0

Philips Hue Play - Kutu Açılışı ve İlk Kullanımdan Sonraki Düşüncelerim

philips-hue-play-kurulum-inceleme-volkansel

Smart Home konseptine büyük ilgi duyuyorum ve Philips Hue ürünleri de uzun süredir takibimdeydi. Sonunda Amazon TR’de Prime aboneleri için indirimler gelince dayanamayıp satın aldım.

Aslında Black Friday tarihlerinde aşağıdaki 3 (üç) ürünün olduğu paket indirimdeydi ama o an alamamıştım. Daha sonra yeni indirimlerde baktığımda ise bu paket indirimi yoktu ama ürünlerin hepsi tek tek indirimdeydi. Ben de bu nedenle hepsini ayrı ayrı almaya karar verdim, linklerini ve benim satın aldığım tarihteki fiyatlarını da yazayım aşağıya. Yine bu detayları Youtube videomun açıklama bölümünde de bulabilirsiniz.

Yazının devamında videoyu ve ek açıklamalarımı okuyabilirsiniz.

Satın Aldığım ve Videoda Anlattığım Ürünler:

  1. Philips Hue Bridge — Bağlantı Köprüsü (Prime indirimli fiyatı: 349,90 TL)
  2. Philips Hue Play, Siyah, Güç Adaptörü Mevcuttur (Prime indirimli fiyatı: 407 TL)
  3. Philips Hue Play Genişletme Paketi, Siyah, Güç Adaptörü Dahil Değildir (Prime indirimli fiyatı: 338 TL)

Listedeki ürünleri aynı sepete ekledim ve hepsinin satıcısı da Amazon olduğundan tek kargoda tüm ürünler tek seferde bana ulaştı.

Bu Ürünlerden Kaç Tane Almalıyım?

philips-hue-urunler-volkansel-blog

Videoda anlattığım gibi 1 (bir) adet Philips Hue Bridge Bağlantı Köprüsü ürününü almanız gerekiyor mutlaka. Aksi durumda Hue Play ürünlerinizi uzaktan yönetmeniz mümkün olmayacak ve birden fazla Hue Play’iniz varsa bunlar birbirleriyle de haberleşememiş olacaklar. Bridge aslında özetle Philips Hue ailesindeki tüm ürünleri birbirine bağlayıp bunları yönetmenize imkan tanıyan cihaz diyebiliriz. Başlangıç için sadece 1 (bir) adet Hue Bridge almanız yeterli olacaktır.

philips-hue-play-sf-game-exp-volkansel-blog

Eğer birden fazla Hue Play ürünü alıp bunları yan yana değil de farklı alanlarda tek tek bağımsız olarak kullanmak istiyorsanız genişletme paketi yerine güç adaptörü olanlardan 2 (iki) tane alabilirsiniz. Böyle bir ihtiyacınız yoksa listede verdiğim şekilde almanız da işinizi görecek ve biraz daha tasarruf etmiş olacaksınız.

Hue Play ürünlerini alırken monitörünüzde ya da TV’nizde kullanacaksanız çok yüksek ihtimalle sadece 1 (bir) tane almak sizin için yeterli olmayacaktır. Örnek olarak ben 24 inçlik monitörüm için monitörün sağına ve soluna birer tane olmak üzere toplamda 2 (iki) adet Hue Play aldım ve konum olarak da duvara yansıtarak kullanıyorum. Böylece özellikle film izlerken ve oyun oynarken monitörün sol ve sağ tarafındaki renk geçişleri çok daha iyi oluyor.

24 inçlik monitör yerine 55 inç ve üzeri bir TV’de kullanmak istediğimde ise keyiften ödün vermemek için çok yüksek ihtimalle 1 (bir) adet daha Philips Hue Play Genişletme Paketi alıp son durumda TV’nin sol, orta ve sağ kısımlarına yerleştirecek şekilde kullanmam gerekecek.

Philips Hue Uygulaması İpucu

philips-hue-play-app-volkansel

Hue uygulaması üzerinden kendinize ait odalar oluşturabiliyorsunuz. Örnek olarak “Oturma Odası”, “Yatak Odası”, “Oyun Odası”, “Sinema Odası” gibi farklı odalar oluşturduğunuzu varsayalım. Bu odalara Hue ürünlerinizi ekleyebiliyorsunuz ve oluşturduğunuz odanın ayarlarına girerek tek tıklamayla bu cihazlarını açıp kapayabiliyor ya da renklerini değiştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda sesli komutlarla da cihazlarınızı yönetebilirsiniz.

