0

Apple Arcade Hakkında Her Şey - Oyunlar için Abonelik Almaya Değer mi?

apple-arcade-nedir-volkansel

Apple ekosistem ile ilgili yazılarıma bugün Apple Arcade ücretli oyun abonelik sistemi ile devam ediyorum.

Apple Arcade’i anlatmanın en kolay yolu sanırım Netflix üyeliğine benzetmek. Netflix’e bildiğiniz gibi aylık ücret ödüyorsanız ve kütüphanesinde filmleri, dizileri, belgeselleri rahat bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Apple Arcade de aslında bunun oyun versiyonu ama sadece Apple cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir oyun aboneliği versiyonu.

Daha önceki Apple Ekosistem Nedir? yazımda detaylıca iCloud kullanımından bahsetmiştim. Eğer aynı iCloud hesabınızı iPhone, iPad, Mac, Apple TV gibi farklı farklı Apple cihazlarınızda kullanıyorsanız; herhangi birinden aldığını bir oyunu ya da uygulamayı diğer cihazlarınızda da kullanabiliyorsunuz demiştim. Apple Arcade üyeliği için de bu durum geçerli. Örnek olarak üyeliği iPhone üzerinden almıştınız diyelim. Aynı oyunun iPad versiyonu varsa iPad’inizde, Mac versiyonu varsa Mac cihazlarınızda da aynı üyelik kapsamında kullanabiliyorsunuz. Tek üyelik satın alıp her cihazda kullanabilmek oldukça güzel oluyor.

blog-apple-arcade-volkansel

Eğer oyun yapımcısı oyunu diğer cihazda kaldığınız yerden devam etmenize izin verecek şekilde ayarladıysa, örnek olarak iPhone’da başladığınız bir oyuna iPad’inizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Apple ekosisteminde biliyorsunuz bir de Family Sharing konusu var. Örneğin bunu eşinizle ve çocuklarınızla kullanıyorsunuz diyelim. O zaman Apple Arcade üyeliğini satın alıp eşinizle ve çocuğunuzla da paylaşabiliyorsunuz. Onlar tekrar para ödemek zorunda kalmadan sizin aboneliğiniz sayesinde Apple Arcade içerisindeki oyunları oynayabiliyorlar.

Şu soruların yanıtlarını aşağıdaki videoda detaylı olarak bulacaksınız.

  • Apple Arcade nedir?
  • Netflix ve Xbox Game Pass ile benzerlikleri nelerdir?
  • Apple Arcade üyeliğini kaç aylık alabilirim?
  • Aylık ve yıllık ücretler nedir?
  • Apple Arcade kütüphanesinde kaç tane oyun var?
  • Xbox ya da PlayStation gamepadleri ile Apple Arcade oyunlarını oynayabiliyor muyum?
  • Reklam ve oyun içi satın almalarla karşılaşacak mıyım yine?
  • Satın almaya değer mi?
  • Kimler bu üyeliği satın almalı? Kimler almamalı?

Video:

Yeni yazılarda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın