1

Max Payne Serisi, Hikayesi ve Filmi

max_payne_series_banner

Efsane oyun hikayeleri serisine Max Payne ile devam ediyoruz. Max Payne 1, 2, 3 ve bir de filmi. Bahsedeceğimiz çok şey var, başlıyoruz… 🙂

Max Payne 1

Serinin ilk oyunu sırasıyla American Dream, A Cold Day In Hell ve A Bit Closer To Heaven olmak üzere 3 (üç) ana bölümden oluşmaktadır. İlk oyun çok dramatik bir sahneyle başlar ve bu sahne unutulmazlar arasına girmeyi başarmıştır.

Kısa adı NYPD olan New York Police Department’da dedektif olarak çalışan, karısı ve kızı ile mutlu bir yaşam süren Max Payne, bir gün işten eve geldiğinde karısı ve çocuğunu uyuşturucu bağımlıları tarafından öldürülmüş olarak bulur. Max, eve girenleri öldürür ama bu ailesini kurtarmaya yetmez.

max-payne-ailesi

Evine girip ailesini katleden kişilerin kanlarında yapılan tahlilde o zamana kadar duyulmamış yeni nesil bir uyuşturucu olan Valkyr adlı bir maddenin çıktığını öğrenir. Valkyr denen bu hap bir çılgınlık gibi yayılmakta, kitleleri etkisi altına almaktadır. Max’in ailesinin ölümüyle bu madde arasında bir ilişki olduğu açıktır. Bu yüzden Max, daha önce Narkotik Şubesi (DEA)’nden arkadaşı Alex Balder’ın kendisine yaptığı transfer teklifini kabul eder ve tam üç yıl boyunca bu maddenin şehirde alım satımını yapanın ve ailesini öldürenlerin kim olduğunu araştırır. Gizli ajan olarak uyuşturucu mafyasına sızan Max Payne, Alex’in öldürülmesi ve suçun üzerine kalması sonucunda kendisini New York’un arananlar listesinde bulur. Artık suçluyu arama yolunda bazen mafyayla, bazen polisle, bazen de ABD derin devleti ile kesişecektir.

İlk oyun çizgi roman (Comic Books diyebileceğimiz) anlatım tarzıyla, Matrix’ten hatırlayacağımız Bullet Time (anı yavaşlatma) özelliğiyle ve oyuncuları kimi zaman sinir eden kabus sahnelerindeki bulmacalarıyla büyük ilgi çekmiştir.

max-payne-comic-book

İkinci ve üçüncü oyunda model değişmiş olsa da serinin üç oyununda da harika seslendirmeyi James McCaffrey yapmıştır.

Max Payne, aynı zamanda oyunun yazarı olan Sam Lake model alınarak yaratılmıştır. Sürekli sırıtır haldeki bu yüz ifadesi çok eleştirildiğinden serinin ikinci oyununda Timothy Gibbs model olarak seçilmiştir.

max-payne-1-sam-lake

Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Serinin bu ikinci oyunu ilk oyunun devamı diyebiliriz. Valkyr davasının üzerinden iki yıl geçmiştir. Max, Narkotik şubesindeki işini bırakıp tekrar göreve başladığı yere, New York Polis Departmanı’na bir cinayet masası dedektifi olarak geri döner. Bir gece sıradan bir devriye sırasında aldığı ihbarla olay yerine gider. Ama asıl ilgisini çeken gittiği yerin Rus mafyasının lideri Vladimir Lem’e ait oluşudur. Burada ilk oyunda Aesir şirket binası içinde kafasına giren kurşunla asansöre yığılan ve sonra ilginç bir şekilde ortadan kaybolan Mona Sax ile karşılaşır. Mona’nın orataya çıkışı Max’e geçmişiyle ilgili geride bıraktığı bütün acı anıları yeniden hatırlatır.

max-payne-2-the-fall-of-max-payne

Bu oyunda Max Payne, Mona ile birlikte polis içerisindeki bir köstebek ile mücadele ediyor ve gene üzerine yıkılan bir çok suçtan aranan bir kanun kaçağı olarak hareket ediyor. Oyun Max ile Mona’nın yakın ilişkisine de yer vererek mafya, senatör, aksiyon ve tehlikeli ilişkiyi film tadında sunuyor. Oyunda yine anlatım tarzı ilk oyundaki gibi çizgi roman tadında geçişler ile anlatılıyor.

Max Payne 3

Serinin üçüncü oyununda Rockstar Games eşliğinde yepyeni bir Max Payne ile karşılaşıyoruz. Kel bir Max Payne görmemizle ve acaba GTA ile aynı mı olacak gibi sorular nedeniyle birçok kişinin ön yargılarla yaklaştığı bu oyun, daha ilk sahnelerde eski oyun teması müziğini duymamızla bizi içine çekmeyi başarıyor. Rockstar Games çizgi roman sunumu sunmasa da kendine has ara sahneleri ve oynanış dinamiğiyle güzel bir iş çıkarmayı başarmış. Özellikle oyunun aksiyonuna eşlik eden müziklerini çok çok beğendiğimi söylemeliyim.

max-payne-3

İkinci oyunda Max’in kısa süreli bir aşk yaşayabildiği Mona’yı kaybedişinin ardından dokuz yıl geçmiştir. Max, hem ailesini hem Mona’yı hem de kendisine yakın dostlarını kaybetmesinin ardından NYPD’dedeki polislik görevini de bırakmış ve depresif bir halde amaçsızca tüm gününü New Jersey’de barlarda içki içerek geçirmeye başlayan biri olmuştur. Bu günlerden birinde barda eski polis akademi arkadaşı Raul Passos’la tesadüfen karşılaşır. Ayrıca New Jersey’nin en güçlü mafya babası olan Anthony DeMarco’nun genç oğlu Tony DeMarco da arkadaşlarıyla birlikte Max’in kalmakta olduğu bardadır. Tony, arkadaşlarıyla birlikte Max’le alay etmeye başlar ve Max öfkesine dayanamayıp Tony’yi oracıkta öldürür ve başına alacağı büyük bir belayı da beraberinde getirir.

Artık şehrin en büyük mafya ailesi Max’in peşindedir. Bu noktadan sonra Max anlar ki artık bu şehirden kaçmaktan başka yapacak başka bir çaresi yoktur. New York ve New Jersey, Max için artık tam bir cehenneme dönüşmüştür. Bu yüzden Max Payne, arkadaşı Passos’un iş teklifini kabul eder ve peşindeki mafya ailesini atlatıp New Jersey’den ayrılarak Passos’la birlikte yurt dışına çıkar.

Max ve Passos, Brezilya’nın São Paulo şehrinde Rodrigo Branco adlı Brezilyalı zengin bir işadamının yanında para karşılığında koruma olarak çalışmaya başlar. Max ve Passos, Rodrigo’yla birlikte onun ailesini de korumakla yükümlüdür. Rodrigo’nun politikacı kardeşi Victor ile başına buyruk davranan genç kardeşi Marcelo, ve Rodrigo’nun genç ve güzel eşi Fabiana. Bir gün Rodrigo evinde bir parti verir fakat bu partiyi şehrin en belalı sokak çetelerinden olan Comando Sombra çetesi basar ve Rodrigo ile Rodrigo’nun eşi Fabiana’yı fidye için kaçırmaya çalışırlar. Ancak bunu gören Max, partiyi basan çete elemanlarını haklar ve Rodrigo ile Fabiana’yı kurtarır. Ertesi gece Fabiana, Fabiana’nın kız kardeşi Giovanna ve Rodrigo’nun kardeşi Marcelo, bir gece kulübüne eğlenmeye giderler (Fabiana’nın kız kardeşi olan Giovanna, aynı zamanda Max’in arkadaşı olan Passos’un aşk yaşamakta olduğu kadındır). Fakat yine aynı çete olan Comando Sombra, Fabiana’nın gece kulübüne gideceğinin haberini almıştır ve Fabiana’yı kaçırmak için gece kulübündedir. Ve Fabiana’yı kaçırma planlarını devreyen sokan çete, Max’in verdiği mücadeleye rağmen Fabiana’yı kaçırmayı bu sefer başarırlar.

Max, patronu Rodrigo’nun ve onun karısı Fabiana’nın başına gelenlerden ötürü kendisini sorumlu hissetmektedir. Belki de tüm bu başarısızlıkların asıl sebebi Max’in bir alkolik olması ve bundan ötürü de yaptığı hiçbir işe odaklanamamış olmasıdır. Tüm bunların sebebi bağımlısı olduğu elindeki bir iki damla içkidir. Artık günah çıkarma vaktidir, alkolü bırakıp toparlanma zamanıdır.

max-payne-3-wallpaper

Max, kafasını kazıtıp, Hawaii tişörtünü giyip kimliğini gizler ve tam bir São Paulo havasına bürünerek São Paulo’nun gecekondularında Fabiana’nın izini sürer.

Max Payne Filmi

Gelelim filme. Filmin kısa özetiyle başlayalım.

max-payne-movie

New York’ta DEA ajanı olan Max Payne hayatta herşeye sahiptir; çok iyi bir iş, mükkemmel bir eş ve güzel bir kız çocuk. İçinde olduğu bu Amerikan rüyası kısa zamanda bir kabusa dönüşür. Bir gün eve döndüğünde eşi ve bebeğini vahşice öldürülmüş halde bulur.  Kendi başına bu cinayetin izlerinin peşine düşer ve fakat NYPD onu çeteler, acımasız işbirlikleri ve şehrin gördüğü en şiddetli fırtınanın arasına çeker. Kaybedecek hiçbirşeyi olmayan, dürüst ve  metanetli bir adam olan  Max, ailesini duyuğu sonsuz sevgiyle de beraber bu cinayetleri ve şehirdeki pislikleri çözmek için biçilmiş kaftandır.  Yeraltı hayatının karanlığıyla uğraşırken, başka dünyalardan düşmanlar da onu karanlığa itecektir. Özlemle beklediği intikamın vakti gelmiştir!

Filmin oyuncu kadrosu gayet kaliteli. Oyuncular arasında Mark Wahlberg, Mila Kunis, Amaury Nolasco, Olga Kurylenko ve Chris O’Donnell var. Filmi izledikten sonra orta kalitede bir film yapılmış olduğunu söyleyebilirim. Film tamamen Valkyr üzerine kurulmuş gibiydi. Film de oyundaki gibi Max’in eve girmesiyle başlıyor; ancak filmdeki dramatik sahnelerin oyundaki kadar başarılı olamadığını düşünüyorum. Yazının başında paylaştığım görseldeki (Max’in eşini kolları arasına alıp bağırdığı görsel) duyguyu filmde alamadım.

Filmin Fragmanı:

Bir efsaneyi daha böylece anmış olduk.

Bol oyunlu günler 🙂

Yararlanılan Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Max_Payne

https://tr.wikipedia.org/wiki/Max_Payne_2:_The_Fall_of_Max_Payne

https://tr.wikipedia.org/wiki/Max_Payne_3

http://www.sinemalar.com/film/9409/max-payne

Volkan Sel

Merhaba, Bilişim sektöründe Analist olarak çalışıyorum, aynı zamanda blog yazarıyım. Mobil Uygulamalar, Oyun Tarihi ve Oyun Türleri, Mobil Cihazlar, Dijital Pazarlama, Usability gibi konular ile ilgilenmekteyim.

One Comment

Bir Cevap Yazın