Fiziksel olarak Hue Play ürünlerimi nasıl konumlandırdıysam, Philips Hue uygulaması üzerinden de sanal olarak bu Hue Play cihazlarını aynı konuma elle sürükleyip bırakıyorum ve kolayca yönetebiliyorum

Philips Hue Play Almaya Değer mi?

Videoda aslında son bölümde buna biraz değiniyorum ama uzun süreli kullanımdan sonra da yeni bir video daha gelecek.

Toparlayacak olursam; müzik dinlerken sese göre renk değişimi yapmak, film ya da klip izlerken ya da oyun oynarken video rengi ile senkronizasyon sağlanması ve anlık renk değişimlerinin uyumlu olması oldukça keyifli bir deneyim yaşattırıyor. Zorunlu bir ihtiyaç değil ancak kesinlikle zevk veren bir ürün. Bütçeniz uygun değilse almadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

philips-hue-ambiyans

Bu cihazların oldukça pahalı olması zaten söyleyebileceğimiz ilk eksi yönü. Bunun dışında web tarayıcıda Youtube üzerinden açtığım videolarda sorun yaşamadım ama Netflix’ten ve Amazon Prime Video’dan film açtığımda maalesef ışıkların video içeriğine göre renk değiştirmediğini gördüm. Bu belki de o platformdaki filmlerin sinematik görünümü yani üstten ve aşağıdan siyah barlar içerisinde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Köşeler film sonuna kadar hep siyah kalınca da Hue Play rengin değiştiğini anlayamıyor. Bakalım bunun bir çaresini bulursam zaten bir sonraki videomda paylaşacağım, ev ödevi olarak listeme ekledim bu maddeyi.

Denediğim oyunlarda ise herhangi bir sorun yaşamadım. Kamera açısını sürekli değiştirip zorlu bir test yapmaya çalıştım ama çok hızlı senkranizasyon sağlandı. Bunu denerken Intel Core i5 6600K CPU ve Sapphire RX590 NITRO+ SE 8GB GDD5 256Bit AMD Radeon DX12 RGB ekran kartı kullandım. Oyun içi videoları da hazırlayıp Youtube kanalıma upload etmeyi planlıyorum.

Hue Play ürünlerini ister dik ister yatay konumlandırabilirsiniz. Bu seçeneklerin olması oldukça güzel. Dilerseniz sadece bir tanesi gece yanınıza alıp gece lambası olarak da kullanabilirsiniz. Hue Play’in asıl kullanım amacı bu değil tabii.

philips-hue-play-hdmi-sync-box

Philips Hue Play ile özellikle PC kullanımında videolarda ve oyunlarda senkranizasyon sağlanması çok iyi ama Philips Ambilight TV kadar başarılı mı emin değilim. Böyle bir TV’ye sahip olmadığımdan yeterince kıyaslama yapamıyorum. Şu an için Philips Ambilight TV dışındaki akıllı televizyonların uygulama mağazasında Philips Hue uygulamasının olmaması büyük bir eksiklik. Ya bilgisiyarınızı TV’nize bağlayacak ya da fiyatı oldukça yüksek olan Philips Hue HDMI Sync Box satın almanız gerekecek. Bir bilgisayarınız varsa onu TV’ye bağlayıp ilerlemeniz daha ekonomik olacaktır.

Philips Hue Play için şu an konsollarda da (PlayStation, Xbox, vs.) uygulaması olmaması bir başka eksiklik. Bu konuyu da yine detaylıca araştırıp kullanmanın bir yöntemi var mı bulmaya çalışacağım. Bu da bir sonraki videom için kendime verdiğim ev ödemlerinden biri daha olsun.

Son karar sizin. Ben bütçem yettiği için, evde film izlerken ve oyun oynarken bu güzel deneyimi yaşamak için, aynı zamanda özellikle gece yerimden kalkmadan tüm ışıklandırmayı kolayca yönetebilmek için satın aldım. Siz de benzer isteklere sahipseniz alabilirsiniz.

Philips Hue Play… Akıllı Evler (Smart Home) için aydınlatma ürünleri. Evinizde film ve oyun keyfini artırmanın yolu.

Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum, mutlaka yorumlarda belirtin. 🙂

Medium’da yazılarımı takip etmek isterseniz: medium.com/@sel.volkan

Youtube kanalım: https://www.youtube.com/volkansel

Bu yazıya ulaşabileceğiniz anahtar kelimeler: #Philips #PhilipsHue #PhilipsHuePlay #Hue #Play #HuePlay #Philips RGB Lightning #RGB #Lightning #RGBLightning #PhilipsLED #HuePlayMovies #HuePlayGames #HuePlayDemo #HuePlayColorTest

Keyifli okumalar ve iyi seyirler 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın