0

The Last of Us Hikayesi

the-last-of-us-1-cover

You have no idea what loss is!

The Last of Us Part 2’nin çıkmasına sayılı günler kaldı. Bunun üzerine ben de neden ilk oyunun hikayesini hatırlatmayayım dedim kendi kendime. En azından ikinci oyuna başlamadan önce unuttuğunuz karakterler varsa ya da hikayede hatırlamadığınız önemli anlar varsa şöyle bir hatırlayalım.

Özellikle Uncharted serisinden tanıdığımız Naughty Dog tarafından geliştirilen ve PlayStation Exclusive oyunlar arasında yer alan The Last of Us, 14 Haziran 2013’te PlayStation 3 için satışa sunulmuştu. O dönemler yeni nesil beklenirken PlayStation 3 resmen gövde gösterisi yapıyor gibiydi bu oyunla.

En sevdiğim oyunlar listesi yapsam şu an 1. sırada çok çok büyük ihtimalle The Last of Us yer alacaktır. Oyunun müziklerine de bayılmıştım.

Hatta müzikleri de paylaştım yukarıda. Bir yandan başlatın, yazının devamını okurken arkada bir güzel çalsın 🙂

Başlangıç

the-last-of-us-saat

Oyundaki ana karakterimiz Joel, küçük kızı Sarah ile birlikte Teksas’ta yaşamaktadır. Sarah, babasının doğumgününü kutlamak için kol saati almıştır ancak Joel o akşam eve çok geç gelir, hatta kendi doğumgününü bile unutmuştur. Sarah hediyeyi verir ve babasıyla şakalaşmasının ardından kanepede uyumaya başlar. Joel kızını odasına götürür ve huzurlu bir uyku diler.

O gece Sarah uyurken gecenin ilerleyen saatlerinde bir telefon çalar, arayan amcası Tommy’dir ve çok telaşlı bir şekilde bir türlü Joel’e ulaşamadığını söyler. Sarah bunun üzerine evde babasını aramaya başlar, Joel’in aniden koştura koştura eve girip hemen silahını alması ters giden bir şeylerin habercisidir. Komşuları Jimmy delirmişçesine dış kapıyı kırarak eve dalar ve Joel o anda silahını ateşler ve bu adamı vurur. Sarah iyice korkmaya başlamıştır. Joel, Sarah’a çok kötü olayların yaşanmaya başlandığını ve hemen uzaklaşmaları gerektiğini anlatmaya başlar.

Sonra Sarah’ın amcası Tommy arabasıyla çıkagelir, Joel ve Sarah’ı da alarak hemen evden uzaklaşırlar. Güvenli bir yere gitmek isteyen bu üçlü biraz ilerledikten sonra herkesin kendileri gibi kaçmayı düşündüğünü ve yolların tamamen araçlarla tıkanmış olduğunu görürler. Bunun üzerine arabayı başka bir yola sürerler ancak kısa bir süre sonra başka bir araba büyük bir hızla Tommy’nin sürdüğü arabaya çarpar.

the-last-of-us-1-sarah-1

Sarah bacağındaki ağrı nedeniyle yürüyemez haldedir. Joel silahını kardeşi Tommy’e verir, kızı Sarah’ı kucağına alır ve koşarak kaçmaya başlarlar.

Ortalık kıyamet günü gibidir. İnsanlar çılgınca etrafta koşmakta, bazıları yakaladıkları diğer kişileri adeta bir zombi ya da vampir gibi ısırmaktadır. Joel ve kızı tam kaçmayı başarmak üzereyken bir asker yollarını keser. Telsizde durumu bildirir, Joel her ne kadar hasta olmadıklarını söylese de maalesef asker, aldığı emir üzerine ateş eder, Joel ve kucağındaki kızı Sarah yere savrulur.

the-last-of-us-1-sarah-death

Asker tam Joel’i öldürmek üzereyken Tommy çıkagelir ve bu askeri öldürür. Ama daha oyunun başında çok talihsiz bir an yaşanır. Sarah vurulmuştur, ciddi bir şekilde yaralanmış, kan kaybetmeye başlamış ve durumu hiç de iyi gözükmemektedir. İşte tam bu noktada oyun bizi kendine acı bir şekilde bağlar. Joel’in küçük kızı Sarah oracıkta ölür…

Cordyceps Mantarı

The Last of Us’ın başarı sırlarından biri belki de bilime çok da ters olmayan bir başlangıç noktasına dayanmasıdır. Birçoğumuzun bu oyunla öğrendiği bir mantar türü olan Cordyceps, gerçek hayatta karıncalar üzerinde etkili olabilen bir cinstir. Oyunda, bu mantarın o kadar farklılaştığı belirtilir ki artık insanları da hastalıklı yapacak kadar güçlenmiştir.

20 Yıl Sonra…

the-last-of-us-1-20-yil-sonra

Hikayeye kaldığımız yerden devam edelim. Sarah’ın ölümünün ardından tam 20 yıl sonraya götürür bizi oyun. Sarah’tan geriye kalan tek şey Joel’in kolundaki kırık kol saatidir. Oyun boyunca bazı sahnelerde bu saat dikkatimizi çeker, hem Joel’e hem de bize zavallı Sarah’ı hatırlatır.

O eski gençliğinden pek de eser kalmadığını gördüğümüz Joel’in hayatta kalabilmek için bazı kötü işler yaptığını da öğreniriz. Aslında kızının acısıyla biraz da amaçsızca yaşayan birine dönüşmüştür.

the-last-of-us-1-tess

Joel’in arkadaşı Tess çıkagelir. Kendilerine silah borcu olan Robert’in yerini tespit ettiklerini söyler Tess. İkili Robert’ı bulmaya giderler, türlü maceralardan sonra Robert’ı bulurlar ancak silahların artık onda olmadığını öğrenirler ve Tess Robert’ı öldürür.

the-last-of-us-1-marlene

O sırada Ateş Böcekleri denen grubun başındaki Marlene çıkagelir ve eğer silahları kendisinden almalarını istiyorsa bir paketin şehirden gizlice çıkarılmasına yardım etmeleri gerektiğini söyler. İkili mecburen bunu kabul eder.

the-last-of-us-1-ellie

Daha sonra paket dedikleri şeyin aslında oyunun diğer ana karakteri olan küçük kız Ellie olduğunu görürüz. Ellie hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz The Last of Us — American Dreams dergilerini okuyabilirsiniz.

Marlene bu esnada Ellie’ye daha önce Joel’in kardeşi Tommy ile aralarının iyi olduğunu ve Joel’e güvenebileceğini söyler. Tommy’nin de bir zamanlar Ateş Böcekleri adlı grupta olduğunu, daha sonra bu gruptan ayrıldığını öğreniriz. Joel ile Tommy de bazı fikir ayrılıkları nedeniyle farklı yerlerde yaşamaktadırlar.

Joel paketi yerine ulaştırma görevini çaresizce kabul etmiştir ancak kızın neden önemli olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Ellie bunu açıklamak istemese de zorlu belalarla karşılaştıktan sonra elindeki yarayı Joel’in ve Tess’in görmesi üzerine durumu izah etmek zorunda kalır. Diğer tüm insanlar hastalıklı kişiler tarafından ısırıldıktan çok kısa bir süre sonra dönüşüm geçirmelerine rağmen Ellie’ye 3 (üç) haftadır hiçbir şey olmamıştır, yani Ellie bu hastalığa karşı bağışıklıdır. Dolayısıyla bu berbat hastalığın tedavisi ve insanlığın kurtarılması için insanların elindeki tek şans Ellie’nin incelenip aşı üretilmesidir.

the-last-of-us-left-behind-riley

Bu arada Ellie’nin ısırılma sahnesi The Last of Us’ta gösterilmez ancak The Last of Us Left Behind adlı oyunda bu detay anlatılır. Ellie’nin ısırıldığı sırada yanında arkadaşı Riley de vardır. Riley de Ellie gibi ısırılmıştır.

Joel, Tess ve Ellie nihayet Marlene’in söylediği buluşma noktasına varırlar ancak buradaki tüm Ateş Böcekleri adamları ölü haldedir. Tess bunun üzerine Ellie’ye gitmesi gereken noktanın ne olduğunu sorar ve Ellie de bir laboratuvardan bahseder, tek bildiği şeyin bu olduğunu söyler. Bunun üzerine Joel artık daha fazla ilerlemek istemediğini söyler ancak Tess bu duruma sinirlenir.

Tess de yaşanan arbedede ısırılmıştır, Joel’den Ellie’yi Tommy’nin yanına götürmesini ister. Daha önce belirttiğim gibi Tommy bir zamanlar Ateş Böcekleri grubunda yer almıştı. Tess bu nedenle “Tommy nuhtemelen Ellie’nin anlatmaya çalıştığı laboratuvarın yerini ya da nereye gidilmesi gerektiğini biliyordur.” der. Tess artık kendi sonunun geldiğini bildiği için Joel ve Ellie’nin uzaklaşmasını ister. Yeni gelen silahlı kişiler tarafından Tess öldürülür, Joel ve Ellie artık bu yolculukta baş başa kalmıştır.

