0

Gram Games 100 Milyon Oyuncuya Nasıl Ulaştı?

gram-games-100-milyon-oyuncu

Özellikle 1010! mobil oyunuyla büyük ses getiren Gram Games, hem oyunlarını hem de çalışma kültürünü beğenerek takip ettiğim bir oyun şirketi. Londra’da da bir ofis açan Gram Games, sadece 1010! ile değil, Merged! ve Six! ile de milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başardı.

Gram Games’in bu başarıyı nasıl yakaladığını konu alan yazı Startup Dergisi‘nin Kasım ayı sayısında yayınlandı. Dergi içeriğini paylaşmaya iznim olmadığını düşünerek tam yazıya yer veremeyeceğim ancak eğer Turkcell Dergilik abonesiyseniz dergiyi indirip tüm yazıya erişebilirsiniz. Ben kısaca özetlemeye çalışacağım.

Gram Games kurucuları arasında Kaan Karamancı ve Mehmet Ecevit yer alıyor. İlk ürünlerinin Mart 2013’te çıktığını belirten ikili, en başından beri global pazarı hedeflediklerini dile getiriyorlar. Bir yıl içerisinde üç dört ürün ortaya koyduktan sonra hatalardan da dersler çıkartarak aslında kolay bir oynanışa sahip oyunlara yönelmenin faydalı olacağını anlamışlar ve sonucunda 1010! gibi son derece basit, geniş kitlelere hitap eden, puzzle türündeki oldukça keyifli casual mobil oyununu uygulama marketlerine eklemişler.

gram-games-1010-game

Yazının devamında alınan yatırımlara da değiniliyor. Benim en çok ilgimi çekense şirketin çalışma kültürü. Zaten yayınladıkları ofis içi görüntüler ve çalışanlarıyla yaptıkları röportajlar beni çok etkilemişti. Kurumsal şirketlerdeki sıkıcı ast üst ilişkisinin olmaması, her çalışanın oyun fikrini sunabilmesi kulağa çok hoş geliyor. Böylece hem ilişkiler sağlamlaşmış oluyor hem de yaratıcılık sürecinin gelişmesine katkıda bulunuyorlar.

Son olarak şu can alıcı sayıları paylaşalım. Yazıda belirtildiği üzere;

1010!’un 72 milyon, Merged!’in 14 milyon, Six!’in ise 10 milyon kullanıcısı bulunuyor.

PocketGamer sitesinde yayınlanan How focusing on UX and retention created success for Gram Games’ ad-funded 1010! ve VentureBeat sitesinde yayınlanan Turkey’s puzzle game maker Gram Games shoots for another big hit with Six! yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

Daha fazlası için GramBlog sayfasını inceleyebilirsiniz.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın