4

XBOX Live Nedir? Ne işe Yarar? Gold Üyelik Nedir?

Xbox LIVE; Xbox cihazlarında kullanılan, online oyun oynama ve dijital market gibi işlevleri olan bir çevrim içi ağdır. Ayrıca Microsoft, Xbox LIVE™ olarak ticari marka hakkını da almıştır. Xbox LIVE ilk olarak 2002 yılında Xbox için yapılmış, daha sonra bu servis geliştirilerek 2005 yılından itibaren Xbox 360 ile kullanılmaya devam edilmiştir. Xbox LIVE günümüzde Xbox 360 sahiplerinin vazgeçilmezlerinden biri arasında yer almaktadır. PlayStation tarafındaki karşılığını da daha önceki yazımızda da yer verdiğimiz PlayStation Network (PSN) olarak ifade edebiliriz.

xbox-live

Xbox LIVE sayesinde oyuncular;

 • Party sistemi ile 8 kişiye kadar sesli iletişim kurabilir,
 • Çevrim içi olarak dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla birlikte oyun oynayabilir,
 • Oyun tanıtımlarını izleyebilir,
 • İndirmek ve oynamak için ücretsiz oyun demolarına erkenden erişebilir ve indirebilir,
 • Oyunlardaki achievement’ler ile Gamerscore kazanabilir,
 • Last.fm , Facebook, Twitter, YouTube, Dailymotion gibi uygulamalardan Internet Explorer tarayıcısı üzerinden yararlanabilir,
 • Windows Live Messenger hesabına bağlanabilir,
 • Xbox Live Gold üyelerine özel teklifler ve indirimler elde edebilir,
 • Buluttaki kayıtlı oyunlarına erişebilir,
 • Xbox LIVE Marketplace’den dijital oyun satın alabilir veya DLC indirebilir ve benzeri bir çok şeyi yapabilirler.
 • Xbox Live Gold üyeliği, Xbox 360 ve Xbox One’da kullanılabilir.

Xbox LIVE tıpkı PSN gibi ücretsiz bir servistir, ücretsiz XBOX Live üyelik hesabı oluşturarak kullanmaya başlabilirsiniz ama bazı özeliklerden faydalanmak için Gold üyelik satın almanız gerekmektedir (PSN Plus hesabında olduğunda gibi). Bu nedenle Free Membership ve Gold Membership olmak üzere 2 farklı üyelik tipi vardır.

Xbox LIVE Hesabı Nasıl Oluşturulur?

1) Free Membership

Bu üyelik tipi standarttır ve Gold üyeliğiniz olmadığı zaman üyeliğiniz Free olarak gözükür. Party chat, video chat, online oyun oynama, IE tarayıcı, Facebook ve Twitter gibi çoğu servisi kullanamazsınız. Free Membership’de çoğu iletişim servisi kısıtlansa da Private Chat yapabilirsiniz.

2) Gold Membership

Ücretli olan Xbox LIVE üyelik tipidir. Gold tipi üyeliği 1 ay, 3 ay ve 12 ay gibi farklı uzunluklarda satın alabilirsiniz. Bu üyelik sayesinde Xbox LIVE üzerinden yapılabilen her şeyi yapabilirsiniz.

xbox-live-gold

Örnek olarak yazının yayınlandığı bu tarihlerde XBOX 360 üzerinden yeni bir hesap oluşturduğumuzda üyeliğin ilk ayına özel fiyat aşağıdaki şekilde 11.39 TL olarak geliyor. Deneme amaçlı isterseniz bu üyeliği başlatabilir ve devam etmek istemezseniz 1 aylık sürenin dolmasının ardından hesabı iptal edebilirsiniz. Uzun süreli kullanmak isterseniz üyeliği iptal etmeden aynı hesabı da kullanmaya devam edebilir, diğer aylık seçeneklerden birini seçerek devam edebilirsiniz.

xbox-live-gold-ilk-uyelik

XBOX 360 için oluşturacağınız/oluşturduğunuz Live hesabı XBOX One ile de kullanılabilecek. XBOX One ile gelen yeni özellikleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu tabloya http://www.xbox.com/en-US/live/?xr=shellnav linkinden de ulaşabilirsiniz.

xbox-live-gold-features-xbox-360-and-one

XBOX Gold üyeliği ile her ay ücretsiz 2 (iki) full oyun indirilebilir.

xbox-games-with-gold

31 Ağustos 2013’e kadar indirilebilecek ücretsiz full oyun listesinde DeadRising2 var.

xbox-games-with-gold-free-august-2013

Microsoft Points

microsoft-points

Microsoft Points kullanarak Xbox LIVE Marketplace üzerinden hesabınız için video, müzik, oyun ve avatar öğesi gibi dijital içerikler edinin. Satın alınırken miktarları bölgeden bölgeye değişse de aynı ürün tüm bölgelerde aynı Microsoft Point karşılığında satılmaktadır. Microsoft Points; Xbox LIVE, Games for Windows – LIVE ve diğer Microsoft ürünlerinde kullanılır.

http://live.xbox.com/tr-TR/ adresinden alınabilecek Microsoft Points ücretleri 22 Ağustos’ta aşağıdaki şekilde.

microsoft-points-ucretler

PlayStation sahibi iseniz PlayStation Plus üyesi; XBOX sahibi iseniz XBOX Live Gold üyeliğini başlatmanızı öneririm. Böylece konsolunuzun tüm özelliklerinden yararlanabileceğiniz gibi daha fazla orijinal oyuna kavuşabilecek, konsolunuzu en verimli şekilde kullanabileceksiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.xbox.com
http://xboxturkiye.org/xbox-live-nedir

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

4 Comments

 1. Teşekkürler yazınız için.
  Benim sorun gold üyeliği yenilemediğimizde üyelik sırasında indirdiğimiz oyunları oynamaya devam edebiliyor muyuz yoksa gold üyeliğe ihtiyaç mı var? Bide bu söylediğim durum PSN de nasıl?

Bir Cevap Yazın