the-last-of-us-1-joel-ellie

Ellie, Joel’e Tess için üzgün olduğunu söylemeye çalışır ancak Joel sürekli Ellie’yi tersleyip geçmişleri hakkında konuşmamaları gerektiği kuralını koyar. Joel gitmeleri gereken yere daha hızlı gidebilmek için Bill adındaki bir arkadaşının yanına gidip ondan araba temin edebileceklerini söyler.

the-last-of-us-1-araba-sahnesi

Bill’den arabayı alan ikili yollarına devam eder ancak bir yolda önleri çevrilir ve kaza yaparlar. Tuzağa düşürülen ikili, önlerine çıkan herkesi tek tek öldürmeye başlar. Gizli yollardan gitmeye çalışırken Joel ile Ellie’nin yolları bir süreliğine ayrılır. Joel tam öldürülmek üzereyken Ellie çıkagelir, yerdeki silahı alır ve Joel’i kurtarır. Joel bundan sonra Ellie’ye de yanında taşıması için bir silah verir. İkili arasındaki bağ yavaş yavaş güçlenmektedir.

the-last-of-us-1-henry-sam

Gizlenerek kaçmaya çalışan ikilinin önüne Henry ve Sam adlı iki kardeş çıkar. Henry de Ateş Böcekleri adlı grubu aramaktadır. Joel, Ellie, Henry ve Sam yollarına birlikte devam etmeye başlarlar. Sonunda Ellie kendine bir arkadaş bulmuştur ancak Sam hastalıklı kişiler tarafından ayağından ısırılır ve hayatta kalması çok uzun sürmez. Henry de Joel’e “Bunlar senin yüzünden oldu.” diye bağırır ancak kardeşinin dönüşmesini istemediğinden Sam’i vurur, ardından da kendini vurur. Joel ve Ellie yine tek başlarına kalmışlardır.

the-last-of-us-1-tommy

İkili sonunda Tommy’nin yanına ulaşmayı başarır. Joel, kızın hastalığa karşı bağışıklı olduğunu söyler. Ardından Ellie’yi alıp nereye götürülmesi gerekiyorsa oraya götürmesini ister Tommy’den. Joel artık bu işe devam etmek istememektedir. Ellie bunu duyunca çok sinirlenir ve bir ata atlayarak oradan uzaklaşır. Joel ve kardeşi Tom peşlerinden gider ve Ellie’yi bulurlar. Ellie ile Joel ile tartışmaya başlar, hatta Joel “Ben senin baban değilim, sen de benim kızım değilsin.” gibi cümleler kurar. Ellie de kendi yaşadığı kayıplardan bahseder. Joel biraz önceki kararından vazgeçer ve yola artık üç kişi olarak devam ederler. Tommy gitmeleri gereken yolu gösterdikten sonra Joel artık Tommy’nin eve dönmesini ister. Bundan sonra Joel ve Ellie yine birlikte yola devam edeceklerdir.

İkili nereye gitse bir türlü son noktaya ulaşmayı başaramazlar. Geldikleri yerde de yine kimse yoktur, Ateş Böcekleri grubunun laboratuvarları bir başka bölgeye taşınmıştır. Burada yine karşılarına düşmanlar çıkar. Joel bir adamla boğuşurken yerdeki bir demir parçasının üzerine düşer.

the-last-of-us-1-joel-yaralanma

Ellie buldukları atın üzerine Joel’i de alarak ilerlemeye çalışır ancak ağır yaralı Joel çok fazla ilerleyemeden düşer. Bundan sonra yine The Last of Us Left Behind’da gördüğümüz üzere Ellie, Joel’i güvenli bir yere taşır, ona ilaç bulur ve yarasını diker. Böylece Joel’in hayatta kalmasını sağlar.

Avlanıp hayatta kalmaya çalışan Ellie geyik avladığı sırada iki adamla karşılaşır. Adamlar geyiği kendilerine vermeleri durumunda Ellie’ye ellerindeki ilaçlardan verebileceklerini söylerler. Ellie, Joel’e ilaçları bu şekilde bulmuştur. Antibiyotik karşılığında avı paylaşmıştır.

the-last-of-us-1-david

Yine olaylarda bir terslik vardır. Bu adamlardan biri kasabaya bir adam ile bir kızın geldiğini ve adamlarını tek tek öldürdüğünü anlatmaya başlar. Ellie adamların kendisinden ve Joel’den bahsettiğini anlayınca silahını çeker, ilaçları da alarak oradan uzaklaşır. Adamlar bilerek Ellie’nin kaçmasına izin verirler, böylece Joel’in yerini de tespit edebileceklerdir. Ellie adamların dikkatini dağıtmak için atına atlayarak kaçmaya çalışır ancak kısa sürede yakalanır.

Bu esnada Joel yavaş yavaş kendine gelir ve Ellie’yi kaçıran adamların izini bulur. Sonunda bu adamları öldürürler ama ne öldürmek. Ellie kendini kaybeder, adamı parça parça eder.

İkili tekrar yola koyulur. Bir köprüden geçerken suya düşerler. Joel, yüzme bilmeyen Ellie’yi kurtarmaya çalışır. O sırada Ateş Böcekleri grubunun adamları gelir ve ikiliyi yakalarlar. Joel hastane gibi bir yerde gözlerini açar, burası muhtemelen bulmaya çalıştıkları laboratuvardır. Uyandığında karşısında Marlene’in oturmakta olduğunu görür.

the-last-of-us-1-joel-hastanede

Marlene, Ellie’nin ameliyata alınacağını söyler. Bu mantar, insanların beynine yapıştığından insan vücudundan çıkarılması ölümcül bir sonuca yol açacaktır. Bunu fark eden ve Ellie’nin ölmesini istemeyen Joel bu ameliyat için başkasını bulun der ancak insanlığın elinde Ellie’den başka kimse yoktur. Joel bunun üzerine hemen Ellie’yi bulur, oradaki doktorları öldürür ve Ellie’yi kucağına alıp uzaklaşmaya başlar; tıpkı oyunun başında yani bundan 20 yıl önce küçük kızı Sarah’ı kucağına alıp kaçması gibi. Bir daha aynı acıları yaşamak istememektedir.

İkilinin karşısına Marlene çıkar ancak Joel son çare Marlene’i de vurarak öldürür ve bir arabaya atlayarak Ellie ile uzaklaşır. Ellie anestezinin etkisinden kurtulup kendine gelince Joel olanları olduğu gibi açıklamak yerine yalan söylemeye başlar. Ellie’ye laboratuvarda kendisi gibi birçok bağışıklı insanın olduğunu ancak doktorların tedaviyi bulamadıklarını ve artık tedaviyi aramaktan vazgeçtiklerini anlatır.

the-last-of-us-1-joel-ellie-son

Ellie bu anlattıklarının doğru olduğuna dair Joel’in yemin etmesini ister. Joel duygularını gizlemeye çalıştığı o ilginç bakışını atar ve yemin eder.

İşte böyle son bulur ilk oyun ve bizi bazı sorularla baş başa bırakır.

  • Şimdi Joel iyi bir karakter midir yoksa kötü mü?
  • Bir insanın hayatını kurtardığı için iyi midir? Bunu Ellie için mi yapmıştır yoksa kızı Sarah’ı kaybettiğinde yaşadığı acının bir benzerini yaşamamak, yani kendi duygularını daha çok önemsediği için mi kurtarmıştır Ellie’yi? Bana sorarsanız oyun boyunca aralarındaki ilişki kuvvetlendiğinden elbette kendinden çok Ellie’nin hayatta kalmasını istemektedir. Belki de oyunun başında hiç istemese de oyun ilerleyip aralarındaki bağ güçlendikçe, Ellie’yi kızı Sarah’ın yerine koyar.
  • Ya da Joel insanlığı çaresizliğe mahkum ettiğinden aslında kötü biri midir? Belki de başlarına gelen onca olaydan sonra insanlara hiçbir güveni kalmadığından insanların böylesine büyük bir fedakarlığı hak etmediklerini düşünmektedir.

İlk oyunu böylece hatırlamış olduk. The Last of US: Part II bizi bekler. Ah biraz da ucuz olsa şu oyunlar!

Bu hikaye anlatımının üzerine bir de yakın zamanda PlayStation Blog’da yayınlanan Introducing “The Official The Last of Us” podcast series‘i mutlaka dinleyin derim. Şu ana kadar yayınlanan bölümler ve açıklamaları aşağıdaki şekilde. Toplamda 8 bölüm olacak gözüküyor. Neil Druckmann’ın kendisinden The Last of Us’ı dinlemek güzel bir deneyim olacaktır.

  • Episode 1 – June 9, 2020
    • Host Christian Spicer walks through Summer Part 1 of The Last of Us with writer/creative director Neil Druckmann, Troy Baker, Ashley Johnson and melee and combat designer Anthony Newman.
  • Episode 2 – June 16, 2020
    • Host Christian Spicer walks through Summer Part 2 of The Last of Us with writer/creative director Neil Druckmann, Troy Baker, Ashley Johnson and art director Erick Pangilinan.

Bol keyifli, hikayeli oyunlar 🙂

Medium’da yazılarımı takip etmek isterseniz: medium.com/@sel.volkan

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın