0

Evdeyken Vaktinizi Değerli Kılacak Ücretsiz Eğitimler

ucretsiz-egitimler-evdekal

Coronavirus nedeniyle uzun süredir evde kaldığımız (ve görünen o ki bir süre daha kalmaya devam edeceğimiz) bugünlerde, vaktini verimli geçirmek isteyen kişilerin ilk sarıldıkları aktiviteler genellikle oyun oynamak, film izlemek ve kitap okumak oluyor. Bunlara ek olarak ise birçok faydalı eğitim ücretsiz erişime sunuldu. Ben de derlediğim faydalı içerikleri paylaşarak, evde kalacağınız bu süre zarfında verimli vakit geçirebilmeniz için ufak bir katkıda bulunmak istedim.

Coronavirus Nedir?

İlk olarak evde kalmamıza sebep olan bu hastalığın ne olduğunu incelemek istiyorsanız aşağıdaki videolar ile başlamanızı tavsiye ederim.

The Coronavirus Explained & What You Should Do

Coronavirus hakkında birçok kişinin de paylaştığı, hastalık hakkında en açıklayıcı videolardan biri diyebilirim. Altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçerek izleyebilirsiniz.

 

Enocta — Yeni Koronavirüs Hakkında Bilinçlendirme Eğitimimiz Yayında!

Uzaktan eğitim hizmeti sunan Enocta, Coronavirus salgınının yayılmasını önlemeye ve toplum sağlığını korumaya destek olmak amacıyla bilgilendirici bir video yayınladı.

 

Bill Gates — The next outbreak? We’re not ready (TED Talk)

Microsoft eski CEO’su Bill Gates “The next outbreak? We’re not ready” başlıklı TED 2015 konuşmasında 2014 yılındaki Ebola virüsünden bahsediyor ve pandemi için gerekli önlemler alınmazsa yaşanabilecek olumsuz gelişmelerden bahsediyor. Videoyu izlediğinizde solunum yoluyla bulaşacak bir hastalığın ne derece korkunç sonuçlara yol açacağına da vurgu yaparken, adeta 2020’de içinde bulunduğumuz bu kötü günlerin haberlerini veriyor.

Böylesine ciddi bir konuda her ne kadar şaka yapmak istemesem de bu videoya yapılan bir yorum beni tebessüm ettirdi. “This guy has been fighting viruses since Windows 95.” demiş bir izleyici.

 

Larry Brilliant: TED Prize wish: Help stop the next pandemic

Daha eski bir tarihe gidiyoruz. Serdar Kuzuloğlu’dan bir paylaşım yapmazsak olmazdı. Twitter paylaşımında şöyle diyor Kuzuloğlu: “Çiçek hastalığının dünyadan silinmesinde en büyük paya sahip isimlerden (Salgın Sastalıklar Uzmanı) Doktor @larrybrilliant, 2009 yılında yaptığı TED sunumunda #coronavirus’ü bir kehanet gibi anlatmış. TR altyazılı.”

 

Google Doodle — Recognizing Ignaz Semmelweis and Handwashing

Google da yakın zamanda (19 Mart 2020) Twitter’da el temizliği üzerine bir paylaşımda bulundu. “Küresel salgınla başa çıkmanın ilk adımı ellerimizi doğru yıkamak. Bugünün #GoogleDoodle’ı, el yıkamanın hayat kurtarıcı faydalarını aktaran ilk kişi olarak bilinen Dr. Ignaz Semmelweis. Ellerimizi doğru bir şekilde nasıl yıkayacağımızı hep birlikte öğrenelim.”

Merak edip GoogleDoodles Youtube kanalına baktığımda bu videonun şu an yaklaşık 47 milyon kişi tarafından izlendiğini görünce epey şaşırdım. Normal bir zaman diliminde olsaydık böyle bir videonun yüzüne bakar mıydık acaba?

 

Ücretsiz Eğitim Videoları ve Kitaplar

Okullar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren bazı öğrencilerin ilk kez deneyimleyeceği uzaktan eğitime geçiş yapmıştı. Aslında bu durum sadece öğrenciler için değil, öğretmenler için de ilginç bir gelişme olarak görülüyor.

Bazı üniversiteler ders videolarını ve diğer materyalleri ücretsiz olarak paylaşmaya başladı. Yine benzer şekilde farklı konularda eğitimler veren kurumlar da bir süreliğine ücretsiz olarak verecekleri eğitimleri duyurdular.

1. Dünyanın 450 büyük üniversitesi online derslerini herkese açtı. #freeCodeCamp

Computer Science, Data Science, Programming, Business, Art & Design, Social Sciences, Health & Medicine, Education & Teaching, Personal Development gibi kategorilerde Harvard, Yale, Columbia gibi üniversitelerin eğitimlerine ücretsiz olarak bu linkten ulaşabilirsiniz.

2. Cambridge Üniversitesi Yayınevi tüm ders kitaplarını Mayıs sonuna dek bedava erişime açtı.

“50 Soruda Yapay Zeka” kitabının yazarı Cem Say’ın Twitter paylaşımında gördüğüm üzere, ders kitaplarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

3. LinkedIn Learning — Evden Çalışma Eğitimi ücretsiz eğitimleri

Premium LinkedIn üyeliği ile ulaşabildiğiniz LinkedIn Learning eğitimleri arasında ilgi çekici eğitimler bulunuyor. Oyunlaştırma, İş’te Oyunlaştırma ve Oyunların Gücü Adına kitaplarının yazarı Ercan Altuğ Yılmaz’ın Twitter paylaşımında gördüğüm üzere, LinkedIn Learning evden çalışma ile ilgili eğitimlerini ücretsiz yapmış. İlgili eğitime bu linkten ulaşabilirsiniz.

4. Vazgecme.org — Ücretsiz Bilişim, Sanat ve Kişisel Gelişim İçerikleri

Selçuk Özdemir’in  gördüğüm üzere, çocuklarımız evde sıkılmasın diye  ve Advancity işbirliğiyle bilişim, sanat ve kişisel gelişim içerikleri için  hazırlandı.

5. Günde 10–20 dakika ayırarak İngilizcenizi geliştirin

Çağrı Hoca  Twitter flood’unda “Evde kalmışken günde 10–20 dk ayırarak hem İngilizcemi geliştireyim hem de sıkıntıdan kurtulayım diyorsanız, sizin için en iyi kaynakları derledim. İster genel İngilizce, ister YÖKDİL ister IELTS’e hazırlanın. Filmler, şarkılar, haberler, hikayeler… Herkese göre bir şey var.” diyor. Memrise, Duolingo, Voscreen gibi uygulamalara tek tek yer veren bu Twitter serisine mutlaka bakın derim.

6. Microsoft — Ücretsiz Python Eğitimleri ve Diğer Eğitimleri

Tansu Yeğen’in “Microsoft, 44 bölümden oluşan  derslerini geçen yıl sonuna doğru Youtube’a koymuştu… Eğer evdeyseniz süper kaynak…”

İlgili eğitim sayfasına giderseniz Microsoft’un diğer ücretsiz eğitim serilerini de görebilirsiniz. Data Analyst görevindekiler için  eğitimi bunun güzel örneklerinden.

 

7. Pixar in a Box — The Art of Storytelling

Pixar’ın animasyon konusundaki başarılarını biliyoruz. Bir hikayenin, hikayedeki karakterlerin nasıl oluşturulmasına dair uzun süredir Khan Academy üzerinden ücretsiz olarak sundukları, her daim güncelliğini koruyan Pixar in a Box — The Art of Storytelling adlı eğitime  ulaşabilirsiniz. Eğitimin Türkçe versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

8. Online Eğitim Derlenmiş Liste

Serdar Kuzuloğlu aşağıdaki tweet’inde önemli bir  yer veriyor. Tweet’teki linke  ulaşabilirsiniz.

9. Ücretsiz TÜBİTAK Dergileri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 16 Mart’taki Twitter  “Koronavirüs tehlikesine karşı tedbirlerimizi almalı kalabalıklardan uzak durmalıyız. Bu vesileyle evde vakit geçirecek başta çocuklarımız için TÜBİTAK Dergilerinin tamamını ücretsiz erişime açtık!” demişti. Ücretsiz erişilebilen dergiler şöyle:

  • Bilim ve Teknik
  • Bilim Çocuk
  • Meraklı Minik

Bu ücretsiz dergilerin bulunduğu arşive  ulaşabilirsiniz.

10. TEKNOFEST Model Roket Atölyesi

Eğer roket konularına ilgi duyuyorsanız incelemenizde fayda var. Paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz.

11. Online Kurs Platformları

Başar Kaya da  Twitter flood’da kullandığı 6 farklı online kurs platformunu listeliyor ve diğer kullanıcılar da eklemeler yapıyor.

Listenin uzatılmış hali için  bakmanızı da öneririm: listelist — Evde Verimli Vakit Geçirmek İçin Faydalanabileceğiniz 16 Online Eğitim Platformu

#EvdeKal #EğitimleKal

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın