0

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF)

tudof-logo
Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu
’nun (TÜDOF) temel amacı her türlü dijital ve dijital ortamda oyun oynayan, ülkemizde sayıları on milyonu aşkın oyunculara, oyuncu topluluklarına hizmet etmektir. Dijital oyunlar; PC oyunları, konsol oyunları, online oyunlar, mobil oyunlar ve arcade oyunlar olarak beş ayrı kategoriden oluşmaktadır.

Enduro Racer, Last Ninja 2, Street Racer (ilk multiplayer oyun), İstanbul Kıyamet Vakti, SüperCan ve I Can Football (11×11 ilk multiplayer oyun, yeni oyunu Manchester United ile anlaşmalı olarak çıkıyor) gibi özgün içerikli oyunlar ile  çok sayıda ödül alan, oyun denildiğinde sadece Türkiye’de değil dünyada önemli bir yere sahip olan Mevlüt Dinç bu federasyonun ilk başkanı idi. İngiltere’de Z-X Spectrum oyun bilgisayarı ile tanışmasıyla başlayan oyun geliştirme macerası, Mevlüt Dinç’i çalışkanlığıyla bu alanda zirvedeki isimlerden biri yapmış. Yurtdışında kariyerine devam ederken bilgi birikimini, deneyimlerini Türkiye’ye gelerek ülkemizdeki potansiyelin oyun dünyasında yer alabilmesi için Sobee Studios’u kurmuş, ardından bu kuruluş Türk Telekom tarafından satın alınmış. Çok başarılı bir geçmişe sahip olan Mevlüt Dinç, TÜDOF kuruluş amacını ve önemini birçok röportajında dile getirmiş.

Mevlüt Dinç’in TÜDOF kuruluşunu, mobil ve sosyal oyunları anlattığı TechnoLabs ile olan TÜDOF röportajını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

sosyal-garaj-mevlut-dinc
Webrazzi TV’de yayınlanan Sosyal Garaj -1- (Mevlüt Dinç, Sobee) bölümünü http://sosyalgaraj.com/tagged/sosyal-garaj-tv adresinden izleyebilirsiniz. Webrazzi TV’de takip ettiğim Peak Games ve Zynga’daki deneyimlerini aktaran Özgür Bayraktar tarafından sunulan Sosyal Garaj, ilk programında Mevlüt Dinç’i konuk etmişti. Sosyal Garaj’ın bu bölümünü izleyerek oyun dünyasının büyüklüğü ve Türkiye’deki yeri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. TÜDOF’un doğuşu ile ilgili de ipuçları yakalayacaksınız.

Chip Online’da rastladığım “Sobee Studios’un CEO’su Mevlüt Dinç ile İKV: Derindeki Sır, Supercan ve I Can Football Hakkında Röportaj” yazısında da İstanbul Kıyamet Vakti ve diğer oyunlar ile ilgili güzel bir sohbet olmuş. Daha geniş “Mynet oyunlarının arkasındaki isim” röportajını da PC World sayfasından okuyabilirsiniz.

joygame-baris-ozistek

Spor Bakanlığı’na bağlı federasyonlardan biri olan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Başkanlığı’na, Mevlüt Dinç’ten sonra SHR Group ve Joygame CEO’su olan Barış Özistek seçildi.

TÜDOF hakkında daha fazla bilgiye TÜDOF Resmi Sayfasından ulaşabilirsiniz.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın