1

Akıllı Telefonlar ile Üstten Video Çekmek

telefonla-ustten-video-cekmek

Ürün inceleme ve ders konu anlatımları için üstten video nasıl çekilir?

Bu yazımda şu soruların yanıtlarını bulacaksınız:

  • Akıllı Telefonlar ile Üstten Video Nasıl Çekilir?
  • Tepeden Çekim ve Kamera Sabitleme Nasıl Yapılır?
  • Konu Anlatımı Ders Videoları Nasıl Çekilir?
  • Üstten Çekim için Hangi Aksesuarlar Kullanılabilir?

Ben Neden İhtiyaç Duydum ve Neleri Kullanıyorum?

Uzun zamandır özellikle teknoloji alanındaki ürün inceleme videolarını ilgiyle takip eden biriyim. Çok sayıda ürünle ilgilendikten sonra nihayet kısa bir süre önce ben de Youtube kanalımda bu tür içerikler paylaşmaya başladım. Aslında daha erken başlayabilirdim ancak bir sorunum vardı, üstten video çekimlerini nasıl yapacağımı bilmiyordum.

Şu an birçok kişi ürün inceleme yaparken giriş kısmında ön çekim ile kendisini gösteriyor. Ardından ise inceleyeceği ürünü daha net gösterebilmek için üstten yakın çekim uyguluyor. Aynı video içerisinde ön çekimden üst çekime geçişler ise özellikle video editleme sırasında yorucu bir iş oluyor. Ben de ilk videomda bu kadar yorucu bir adım uyguladığımdan ilk videomu son haline getirebilmek epey zamanımı almıştı. Bu video editleme adımı zaten başlı başına bir konu ve belki başka bir yazıda bu detaya da girebilirim. Şimdi asıl amacım, size aslında bir akıllı telefonun kamerası ile üstten (yukarıdan, tepeden) çekimler yapmak istediğinizde, deveboynu gibi çok maliyetli ürünlere girmeden, nispeten daha ucuz telefon tutucularla bu işi nasıl yapabileceğinizi aktarmak. Bunu aktarırken aslında ön çekimden üst çekime geçiş aşamalarına da biraz değinmiş oluyorum.

telefon-ustten-cekim-ornek

Üstten çekim işlemini yazı ile aktarmak çok kolay olmayacağından Youtube kanalımda video olarak paylaştım. Videoyu buradan ya da aşağıdan izleyebilirsiniz ve videoda bahsettiğim ürünleri satın almak isterseniz Youtube’daki video açıklama bölümünden de paylaştığım linklere ulaşabilirsiniz. Yukarıya sabitlenen bir kamera ile özellikle ürün inceleme, oyun inceleme, ders konu anlatımı ve yemek tarifi gibi konularda video çekim yapmak isteyen kişilerin ilgisini çekecektir. Pandemi döneminde evde konu anlatımları yapmak isteyen öğretmenler için de faydalı bir içerik olacağını düşünüyorum.

Kapanış:

Akıllı telefonlar hala profesyonel kameraların yerini tutmayabilir ama o kameralar şu an kur nedeniyle de çok pahalı olduklarından ben daha çok akıllı telefon kamerası ile çekim yapacaklar için bu ürünleri anlattım. Profesyonel kameranızla üstten çekim yapmak gibi bir ihtiyacınız varsa farklı ürünlere yönelebilirsiniz ya da bir şekilde bu ürünlerin tutucu kısmını telefon yerine kameralar için olanlarla değiştirebilirsiniz (tabii hazırda bir ürün yoksa biraz zahmetli bir iş olacaktır).

Sizin de üstten çekimler için kullandığınız farklı yöntemler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bu tür içeriklerin faydalı olduğunu ve bu tür ipucu videolarının devamının gelmesini isterseniz yine yorumlarda belirtmeyi unutmayın 🙂

Medium’da yazılarımı takip etmek isterseniz: medium.com/@sel.volkan

Youtube kanalım: https://www.youtube.com/c/volkansel

Videoya ulaşmak için: Akıllı Telefonlar ile Üstten Video Çekmek — Kamera Sabitleme

Keyifli okumalar ve iyi seyirler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın