0

Steam’den Yaz İndirimlerinde Gamification Örneği: Sticker Book

steam-cikartma-banner-01

PC oyuncularının vazgeçilmez platformaları arasında yer alan Steam, zaman zaman yaptığı indirimlerle oyunseverlerin gönlünü kazanmayı başarıyor. Steam 2017 Yaz İndirimleri 22 Haziran’da başladı ve 5 Temmuz’a kadar devam edecek. Hazır indirim dönemi devam ederken, bu yazıda indirimdeki oyunları değil de Steam’in bu tarihler arasında uyguladığı gamifaciton (oyunlaştırma) örneğini inceleyelim dedik. Gamification ile ilgilenmiyorum, bana oyun öner derseniz de şu yazıya göz atabilirsiniz.

Başlıktaki görsele dikkate ederseniz Steam Sticker Book adında bir şey daha sunduğundan bahsediyor ve görselin sağ tarafında Yaz İndirimi Çıkartmaları başlığı altında bu çıkartmaları kazanmak için görevleri tamamlayın diyor. “Görev tamamla ve bir şeyler kazan” çok tanıdık değil mi?

Peki bu çıkartmalar nedir, ne işe yarar ve nasıl kazanılır? Steam, Stickers için ayrı bir sayfa hazırlamış ve Sıkça Sorulan Sorular başlıkları altında bu soruların yanıtlarını paylaşmış. Tüm soruları değil ama bu öncelikli soruların yanıtlarını aşağıda aynen aktarıyorum.

Çıkartmalar nedir?

Çıkartmalar, Steam Yaz İndirimleri süresince görevleri tamamlayarak kazanılabilen sanal toplanılabilirlerdir. Bir görevi tamamladığınızda, etkinlikten üç farklı çıkartma içeren bir çıkartma paketi kazanacaksınız.

Çıkartmalarla ne yapabilirim?

Çıkartma paketlerinizi açtıktan sonra, çıkartmaları çıkartma kitabınızdaki ilgili sayfalara uygulayabilir hâle geleceksiniz. Belirli bir sayfaya, uygulanabilen tüm çıkartmaları ekledikten sonra o sayfa hesabınızda kalıcı olarak açılacaktır. Kilidi açılan tüm sayfalarınızı istediğiniz zaman ekstra çıkartmalarınız ile istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Çıkartmaları nasıl kazanırım? Neden Gamification?

Biraz sıkıcı sayılabilecek bu Steam yanıtlarından sonra çıkartmaları nasıl kazanacağımıza ve sonunda bu çıkartmalarla neler yapabileceğimize bakalım.

Steam’in bu Gamification örneğindeki asıl amaçlarını; hem oyunculara Steam’de belki daha önce hiç kullanmadıkları özellikleri en az bir kere kullandırıp farkındalık yaratmaya çalışmak hem de profillerinde Steam’in yeni özelliklerini sergilemeyi ya da sırf arkadaşlarıyla rekabet içerisinde olup bakın ben bunları tamamladım diye göstermeyi sevenleri hedef alarak gerekirse bu kişilere parayla çıkartma koleksiyonlarını tamamlatıp gelir elde etmek olarak tanımlayabiliriz.

Görev tamamlama konusunda ise Steam çıkartma sayfanızda size bir liste sunuyor ve tamamladıklarınızı da yine aynı sayfada gösteriyor (örnek bir gösterim aşağıda). Genel olarak bir kere yapıp tamamlayacağınız görevlerin yanı sıra her gün farklı 3 yeni görev açılıyor ve bunları tamamlamanız bekleniyor. Her bir görevden sonra çıkartma kartlarınız ve bu kartlardaki 3 – 4 görsel açılıyor. Bu görsellerin hepsi tek çıkartma kartında çıkmak yerine genelde 3 farklı karta dağılıyor ki bu da çıkartma kartlarınızın tamamlanma sürecini uzatıyor ve sizi gamification içerisinde daha uzun süre tutmayı başarıyor.

steam-cikartma-gorev-listesi

Örnek olarak aşağıdaki görselde küçük resimler çıkartma kartlarınızı temsil ediyor. Kırmızı olana dikkat edin, boş bir çıkartma görüyorsunuz. Bunu tamamlayabilmek için tam 7 tane görseli açmanız gerekiyor (7/7 olarak ilerleme durumu gösteriliyor). Bu 7 görseli açmak için ne kadar görev yapmanız gerektiğini düşünün, gerçekten günlük görevleri tamamlamak gerek.

steam-cikartma-ilerleme-durumu

Bir çıkartma kartını tamamladığınızda bunu profilinizde gösterme fırsatı yakalıyorsunuz. Aynı zamanda diğer kartlarda yer alan çıkartma görsellerini de bu tamamladığınız kartlara ekleyebilmeniz için kazandığınız tüm görseller gösteriliyor ve böylece Steam’in default sunduğu şablondan farklı yeni bir çıkartma oluşturma fırsatı yakalıyorsunuz. Tamamladığınız çıkartma kartlarını Profilimde öne çıkar butonu ile profilinizde gösterebiliyorsunuz. Çıkartma kartlarınızı tamamladığınızda ise Rozet olarak işleyebiliyor ve seviye atlayabiliyorsunuz.

Profilde görüntülenen örnek bir Çıkartma Vitrini aşağıda.

steam-cikartma-ornek-profil

Steam’in bu Gamification örneği beni uzun süre meşgul etmeyi başardı. Görevler sayesinde Steam’in bazı az bilinen özelliklerini fark etmiş olmam, profilimi çıkartma kartları ile daha renkli bir hale getirebilmem, rozet kazanma ve seviye atlama imkanları beni çeken başlıca özellikler oldu. Ayrıca bu çıkartmaların Yaz İndirimleri boyunca uygulanıyor olması yani bir zaman kısıtı sunması da yine beni harekete geçiren etkenler arasındaydı, sonra yaparım dememe fırsat bırakmadı. Çıkartmalarda farklı oyunlardan karakterler bir arada bulunuyor ve bu da oldukça ilgimi çekti. Hitman, Deus Ex, Just Cause 3, Dishonored 2 gibi oyunların baş karakterleri lunaparkta birlikte eğleniyorlar. Süper kadro, biraz Marvel Avengers tadı var gibi 🙂

Steam’in halihazırda uyguladığı gamification örnekleri de var. PSN ve Xbox Live gibi platformalara benzer şekilde XP (Experience Points), Rozet, Başarımlar, Seviye gibi kazanabileceğiniz bileşenler sunuyor. Bu yazının konusu sadece Sticker Book olduğundan içeriğe göz atmaya devam edelim.

Hangi çıkartmalar var? Bu çıkartmalarda neler var?

Dediğim gibi çıkartmalarda farklı oyunlardan karakterler bir arada bulunuyor ve bir konu anlatılıyor gibi kolajlar hazırlanmış. Steam çıkartmalar için hazırladığı Credits sayfasında bu çıkartmaların listesini ve hangi oyunlardaki karakterlerin yer aldığını sunuyor. Oyunlara linkler verdiği için de oyun sayfalarına ulaşmanız oldukça kolay oluyor. Bulabileceğiniz stickerlar aşağıdaki şekilde.

steam-cikartma-jenerik

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın