0

Siz Söyleyin, Siri Yapsın! | Apple Watch Sahiplerinin Bilmesi Gereken 10 Sesli Komut

apple-watch-10-sesli-komut-yt-volkansel

Bazı ürünleri büyük bir hevesle alıyoruz ama maalesef hayatımızı kolaylaştıracak özelliklerini kullanmayı atlıyoruz. Bence Apple Watch da bu cihazlardan biri. Sesli komutları hayatımıza daha çok katarak işlerimizi hızlandırabiliriz ama çoğumuz bunu kullanmıyoruz.

Apple Watch’a sahipseniz alarm kurmak, toplantı ayarlamak, mesajlara yanıt yazmak, çalan şarkının ne olduğunu bulmak, İnternet’te bir fotoğraf aratmak gibi işlemleri artık manuel yapmanıza gerek yok. Konuşun ve sizin yerinize Apple Watch ve Siri halletsin. Bunun için kullanabileceğiniz faydalı komutlara bakalım.

Apple’ın resmi sayfasında Apple Watch kullanım rehberi mevcut. Örnek olarak Use Siri on Apple Watch sayfasında işe yarayacak komutlara örnekler verilmiş. Ben ordaki sırayı kullanmak yerine, size zaman kazandıracağını ve en çok kullanabileceğinizi düşündüğüm komutları aşağıda sıralamak istiyorum.

Video:

Sesli Komutlar:

  1. Open the Clock app>> İsmini söylediğiniz uygulamayı açar. Bu örnekte Clock uygulamasını açar. Türkçe komut: “Saat uygulamasını aç.”. Örnek olarak “Hesap makinesini kapat.” gibi bir komut denerseniz Siri bunu size yapamadığını söyleyecektir.
  2. Set a timer for 30 minutes.>> Örnek senaryo: Fırına bir yiyecek attınız ve 30 dakika sonra size hatırlatmasını istiyorsunuz. Bu komutla 30 dakikadan geriye doğru sayan kronometreyi (sayacı) başlatın.Türkçe komut: “30 dakikalık kronometre başlat.
  3. Wake me up in 15 minutes.” >> Örnek senaryo: Öğle aranızda 15 dakikalık bir şekerleme yapmak için alarmın otomatik kurulmasını sağlayabilirsiniz. 15 dakika sonra saatin tam olarak kaç olacağını düşünmenize gerek yok, Apple Watch kendisi ayarlayacak. Bu komutla alarmı iPhone’unuzda değil; Apple Watch’unuzda ayarlayacak, sizi ses ve titreşimle uyandırmaya çalışacak. 🙂 Türkçe komut: “Beni 15 dakika içinde uyandır.
  4. Set up a meeting with Joe at 10:30 a.m. on Friday.” >> Takviminize belirttiğiniz tarih için ismini söylediğiniz kişi ile bir toplantı eklenecek. (Default 1 saat uzunluğunda toplantı ayarlıyor diye biliyorum.) Türkçe komut: “Joe ile Cuma sabahı 10:30’a toplantı ayarla.”. Burada önemli bir not düşeyim; rehberinizde kayıtlı Ahmet isminde üç farklı kişi var diyeli. Komutu eğer “Ahmet ile Cuma sabahı 10:30’a toplantı ayarla.” şeklinde değiştirirseniz rehberinizde tüm Ahmet geçenleri listeyeleyecek hangi Ahmet olduğunu seçmenizi isteyecektir. 
  5. Show me images of PlayStation 5.>> Söylediğiniz kelimeye ait resimleri arayıp bulduğu sonuçları getirir. Bu örnekte PlayStation 5 için arama sonuçları gelecektir. Türkçe komut: “PlayStation 5 fotoğraflarını göster.” ya da “PlayStation 5 resimlerini getir.” şeklinde birbirine yakın cümleler kurabilirsiniz.
  6. Start a 30-minute outdoor run” >> Belirttiğiniz süre için belirttiğiniz spor aktivitesini başlatır. Örnek Türkçe komut: “30 dakikalık yürüyüş başlat.”
  7. Turn on Airplane mode.” >> Apple Watch’u uçak moduna alayım mı diye sorar. Türkçe komut: “Uçak modunu aç.” ya da “Uçak modunu başlat.”
  8. Call [contact].” >> Rehberinizdeki kayıtlı kişinin ismini söylerseniz o kişiye telefon arama çağrısını başlatacaktır. Örnek Türkçe komut: “Ezgi’yi ara.
  9. Tell Kathleen I’m almost finished”. >> Cümlede ismi geçen kişiye kurduğunuz cümleyi SMS olarak gönderir. Rehberinizde o isimde birden fazla kişi varsa, SMS’i hangi kişiye göndereceğinizi de sorar. Örnek Türkçe komut: “Ezgi’ye eve gelmek üzere olduğumu söyle.”
  10. What kinds of things can I ask you?” >> Siri’ye hangi kategorilerde ne tür sorular sorabileceğimizi gösterir. Türkçe komut: “Sana ne tür sorular sorabilirim?” ya da “Sana hangi soruları sorabilirim?

BANA ULAŞIN:

Twitter: http://twitter.com/volkan_sel
Instagram: https://www.instagram.com/volkansel
Facebook: http://facebook.com/volkan.sel
LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/volkansel
Blog: https://volkansel.com
Medium: https://medium.com/@sel.volkan
Youtube: https://www.youtube.com/volkansel

👉👉👉Youtube kanalıma abone olun:
https://www.youtube.com/volkansel

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi seyirler 🙂 🎬🎮💻📚

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın