1

Oyuncu Bilgisayarı Nasıl Toplanır ve Hangi Parçalar Önemlidir?

oyuncu-bilgisayari-toplama

Bloğumda mümkün olduğunca oyun dünyasında önemli gördüğüm oyunlara yer vermeye çalışıyorum, hatta bunun için Efsane Oyunlar adında bir sayfa da hazırlamıştım. Bu efsane oyunlar arasına The Witcher 3, Far Cry Primal, GTA 5 gibi yakın zamanlarda çıkmış ancak çok yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan oyunlar da girecek. Konsolların mevcut donanımları 1080p çözünürlük sunmakta zorlanırken ve yeni nesil oyuncuların en az 60 FPS gibi tartışmaları sürerken konsoldan umduğu grafikleri bulamayan ya da halihazırda PC oyuncusu olan oyuncuların Giriş, Orta ya da Yüksek Seviyede modern oyuncu bilgisayarlarına terfi etme istekleri oluyor. Aslında bu konuda hem yazılı hem de videolu çözümler sunan birçok Türkçe site de bulunmakta. Yazının devamında bunlara da yer vereceğim.

Bir oyuncu bilgisayarı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeli? E-spor oyunları farklı bir kategoride olduğundan bunu bir kenara bırakarak aşağıdaki adımlara dikkat ettiğiniz sürece beklentiniz karşılanacaktır. Ufak bir hatırlatma yaparak oyunlarda akıcılık için en az 30 fps’yi yakalamak gerektiğini hatırlatalım. Hatta First Person Shooter oyunlar için min 50 fps değerleri akıcılık için önemli.

  • Sanılanın aksine 1. önceliğiniz işlemci değil; ekran kartı olmalıdır. Yani en büyük bütçenizi yeni modern ekran kartlarına ayırmanız gerekiyor.
  • 8 GB DDR Ramler giriş seviyesi olarak kabul ediliyor diyebiliriz. En az 2 adet * 8 GB yani toplamda 16 GB DDR4 RAM almanız iyi bir performans sağlayacaktır. Tabii bütçenize göre ve anakart desteğine göre bunu artırabilirsiniz.
  • Intel işlemci tercih edecekseniz artık Skylake işlemciler ilk tercihiniz olmalı. Bu işlemcilerde “K” yazmayanlarda overclock yapılamadığını hatırlatalım, her zaman yapılması gerekmez ama bir hatırlatma olarak belirtelim.
  • Kasa ve Güç Kaynağı genelde çok para vermek istemediğimiz bileşenler olur; ancak en az 500 Watt ya da 750 Watt gücündeki güç kaynağı ve iyi bir kasaya güzel bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.
  • Anakart zaten olmazsa olmaz parçamız. Ekran kartına ve işlemciye karar verdikten sonra bunlara uygun bir anakart seçmek gerekiyor. MSI Pro Gaming serileri genelde tavsiyedir.
  • 1080p oynatan monitore ihtiyacımız olacak bir de. 4K henüz çok yaygın olmadığından şimdilik 1080p çözünürlük düşünülebilir.
  • Aşağıda paylaşacağım sistem toplamalarda SSD ve HDD kullanımının bir arada olduğunu göreceksiniz. SSDler çok daha iyi performans sunmakta ancak çok yüksek kapasiteli sayılmazlar. Bu nedenle işletim sistemini mutlaka SSD’ye kurup, oyunlarınızı ise HDD’ye kurabilirsiniz. SSD’ye kuracağınız oyunlarsa HDD’ye göre genelde Loading ekranlarında daha hızlı yükleme sağlayacaktır, bunu çok önemsemeyip HDD’ye oyunları kurabilirsiniz.

Tabii bu donanımların yanı sıra bunların en güncel sürücülerini indirip yüklemeniz ve işletim sisteminizin en güncel updateleri almış olmasının da büyük etkisi olacaktır.

Peki yeni bir oyuncu bilgisayarı toplarken hangi sitelerden faydalanabilirsiniz? Şimdi bir de bunlara bakalım.

Listede elbette atladığım ya da bilmediğim siteler olabilir. Siz de yorumlarınızda bunları belirtirseniz sevinirim.

Technopat.net

technopat-oyuncu-bilgisayari-toplama

Bu konuda benim ilk tercihim ve gönül rahatlığıyla önerebileceğim site technopat.net sitesi. Recep Baltaş ve Ali Güngör farklı fiyat aralıklarındaki bütçelere uygun (2500 TL, 3000 TL, 9000 TL vs.) sistemler topluyorlar. Tüm donanımların o anki güncel fiyatlarını ve linklerini yazıya eklemelerinin yanı sıra çok çok keyifli bir sohbet eşliğinde herkes kendi bilgisayarını toplayabilmenin keyfine varabilsin diye videolu olarak tüm adımları anlatıyorlar. Sistemi topladıktan sonra bir de oyun performans testleri yaparak toplanan sistemin nasıl bir oyun deneyimi yaşattığını bizlere aktarıyorlar. Bir de videolarda gerçekten birbirlerinin sözünü kesmeden paslaşarak anlatmalarını gerçekten çok beğeniyorum 🙂

Yine bu sistem toplama yazılarında kullanılan her bir donanım için eğer daha önceden yaptıkları bir inceleme varsa o donanım incelemesine ait link de paylaşılıyor. Böylece merak ettiğiniz donanımın daha ayrıntılı testine de ulaşma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

donanimcibaba.com

Bu sitede benim de bu yazıyı yazarken faydalandığım bilgiler yer alıyor. Bir oyuncu bilgisayarı toplarken nelere dikkat edilmeli, nelere öncelik verilmeli gibi konular hem yazılı hem de videolu olarak anlatılıyor. Her ay güncel sistem tavsiyeleri veriliyor. Ayrıca yine işlemci, ekran kartı gibi donanımlara ait incelemeler yer alıyor.

teknoseyir.com

Oyuncu bilgisayarında ilk önceliğiniz Ekran Kartı olmalı dediğimizden teknoseyir’de yer alan 1080p’de oyun oynamak için ekran kartı satın alma rehberi videosuna mutlaka göz atmanızda fayda var. Farklı segmentlerdeki (giriş, orta, yüksek) ekran kartlarının karşılaştırmalarını ve fiyatlarını da dikkate alarak bütçenize göre hangi kartı seçebileceğinize daha kolay karar vereceksiniz.

Ayrıca yakın zamanda bir de sistem toplama videosu yayınlandı, buradan ulaşabilirsiniz.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın