0

PlayStation Network (PSN) Nedir? PlayStation Plus Nedir?

PlayStation Network (kısaca PSN), PlayStation 3 ve PlayStation Portable video oyunu konsolları için Sony Computer Entertainment tarafından oluşturulan çevrimiçi çok oyunculu oyun ve dijital medya ulaştırma servisidir. PlayStation 3 platformu üzerinden çok oyunculu ve online oyunların oynanabilmesi için PSN gerekmektedir.

playstationnetwork-psn

PSN servisi üzerinden, servisi destekleyen oyunları arkadaşlarınızla ve dünyanın dört bir yanına dağılmış olan PlayStation 3 oyuncuları ile oynayabilir, arkadaşlarınızla yazışabilir, birbirinize mesaj gönderebilir, multimedya dosyalarınızı paylaşabilir ve Playstation 3’ün internet tarayıcısını kullanarak internette gezinebilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz bir PSN hesabıyla Youtube gibi uygulamaları indirip PSN hesabınıza bağlıyken indirebileceğiniz gibi ücretli ve ücretsiz içeriklere (full oyun, oyun demoları, avatarlar, temalar, vs.) erişebilir olacaksınız.

Oyuncular arasındaki bağlantıyı artıran bu servis Sony tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Avrupa’da kurulan PlayStation Network merkezleri sayesinde online oyun zevkini ülkemizde de rahatça tadabilmek mümkündür. Örnek olarak Spartacus, Tekken Revolution gibi oyunları hiç tanımadığınız kişilerle oynamanız olasıdır.

http://tr.playstation.com/psn/ adresinden erişebileceğiniz PSN resmi sayfasında yenilikleri, haberleri, indirimleri, hesabınızla oturum açarak etkinleştirdiğiniz cihazları, kazandığınız kupaları (trophy, vs.) görebilir ve profil güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

PlayStation Plus, PlayStation Store’dan satın alınabilen ve harika özelliklere erişim sağlayan bir abonelik hizmetidir. Bu hizmet sayesinde:

  • Bir yılda ekstra ücret ödemeden sahip olabileceğiniz 45’ten fazla oyunla hemen oyun koleksiyonu oluşturabilirsiniz.
  • 60 dakikalık Tam Oyun Denemeleri ile oyunları deneyebilirsiniz.
  • PlayStation Store’daki birçok içerik için büyük indirimlerden faydalanabilirsiniz.
  • Ekstra ücret ödemeden PlayStation 3’ünüz için düzinelerce özel simge ve dinamik tema indirebilirsiniz.
  • Oyun demolarına ve beta denemelerine erken erişebilirsiniz.
  • Automatic Update (Otomatik Güncelleme) ve Online Storage (Çevrimiçi Depolama) gibi özel özellikleri kullanabilirsiniz.

PlayStation Store demişken bu mağazaya erişim için http://store.sonyentertainmentnetwork.com adresine bilgisayarınızdan erişip satın almalar yapabileceğiniz gibi doğrudan PS3 cihazınızdan da ilgili uygulamayı çalıştırarak bağlanabilir, etkinleştirilmiş cihazınızdan içerikleri indirmeye başlayabilirsiniz.

PlayStation Plus hizmetini aslında “kirala (orijinal oyun) oyna” şeklinde de değerlendirebiliriz. Şu an iki farklı üyelik seçeneği bulunmakta ve üyelikler süresince indirilen içerikler üyelik devam ettiği sürece kullanılabilmektedir. 90 günlük üyelik 29 TL iken; 1 yıllık üyelik 99 TL olarak sunulmaktadır.

psn-plus-uyelik-secenekleri

Bu iki üyelikten herhangi birini seçmenizin ardından Ağustos 2013’te PSN Plus hesabınız ile indirebileceğiniz oyunlara göz atarsak gerçekten bu oyunlara değeceğini belirtmem gerekir. Uncharted 3 ile bundle yapılmış bir PS3 alarak fiyatı artırmak yerine oyunu PSN Plus ile almak güzel bir alternatif olacaktır. Temmuz ayında ise Battlefield 3 fırsatı yer alıyordu 🙂

psn-plus-agustos-2013-oyunlar-1

psn-plus-agustos-2013-oyunlar-2

Bu oyunların yanı sıra örnek olarak verdiğimiz ücretsiz erişebileceğiniz Tekken Revolution.

tekken-revolution-on-psn

PlayStation Network’e kaydolma işlemini Sony PlayStation Network’e Kaydolun resmi sayfasından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

PlayStation Plus hakkında sık sorulan sorular sayfasından PSN Plus üyeliği ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Son olarak PSN hizmetinin amacının daha önceki yazılarımızda tanıttığımız Steam ve Origin’de olduğu gibi kullanıcıları indirim kampanyaları ile orijinal oyunları oynamaya teşvik ederek korsan kullanımını engellemek, online olarak çoklu oyunculu oyunlar oynamak, arkadaşlar ekleyip sohbet edebilmek, ek uygulamalar ve erken oyun tanıtımlarına kavuşmak gibi faydalar sağladığını belirtelim. PC’de nasıl ki Steam ve Origin öneriliyorsa PlayStation için de PSN olmazsa olmazlar arasındadır 🙂

Steam’de yaz indirimleri olur da PlayStation Store’da Yaz İndirimi Fırsatları olmaz mı? Buyrun 🙂

psn-yaz-indirimi

Eski klasik oyunları oynamak istiyorum derseniz #PlayStationMemories hizmetinizde.

psn-memories

PlayStation Plus yakında PS4’te 🙂

Yararlanılan Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/PlayStation_Network
http://www.playstationturk.net/pstn/psn/32-playstationnetwork-psn-nedir-nasil.html

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın