1

Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi

ithaki-akademi-fantastik-kurgu-ve-populer-kultur-atolyesi

2001 yılında gösterime giren ilk Yüzüklerin Efendisi filmini sanırım 1 – 2 yıl sonra izlemiştim. Henüz ortaokul zamanlarında olduğum o dönemde Matrix gibi bilimkurgu filmlerini büyük bir keyifle izlerken, fantastik filmlerden ise çok hoşlanmıyordum diyebilirim. Ancak zaman geçtikçe fantastik eserlere olan bakış açım büyük bir değişiklik gösterdi ve gerçekten ilgi duymaya başladığımı fark edince ne güzel ve ne büyük bir evren yaratılmış olduğunu anladım.

Nisan ayında İthaki Akademi sayfasında Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi adlı bir eğitim gördüm. Eğitimin kısa tanıtımı şu şekilde aktarılıyordu:

4 hafta sürecek “Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi” eğitiminde; fantastik kelimesi ne anlama gelir, alt türleri nelerdir, fantastik edebiyat nedir, kökeni nereden gelir, sinemanın fantastiğe kazandırdıkları nelerdir, bilimkurgu, çizgi roman FRP gibi fantasik kurguya dair her sorunun cevabını alacaksınız. Bitmedi; Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayıp fikirler geliştirerek bol bol öğrenecek ve bir yandan eğleneceksiniz.

Oldukça ilgimi çeken bu eğitimin detaylarını incelerken eğitmenin de FRPNet‘ten tanıdığımız sevgili Kayra Keri Küpçü‘nün olduğunu öğrendim. Sıkı bir oyun dünyası takipçisi olduğumdan zaten kendisini uzun süredir takip ediyordum. Fantastik evren konusuna hakimiyetini de bildiğim için 4 hafta sürecek olan bu eğitime kesin katılmalıyım dedim ve kaydımı yaptırdım.

ithaki-akademi-fantastik-kurgu-yuzuklerin-efendisi

29 Nisan’da Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi’nin ilk dersi başladı ve daha ilk dersten bana “İyi ki bu eğitime gelmişim.” dedirtti. İlk derste “Fantastik” kelimesinin anlamını ve fantastik kurgunun alt türlerini tanıma fırsatı bulurken, ilerleyen haftalarda edebiyat, sinema, dizi ve (tabii ki benim en sevdiğim bölüm olan) oyunlardan örnekler eşliğinde fantastik evren yolculuğu yaptık. Eğitmenin bilgi birikimi, akıcı ve keyifli anlatımı sayesinde tüm katılanların benim gibi 4 haftanın çok hızlı geçtiğini ve keşke eğitimler devam etse dediklerini duymak beni sevindirdi. Katılımcılar da gerçekten fantastik kurgu hayranı olduklarından çok keyifli bir eğitim ortamı vardı.

Eğitim detaylarının anlatıldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Eğitim sonunda verdiğimiz röportajı aşağıda izleyebilirsiniz.

Sertifikamı da aldım 🙂

fantastik-kurgu-kayra-keri-kupcu-volkan-sel

Bu eğitimin tekrarı olursa kesinlikle kaçırmayın derim. İlerleyen yazılarda fırsat bulabilirsem eğitim sırasında not aldığım bazı konular için de yazılar yazmak istiyorum.

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın