0

Microsoft Açık Akademi’den Unity ile Oyun Geliştirme Eğitimi

unity-banner

Yakın zamanda mobil platformda yer alan en iyi oyunlar yazı dizisini başlatmayı düşünüyorum. Bu yazı serisine geçmeden önce aranızda oyun geliştirme konusuyla ilgilenen ya da merak duyanlarınız varsa ücretsiz Türkçe içerikli vedolar bulabileceğiniz sayfalar paylaşacağım. Böylece “Bu oyunlar nasıl yapılıyor?” sorusunun yanıtlarını bulmaya başlayacağız 🙂

Bu yazıda en önemli Game Engine’lardan biri olan Unity‘ye değineceğim.

Microsoft Türkiye Açık Akademi bir süre önce bu konuda ücretsiz videolu eğitim içeriği sunmaya başladı. Henüz üyeliğiniz yoksa ücretsiz üyeliğinizi başlatarak bu eğitimlere erişebilirsiniz. Microsoft Açık Akademi sayfasında Unity hakkında şu özet bilgi verilmiş: “Unity profesyonel oyunlar yapmanızı sağlayacak bir platformdur. Yeni başlayanlar için kolay, ileri seviye kullanıcılar için güçlü bir araç olan Unity ile mobil, masaüstü, web ve oyun konsolları için 3 boyutlu oyunlar yapmak mümkündür.”

unity-egitim

Eğitim içerğine baktığımızda dersler aşağıdaki başlıklar altında toplanmış. Unity kurulumu ile başlayan ilk eğitimin ardından Unity’nin genel özellikleri tanıtılıyor. Kod bölümüne geçildiğinde ise C# programlama dili kullanıldığından C#ile ilgili özet bilgiler Temel Programlama başlığında aktarılmış. Zaten C# ile ilgili bir deneyime sahipseniz bu eğitimleri hızlıca geçebilirsiniz; ancak daha önceden bir deneyiminiz yoksa bu özet videoları izlemek hatta yeterli gelmezse C# ile ilgili eğitim sayfasına geçip bu eğitimi almak faydalı olacaktır. Unity temellerini öğrenirken özellikle Kamera Açısı ile ilgili dersler sonucunda FPS (First Person Shooter) ve TPS (Third Person Shooter) açılarının kamera aracılığıyla nasıl belirlendiğine tanık olacaksınız.

Son bölümde ise Microsoft mobil platforma odaklanıyor. Tabii burada iOS ya da Android değil Windows Phone eğitimlerine yer veriyor haliyle. Windows Phone ile ilgilenmiyorsanız son bölüme geldiğinizde Android ya da iOS eğitimi bulabileceğiniz farklı kaynaklara (Turkcell Geleceği Yazanlar’a mutlaka göz atınız) yönelebilirsiniz.

  • TEMEL UNITY EĞİTİMİ
  • TEMEL PROGRAMLAMA
  • BİRİNCİ GÖZ NIŞANCI
  • İKİ BOYUTLU ORTAM
  • GENEL BİLGİLER
  • WINDOWS PHONE

Eğitimlerin yer aldığı Açık Akademi Unity sayfasının linkini ve eğitimde geçen Unity, Visual Studio, Unity Documents gibi bahsi geçen konularla ilgili linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Unity: http://unity3d.com/

Visual Studio Community IDE: https://www.visualstudio.com/

Video Tutorials: http://unity3d.com/learn/tutorials

Dokümanlar: http://docs.unity3d.com/Manual/index.html

Unity Asset Store: https://www.assetstore.unity3d.com/en/

Diğer eğitim yazılarımızda görüşmek üzere 🙂

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın