2

Nintendo Labo! Bir Oyun Konsolu ve Kartonlarla Neler Yapabilirsiniz?

nintendo-labo-banner

Nintendo bugüne kadar yaptığı yeniliklerle şüphesiz “oyun dünyasının en inovatif şirketlerinden biri” övgüsünü hak ediyor ve 18 Ocak’ta duyurduğu Nintendo Labo ile inovasyonlarına bir yenisini daha eklemeyi başardı.

Nintendo Switch duyurulduğunda çoğu kişi bu konsola şüpheyle bakarken, cihaz 10 ay içerisinde 4.8 milyon adet satarak Amerika’da tüm zamanların en hızlı satılan oyun konsolu oldu. Bu da Switch’in aslında oyuncular tarafından ne kadar sevildiğinin büyük bir göstergesi diyebiliriz.

“Nintendo Switch ile neler yapabiliriz?” sorusuna çok değişik bir yanıt geldi Nintendo’dan. İstediğiniz an el konsoluna, bir nevi tablete, dönüşen Switch, özellikle çocukların ilgisini çekecek, oyun oynama alışkanlıklarımızı değiştirebilecek Nintendo Labo‘yu tanıttı.

Nintendo Labo Nedir?

Karton kitler sayesinde bir anda piyano çalabiliyor, balık tutabiliyor ya da motor kiti ile motosiklet kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu şekilde anlatınca gözünüzde canlanması zor olabilir. O halde aşağıdaki videoyu izleyelim 🙂

Nasıl ama? Gerçekten çok yaratıcı değil mi? Sanki 3D Printer ile ivmelenen “Maker” hareketinin bir parçası gibi durmuyor mu sizce de? Bazı kullanımlarda da doğrudan VR (Virtual Reality) kullanımını getiriyor akla. “Joy-Con’ları ters mi taktım acaba?” diye düşünenler belki de bu soruyu bırakıp artık “Bakın! Joy-Con ile neler yapıyorum? Senin konsolun bunları yapabiliyor mu?” diye konuşmalara başlayacaklar 🙂

nintendo-labo-nedir

Peki bu karton kitler nasıl oluyor da örneğin bir piyanoyu çalmayı başarabiliyor? Nintendo bunun için kızıl ötesi teknolojiden faydalandıklarını söylüyor. Joy-Con’ların üzerinde yer alan IR (kızılötesi algılayıcı) sayesinde basılan tuşlar algılanıp Switch’te olması beklenen eylem gerçekleşiyor.

nintendo-labo-oyna-kesfet

Nintendo Labo için İki Kit Duyuruldu

Nintendo şimdilik $69.99 değerinde Variety Kit ve $79.99 değerinde Robot Kit olmak üzere iki adet kit duyurdu. Bu kitlerin Nintendo Switch yazılımını da içerdiğini de belirtti ama tabii ki bu kitleri kullanabilmeniz için bir Nintendo Switch sahibi olmanız şart. Ayrıca Nintendo Labo kitlerini özelleştirmek için de bir sayfa hazırladı.

nintendo-labo-kits

Nintendo Labo’yu ben gerçekten çok yaratıcı buldum. Küçüklüğümüzde “Lego” oynamaktan farklılaştı oyun dünyamız. Sizin de yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

2 Comments

Bir Cevap Yazın