full sürümü yayınlanmayan bir oyun Game Awards 2017’de nasıl aday olabilir?” tartışmaları oyun dünyasını ikiye bölmüştü diyebiliriz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Platform: PS4, PC

Hellblade oynamanız için birçok sebep sayabilirim. Zengin bir hikayeye sahip olması, Game Awards 2017’de birden fazla ödül alması ve oyunun Türkçe altyazı dil desteği sunması.

Oyunun Steam sayfasından alıntı yapacak olursam: “Viking çağında kalbi kırık bir Kelt savaşçı, gördüğü akıldan çıkmayan önseziler ardından ölü sevgilisinin ruhu için savaşmak adına Viking Cehennemine giden bir göreve çıkıyor. Nörologlar ve ruh hastalığı yaşayan kişilerin katkılarıyla oluşturulan oyun, Hellblade: Senua’nın Kurbanı, seni Senua’nın zihninin melankolik öfkesinin derinlerine çekecek.”

Horizon: Zero Dawn

Platform: PS4

PlayStation 4 exclusive oyunlarından biri olan Horizon: Zero Dawn, sunduğu açık dünyası, oynanışı ve hikayesiyle güzel vakit geçirmenizi sağlıyor. Açık bir dünyada ilkel silahlar ama robot hayvanlar, değişik bir dünya değil mi? PS4’ün şu ana kadarki en iyi oyunları arasında diyebilirim ancak Game Awards 2017’de birçok kategoride ödül alamaması beni üzdü.

Persona 5

Platform: PS3, PS4

Persona serisinde önceki oyunların konularına maalesef henüz çok hakim değilim ancak bu Persona 5’i önermek için çok da engel değil gibi. Tokyo’da bir lise öğrencisini canlandırdığınız bu RPG oyunda hikaye, müzikler ve çizgi film (daha doğrusu anime) gibi görseller oldukça etkileyici.

NieR: Automata

Platform: PS4, PC

PlatinumGames’i Bayonetta oyunundan tanıdığımızdan güvenimiz zaten sonsuz diyebilirim. NieR: Automata ile de bu güven katlanmış oldu. Androidlerin verdikleri mücadele ile insanların tekrar dünyaya dönmesini sağlamayı çalışması ve bunu aksiyon RPG öğeleriyle süslemesi ile hikaye akıp gidiyor.

Resident Evil 7: Biohazard

Platform: PS4, PC, Xbox One

Resident Evil serisinin özellikle ilk üç oyunu çok büyük övgüler alırken, sonraki oyunları ise korkudan ve gerilimden uzaklaşıp daha çok aksiyona kaydığından son oyuna kadar çıkan aradaki bu oyunlar genellikle eleştirilir. Artık Resident Evil serisi özüne dönmeli diye beklentiye girmiş ancak umutlarımız azalmışken, Resident Evil 7 çok iyi bir şekilde dönmeyi ve seriyi yeniden canlandırmayı başardı. Youtube’da da oyunu VR (Virtual Reality – Sanal Gerçekçilik) modunda oynayanların videoları epey izlendi.

Nioh

Platform: PC, PS4

Başrol karakterini görünce “Witcher‘daki Rivialı Geralt abimiz değil mi bu ya?” deyip oyunun ilgimi çektiğini hatırlıyorum. Bu da yetmezmiş gibi, Nioh‘u oynamaya başlayınca “Ee bu Dark Souls‘a benziyor.” dediğimi de. İlginç bir hikaye ve zor oynanış. Oynayıp bitiremezseniz benim gibi Youtube’dan hikayesine devam edersiniz 🙂

Wolfenstein II: The New Colossus

Platform: PC, PS4, Xbox One

2017’nin en iyi FPS oyunlarından gösterilen Wolfenstein II: The New Colossus, Wolfenstein serisini sevenler için kaçırılmayacak bir oyun. The New Order’dan sonra devam oyununu bekleyenler oynamalı.

What Remains of Edith Finch

Platform: PS4, PC, Xbox One

What Remains of Edith Finch, süresi kısa olsa da güzel bir hikaye anlatmayı başaran oyunlardan. Bu oyunu sanırım ilk kez Multiplayer’ın Youtube kanalında Steam İndirimleri tavsiyelerinde duymuştum. Artık ben de listeye alıp tavsiye ediyorum 🙂

Ve Diğer Oyunlar

Yazı çok daha fazla uzamaması için bazı oyunların da isimlerine yer vermek istiyorum. Bunlar da genelde hikayesi ve/veya oynanışı güzel olduğu için tavsiye edebileceklerim arasında.

  • Prey
  • Middle-Earth: Shadow of War
  • Uncharted: The Lost Legacy
  • Divinity: Original Sin 2
  • Night in the Woods
  • Everything

Evet, 2017 listemizde bu oyunlar var. Aslında fena bir yıl sayılmaz ama 2018’de gelecek oyunlar beni çok heyecanlandırıyor.

Hikayesi zengin bol oyunlu seneler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın